Need äpid peavad olema iga nutika reisiselli telefonis

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Nutitelefon on reisisellile asendamatuks abimeheks. Olgu sihtkohaks lähedane ja ammu tuttav paik meil siinsamas Euroopas või hoopiski mõni kaugem ja eksootilisem Aasia või Okeaania riik – mõned lihtsad rakendused on justkui “nutihügieen”, mis reisi mugavaks ja nauditavaks muudavad ja seetõttu iga targa reisija telefonis võiks sisalduda. Elisa telekomiteenuste valdkonna juht Mailiis Ploomann teeb ülevaate, milliseid äppe lähemal või kaugemal viibides tasub telefoni tõmmata.

Kõige mugavam on, kui teed kohe oma telefoni avaekraanile spetsiaalse kausta – näiteks Reisimine – ning lisad kõik reisimisega seotud rakendused sinna. Nii ei pea sa kõigi muude rakenduste hulgast telefoni teiselt või kolmandalt ekraanivaatelt sobivat otsima, vaid leiad kõik näpuvajutusega ühest kohast.

Kindlasti ära unusta ka käsipagasisse pakkimast laadimisjuhet ja laetud akupanka ning soeta adapter maailma erinevate pistikute tarbeks. Rahuliku lennuelamuse saamiseks võta kaasa mürasummutavad mugavad kõrvaklapid.

Pikemale reisile minnes kaalu ka Transfewise`i konto ja kaardi loomist, et säästa valuutavahetamise kurssidelt ning lae alla välisministeeriumi äpp andmaks märku, kus riigis hetkel viibid.

Vajalik igale reisile

MAPS.me

Ehkki paljudel telefonidel on juba sees Google´i kaardirakendus ning seegi annab võimaluse riigipõhiseid kaarte alla laadida, siis täiendav ja funktsionaalne rakendus on MAPS.me. Selle kaardirakendusega saad oma sihtkoha kaardi lihtsasti alla tõmmata ning seejärel juba kuskil Hanoi või Hongkongi hääldamatus tänavarägastikus lihtsasti orienteeruda, külastada kohalikke vaatamisväärsusi ja õdusaid kohvikuid.

Mobiilne rahakott

Kui sa pole just äsja saanud Austraalia vanatädilt kopsakat pärandust, koostad tõenäoliselt enne igat reisi endale ka suurema või väiksema detailsusega eelarve. Kuid eks elu on täis ootamatusi ning teab ju igaüks, et kõike ette näha pole võimalik – eriti mõnusal ja meeleolukal reisil.

Selleks, et oma kulutuste üle võimalikult täpset ülevaadet omada, tuleks paigaldada telefoni nn mobiilne rahakott – nt Trail Wallet iOS-seadmetele või Trabee Pocket Androidi kasutajatele. Saad kõiki oma kulutusi jälgida nii päevade kui ka kululiikide lõikes, sisestada arveid kohalikus valuutas ning näed nende väärtust koheselt ka eurodes.

Kui aga reisid sõpradega ning soovid ühiseid kulutusi täpselt ja õiglaselt jagada ilma restoranilaua taga teineteise salateid ja grillitud kalmaare liites-lahutades-jagades, kasuta selleks kulujagamisrakendust nagu näiteks Splitwise.

Prey

Ehkki keegi meist oma telefoni või ka tahvelarvutit loomulikult meelega ära ei kaota, tasub siiski valmistuda ka selleks või olukorraks, kus kellegi kuri käsi meie truu kaaslase pihta paneb.

Selleks paigalda nii telefoni kui ka tahvlisse-sülearvutisse rakendus nimega Prey, mis kadumise korral saadab sulle GPS-ile tuginedes seadme asukoha, teeb seadme esikaameraga fotosid ning salvestab ka ekraanipilte. Ning kui juhtub tõesti nii, et sul enam kuidagi ei õnnestu oma nutikaaslast kätte saada, saad sa vähemalt selle sisu täielikult kustutada.

WhatsApp

Eestlaste telefonides on sageli erinevaid sõnumirakendusi üsna mitmeid, alates Facebook Messengerist kuni Viberi, Telegrami ja WhatsAppini. Ehkki universaalset reeglit pole, on pikematel reisidel kõige kindlam kasutada just viimast ehk WhatsAppi – seda kasutavad sageli nii kohalikud majutusepakkujad ja taksojuhid kui ka värskelt kohatud uued tuttavad. Igal pool kus on olemas internetiühendus, saad helistada, saata sõnumeid või teha ka videokõnesid. Ning vähemolulisem pole moodsa aja reisijale ka võimalus saata erinevate filtrite ja lisavidinatega töödeldud fotosid/videoid ning muidugi ka emotsioone väljendavaid GIF-e!

Google Translate

Ehkki inglise keel on maailmas üks levinumaid ning ühel või teisel viisil saab pea kõikjal inglise keeles põhilised asjad räägitud, võib kohaliku keele tõlkevõimalusest hindamatu abi olla. Siin tuleb appi sõber Google, kelle tõlkerakendus Google Translate juba üsna täpne on, eriti kui kasutada baasina inglise keelt.

Ühelt poolt saad rakenduse abil täiendada oma teadmiste pagasit kohalike viisakusväljenditega, näiteks kui tahad soovida hotelliadministraatorile kaunist hommikut või tänada ettekandjat ja kokka suurepärase õhtusöögi eest. Veelgi enam on tõlkerakendusest aga kasu näiteks restoranimenüüst arusaamisel – mitte just igas paigas sa tõenäoliselt arusaadavalt tõlgitud menüüd ei saa. Eriti kui on tegemist raskemate ja meile vähemtuntud keeltega. Saad võõrkeelset teksti ka otse oma nutiseadme kaameraga jäädvustada ning rakendus tõlgib selle automaatselt.

Kindlasti ära unusta enne välismaa reisi kohaliku keele sõnastik alla laadida, et tõlkevõimalust ka siis kasutada, kui hetkel parasjagu interneti- või andmesideühendus puudub!

Kaasa pikematele reisidele

Kui eelpooltoodud rakendused võiks igal reisihuvilisel nutiseadmes olla, siis pikematele ja kaugematele reisidele tasub kaaluda ka alljärgnevaid. Need on abiks nii mitme vahemaandumisega reisidel, aga ka eksootilisemates riikides, kus sootuks teine tähestik.

XE Currency

Euroopas ringi reisides oleme muutunud üsna mugavaks, kuna enamikus riikides saame hakkama koduste eurodega. Tõsi, ka meie maailmajaos on riike alates Skandinaaviamaadest ja Suurbritanniast ning lõpetades mitmete Kesk-Euroopa riikidega, kes eelistanud truuks jääda oma rahvusvaluutale. Kuid veelgi kirjum on pilt kaugemal, kus tuleb orienteeruda bahtide, wonide, jüäänide ning erinevate Aasia ja Okeaania maade dollaritega.

Selleks, et mitte mõne toote-teenuse eest kogemata üle mõistuse kõrget hinda maksta või lihtsalt lohakusest kulukat viga teha, laadi alla XE Currency ning näed koheselt, kas taksojuhi küsitu või eksootilise suveniiri hind kaupluses tundub mõistlik

TripIt või TripCase

Igaüks, kes võtnud ette pikema ja mitme vahemaandumisega lennu, broneerinud lisaks hotelle ja autosid, teab seda peavalu, mis kõigi reisidokumentide haldamisega kaasneb. Nii TripIt kui TripCase annavad sulle võimaluse koondada kõik reisiga seonduv – lennud ja ümberistumised, autorent, majutus ja juhised sinna saamiseks, muuseumipiletid jm ühte rakendusse. Tasulise versiooniga lisandub veelgi võimalusi – reaalajas lennuinfo ja teave värava muudatuse kohta, juhised lennujaama kohta (mitte kõikjal maailmas pole lennujaamad tallinlikult hubased).

Rome2Rio

Üks parimaid rakendusi, mis aitab otsida transpordiühendusi kõikjal maailmas, pakkudes sulle kohalikke lennu-, rongi-, bussi-, sõidujagamis- või rendiauto soovitusi koos soovitustega kohapealsete vaatamisväärsuste kohta.

Jet Lag

Pikkade reisidega kaasnev paratamatu kõrvalnähtus on jetlag ehk ajavahestress, mis mõjub reisidel mitmetunniste ajatsoonide vahel. Kuue-seitsmetunnised ja suuremad ajavahed toovad kaasa unetuse, loiduse, seedimis- ja keskendumisprobleeme. Ning ei ole just väga mõnus, kui kümnepäevasest reisist kolm esimest kõnnid ringi zombina, selmet rõõmsalt rannamõnusid nautida või suurlinnas pilvelõhkujaid uudistada.

Üheks efektiivsemaks meetodiks jetlagi ületamiseks ja uue ajatsooniga kohanemiseks on valgusteraapia ehk valguse vältimine või siis justnimelt valguse otsimine kindlal ajal. Konkreetne ajastus sõltub su reisi alg- ja lõpp-punkti ajatsoonide vahest ja ka lennusuunast ning rakendused Jet Lag (Android) või Chronoshif – Fight Jet Lag (iOS) aitavad sul juba reisi eel valida õige unerežiimi ning juhendavad sind ka sihtpunktis, kuidas kõige efektiivsemalt “kohalikuks” saada.

Papago

Eelpool sai juba viidatud Google’i tõlkerakendusele, kuid Aasiasse reisile suundujatel tasuks paigaldada veel üks rakendus – Papago – mis on abimeheks tõlgetel korea, jaapani, hiina, vietnami ning tai tähestikest. Ühelt poolt annab see võimaluse sulle proovida kohvikus teenindajale hääljuhendi abil midagi kena öelda, kuid veelgi olulisem on võimalus teha pilt tänavanimest, restoranimenüüst. Kuna rakenduse on välja töötanud väga tehnoloogiateadlikud korealased ja see kasutab tehisintellekti abi, siis väidetavalt suudab see tõlkida ka võõrapärast kõnet. Sisseehitatud sõnastiku ulatuses töötab Papago ka ilma internetiühenduseta.

Viator

Kui soovid enne kodust välja minekut oma reisi detailideni ära planeerida, peaks tutvust tegema Viatori nime kandva rakendusega. See on mõeldud kõigile, kes tahavad sihtkohas ekskursioonidele minna ning puhkusepaika põhjalikumalt avastada. Piisab vaid sihtkoha sisestamisest ning äpp pakub välja erinevaid tegevusi ja pakette alates vulkaani otsa ronimisest kuni eksootilise õhtusöögini kohalikus külas. Rakenduse kaudu on lihtne vaadata pilte, lugeda inimeste kommentaare ning sobiv ekskursioon ära broneerida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.