North Star AI võistlusel säras tehnilise teksti tõlgendamist lihtsustav idufirma

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

North Star AI konverentsil toimunud tehisintellekti idufirmade võistlusel pärjati auhinnaga tekstitöötluse lahendust pakkuv Soome idufirma Selko, kes haaras žürii poolehoiu kliendikeskusega.

Möödunud kuu algul toimunud North Star AI konverentsil osalesid sajad kohalikud ja välismaised arendajad, tehnikaliidrid, andmeanalüütikud, tehnoloogiaettevõtete asutajad ja muud tehisintellekti huvilised. Ürituse käigus toimus ka idufirmade võistlus AI Start-up Competition, kus otsiti uusi ja lennukaid tehisintellekti kasutuskohti ja lahendusi – üheks parimaks osutus Soome startup Selko.

Selko kontseptsioon on lihtne – tehisintellekti abiga lihtsustatakse tehnilistel spetsialistidel keerulisest dokumentatsioonist just teda puudutava erialase osa automaatset välja otsimist. Näiteks mõne suurema hoone, tehase või muu tootmisrajatise ehitamisele kehtib kümneid, kui mitte sadu erinevaid määruseid ja standardeid, mis on kirjeldatud pikkades tekstifailides. Seda teksti peavad lugema erinevad insenerid, juristid, projektijuhid ja konstruktorid ning neist igaüht puudutavad vaid teatud lõigud. „Selko rakendus võimaldab spetsialistide tööaega kokku hoida ja oluliselt täpsust tõsta, et eriala spetsialisti silme ette täpselt õiged lõigud ning viited satuksid,“ ütles žürii liige ja Elisa telekomiteenuste valdkonna juht Mailiis Ploomann.

MindTitani juhtiva andmeteadlase ja žüriiliikme Markus Lippuse sõnul on tekstitöötlusel põhinevaid mudeleid kasutusel palju ning Selko tehnoloogiline lahendus pole otseselt ka midagi uut. Idufirma lahendus on aga loodud kliendile märkimisväärselt arusaadavamalt kui varasemad versioonid. „Selko lähtus kliendi peamisest frustratsioonist, leidis sellele toimiva lahenduse ja tegi oma rakenduse kliendile lihtsalt ning loogiliselt kasutatavaks. Just see eristab Selkot paljudest konkurentidest, sest tihti kipuvad masinõppega alustavad ettevõtjad tehnoloogiasse kinni jääma ja kliendi vajadused ununevad tagaplaanile,“ kiitis Lippus võidutiimi.

MindTitani juhtiv andmeteadlane kirjeldab, et kuigi North Star AI oli konverentsina suunatud eelkõige masinõppe arendajatele, on tunda, et selle valdkonna järgmiseks praktiliseks arenguhüppeks on vaja hulgaliselt uusi kliente. „Tehnoloogia on olemas ja kasutusvalmis. Konverentsil osalejate suur arv näitab, et meie regioonis on kompetentseid spetsialiste piisavalt – puudus on hetkel aga klientidest, kes oleks valmis julgelt eksperimenteerima ja katsetama. Õigemini neid on, aga potentsaali oleks kordades rohkem kui täna!“

See oli peamiseks põhjuseks, miks Elisa ja MindTitan premeerisid sel korral startup-firmat, kes oli omaloodud tehnilise lahenduse kliendile kõige selgemal ning arusaadavamal viisil tootestada suutnud. Lippus kirjeldab, et kui lahendus tundub kliendile arusaamatu või seda on keeruline kasutada, on väga väike tõenäosus, et sellest hitt-toode saab, isegi kui see tehnoloogiliselt on maailma mastaabis unikaalne, teaduse viimane sõna.

Idufirma sai Elisa poolt preemiaks 1000 eurot ja North Stari poolt oli võimalik valida endale mentor suure hulga konverentsil käinud maailmakuulsate esinejate seast.

Mailiis Ploomanni sõnul on hea meel näha, et nii Eestis kui naaberriikides tekib järjest rohkem juurde ettevõtteid, kes tulevikku vaatavaid ja tarku tehnoloogiaid kasutusele võtavad. „Kui võtame eesmärgiks, et aasta pärast oleks Eestis kümme korda rohkem tehisintellekti rakendusi kasutusel kui täna, siis peavad andmeteadlased ja masinõppe arendajad kaasama algusest peale oma projektidesse inimesi, kes kliendi keeles rääkida oskavad ning panustama just kliendikesksusele senisest kümme korda enam aega ja ressurssi.“

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.