Elisa blogi

Mobile World Congress 2019 ehk kuidas üllatus inimene, kes oli seda kõike enne juba näinud

See pilt on näha uue volditava Huawei Mate X ekraanilt ja tehtud ka selle telefoniga.

Barcelona mobiilimessist Mobile world Congress (MWC) on möödas juba pea kuu aega, kuid arutelud messil nähtust ei näita sugugi vaibumise märke. Oma muljetest ja mida põnevat messil leidis kirjutab Elisa seadmete tootejuht Kirill Šapošnikov.

MWC 2019 üllatas sel aastal mitte ainult nutiseadmetega, vaid päris mitmel rindel korraga – 5G, tehisintellekt, edevad uusimad tooted, mobiilivõrkude kasutus erinevates valdkondades (ühiskond, päästeteenused jms).

Maailmakuulsat messi külastas kokku ligikaudu 109 000 huvilist, 198-st erinevast riigist. Külastajaid oli kõigist valdkondadest – alates oma ala spetsialistidest ja lõpetades tavaliste uudistajatega. Tavalise uudistaja jaoks oli tegemist erakordse kogemusega, kuna maailm nägi esmakordselt volditavaid telefone ja ekraane, 5G kasutuskogemusi reaalajas ja sai suhelda maailma juhtivate elektroonikaseadmete tootjatega.

Mina, kelle igapäevatöö on suhelda tootjatega, tutvuda toodetega ja koostada Elisasse müügile tulevate seadmete rivistust, üllatusin antud messis väga – ja seda ainult positiivsel viisil.

Aina enam annavad endast tõusva tähena märku nii väikesed kui ka suured Hiina tootjad. Mõned mõtlevad selgelt kastist välja, mõned lähevad lihtsalt konkureerivate tootjate kopeerimise teed.

Üks huvitav nišitoode, mis silma paistis, oli minu jaoks uue tootja nuputelefon – nimelt on seadme kõhtu peidetud pesasid nelja SIM kaardi jaoks. Mis teeb asja veelgi huvitavamaks – kõik neli SIM kaarti suudavad samal ajal toimetada ka hetkel kiireimas avalikus 4G võrgus. Kas kõik neli SIM-kaardi pesa leiaks ka tavalise inimese käes kasutust, on muidugi omaette küsimus.

Messiala on väga suur – läheb kaks-kolm päeva, et kõik hallid läbi käia ja seadmete ning toodetega tutvust teha. Pea igas hallis jäi aga silma huvitavaid tooteid. Tihti ka mitte seadmete enda pärast, vaid sellepärast, et ainult seadme sisu ei pea atraktiivne olema – atraktiivne peab olema ka välimus, nagu näitas meile eelmisel aastal Huawei P20 seeria seadmete värvivalik. Üks eestlase jaoks üsna tundmatu tootja Ulefone on juba välja lasknud mobiilid, mis pole igavat mustvalget värvi ja üllatavad violetsete toonidega.

Jõuamegi selle messi suurimate hittideni, milleks olid volditava ekraaniga telefonid – eeskätt siis Samsung Galaxy Fold ja Huawei Mate X. Huvitaval kombel otsustasid mõlemad tootjad seekord telefonid inimeste haardeulatusest välja jätta, peites uued klaasvitriinidesse. Tähelepanuväärne on ka see, et klaasist kastid olid omakorda piiratud turvalindiga, et isegi seadmele liiga lähedale minna ei saaks, ekraani kokkuvoltimisest rääkimata.

Meil aga avanes unikaalne võimalus tutvuda Huawei volditava seadmega ja seda päriselt ka testida ja käes hoida.

Ütlen ausalt, et kaugelt vaadates ei andnud esmamulje suurt kindlust ega lootust, et seade kergesti purunev pole. Päriselt testides ja ise tutvudes oli aga arvamus hoopis teine. Ekraan on soliidne – painduvat mehhanismi ekraani sees on küll kergelt käega katsudes tunda, aga ainult juhul, kui seadme ekraan on pooleldi avatud olekus. Telefonil on ääretult ere ja selge painduv (!) ekraan, võimas sisu ja suurepärased kaamerad.

Teades, et Huaweil on kasutusel ühed maailma parimad kaamerad, siis kasutasin koheselt ära ka võimaluse, et proovida järgi Mate X’i pildistamisomadused ja need olid loomulikult head! Lisaks olen nüüd vist arvatavasti esimene eestlane, kes uue Huawei Mate X’ga pilti on teinud.

Ülipopulaarne oli messil ka 5G temaatika. Lisaks seadmetele sai palju näha reaalseid 5G kasutusvõimalusi.

Näiteks Kataloonia kiirabi planeerib 5G abiga oma teekonna patsiendini, kes kiiresti abi vajab. Nimelt saavad nad andmeid kõikidest liiklusoludest ja valgusfooride staatusest ning siis arvutab programm tänu reaalajas andmetele välja kiireima teekonna patsiendini. Tänu madalale viivitusele uueneb teave pidevalt ja arvuti kalkuleerib parima teekonna välja hetkega.

Barcelona mess üllatab ja seda igal aastal. Tootjad näevad iga päev aina rohkem ja rohkem vaeva, et tuua turule midagi uut, midagi unikaalselt, arvestades asjaolu, et mobiilseadmete turg on väga küllastunud ja erineda on väga raske. See aasta on minu arvates kindlasti 5G ja volditavate telefonide aasta. Seda tõestas juba varajane kogemus nende seadmete ja tehnoloogiatega. Kokkuvõtteks võib öelda, et olenemata teadmistest mobiilseadmete valdkonnas leiab igaüks endale midagi maailma suurimalt mobiilimessilt Mobile World Congress.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.