Mobiilne töökoht välismaal: kas ma saan netti ja kuidas on kõige soodsam?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Costa Ricas võib väga ilus olla kokteiliga palmi all kaugtööd teha, kuid mahupõhine interneti hind on üks maailma kalleimaid. (CC) Pixabay

Mobiilne töö ja välismaal ringi liikudes oma igapäevaste kontoriasjade tegemine pole enam mingi ulme, vaid juba ammu reaalsus. Kuigi hinnad on viimaste aastatega väga oluliselt langenud, on välismaal eksootilisemates riikides vaja mõnikord ka oma sidekulude üle täpsemat arvet pidada, sest kõigis riikides pole ühtviisi nii soodne nagu kogu Euroopa Liidus.

Kaugtööks WiFi-võrku

Muidugi on kõige lihtsam kaugel olles leida mõni tasuta või tasuline WiFi leviala, kus oma internetiühendus püsti saada kodustega ühenduses olemiseks ja tööasjade ajamiseks. WiFi on mõnedes riikides väga levinud, mõnedes aga üsna harv nähtus, seega ei saa sellele alati kindel olla. Samuti on tasuta WiFi probleemiks turvalisus – eriti just väga käidavates kohtades nagu lennu- ja raudteejaamad või kaubanduskeskused, kus samas võrgus võib olla palju inimesi, sealhulgas ka pahade kavatsustega tegelasi.

Selleks puhuks uuri oma koduettevõttelt, kas on ehk IT-spetsialistidel ette valmistatud turvaline VPN-ühendus kontorisse krüpteeritud ühenduse loomiseks või kui seda pole, hangi endale välismaal kasutamiseks mobiilise andmeside pakett (võimalik, et see ongi sul juba praeguse teenuse koosseisus olemas).

Mobiilne internet – stardipaketiks välismaa pakett või päevapilet

Andmesidehindade puhul tuleb meeles pidada, et sõltuvalt riigist või operaatori võrgust pakub Elisa ka mitmeid alternatiive. Näiteks võib olla diginomaadile ehk palju ringi liikuvale mobiilsele töötegijale sobivaim piiramatus mahus internet ja kõned Põhjamaades. Nii võib mõni pakett sisaldada tuhandeid minuteid kõneaega ja sama palju tasuta SMS-e ning soliidses koguses andmesidet Euroopas.

Kui aga ei taha pidevalt suures mahus tasuta kõneminuteid ja andmesidet oma paketi koosseisus, võid muidugi alati ka osta vajalikul hetkel internetipileteid Euroopas ja kaugemal. Praeguseks saab netipileteid 24 tunniks või 30 päevaks osta 110 sihtkohas.

Internetipileti tellimine on väga lihtne. Sihtkohta jõudes laekub telefoni SMS, milles olev link viib veebilehele, kus saab vajadustele vastava pileti eelnimetatute hulgast välja osta. Et kõik tõrgeteta toimiks, tuleb lehte külastada mobiilset andmesidet kasutades, mitte üle WiFi. See on tarvilik selleks, et veeb saaks tuvastada kasutaja mobiilinumbrit. Lehe külastamine on tasuta. Arvele lisandub tasu alles siis, kui sobiv pilet on välja valitud ning ost kinnitatud. Piletimahu ammendudes või aja lõppedes laekub uus SMS teavitus juhistega, kuidas edasi toimida.

Kui jõuad riiki, kus rakendub paketisisene andmeside, kinnitatakse ka seda SMS-ga.

Päevapileti saad mobiiliga osta aadressilt Elisa.ee/internet-valismaal. Selleks, et tellimine õnnestuks, tuleb lehele minna mobiilse andmesidega, mitte üle WiFi. See on tasuta ja vajalik selleks, et veeb saaks tuvastada kasutaja mobiilinumbrit.

Kus on megabait kõige kallim, kus kõige odavam?

Kui juhtud olema sellises olukorras, kus päevapiletit ka ei saa (või ei taha) osta, peab tarbima traditsioonilist „vanakooli“ mahupõhist mobiilset internetti. Siis maksustatakse iga kasutatud megabait ja kuigi ühiku hinnad on oluliselt odavamaks läinud kui aastaid tagasi, leidub maailmas riike, kus see on endiselt kallis.

Euroopa Liidus on hinnad vastava regulatsiooniga ühtlustatud (0,54 senti megabait), aga mujal maailmas esineb suuri erinevusi. Toomegi ära mõned ekstreemsused, mida võib erinevates maailma otstes kohata.

Kui näiteks Hiinas ja Indias on megabaidi hind veel suhteliselt odav (1,5 eurot), siis Nepaalis juba enam kui poole kallim (ca 3,2 eurot) ja Põhja-Makedoonias ca 3,9 eurot. Sidepidamine üle interneti läheb veel kallimaks Iraagis (megabait ca 6,9 eurot) ja Vietnamis (7 eurot), USA-s osades võrkudes lausa 8,9-9,2 eurot ja Venemaal CJSC Smarts-Kazani võrgus juba üle 9,5 euro. Digiceli võrgus Kesk-Ameerika riikides aga tühjeneb arve kiirusega 12 eurot megabaidi eest.

Ecuadoris võib megabait maksta üle 30 euro, seega oleks kasulikum seal ka muid netivariante otsida. (CC) Pixabay

Mobiilne töökoht omal käel internetti üle mobiilivõrgu minnes läheb rekordkalliks neis kolmes riigis olevates võrkudes:

  • Otecel S.A. (Movistar) võrk Ecuadoris – hind 34,64 €/MB
  • Telefónica Móviles Panamá võrk Panamas – 37,06303 €/MB
  • Telefónica de Costa Rica TC võrk Costa Ricas – 39,14 €/MB.

Seega on siit järeldus mobiilsele töötajale selline: kui võimalik ja kui tihti välismaal andmesidet kasutad, võta selline pakett, kus on andmesidemahtu tasuta juba kuumaksu eest olemas. Kui kasutad harvem, siis osta endale soodne andmeside päevapilet. Kui mingit muud võimalust pole kui megabaidi põhine tariif, siis ole kursis kohaliku operaatori megabaidi hindadega ja tarbi vastavalt oma rahakoti võimalustele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.