Elisa blogi

Parim siselevi ja nutiühilduvus – kõne üle WiFi ehk VoWiFi

Elisa testib oma võrgus häälkõnet üle WiFi võrgu edastavat VoWiFi tehnoloogiat, mille kasutusele võtmine annab võimaluse pakkuda telefonikasutajatele kõnesid üle traadita interneti ning parandab niimoodi märgatavalt levi hoonete sisetingimustes.

Lisaks loovad nii VoWiFi kui kõne üle LTE andmesidevõrgu juhtiv VoLTE tingimused selleks, et ühildada Alexander Graham Belli telefonikõne Larry Page´i, Jeff Bezose ning Jack Ma ajastuga ehk andmesidevõrgule orienteeritud nutimaailma ja IoT-tehnoloogiaga.

Lihtne ja turvaline

Sisuliselt kõik meil müüdavad nutitelefonid toetavad 4G tehnoloogiat ehk LTE andmesidevõrku. Kuna mobiilid kasutavad häälkõne tegemiseks 2G või 3G võrku, siis telefonikõne ajal reeglina kiiret 4G andmesidet kasutada ei saa. Et ka telefonikõne ajal 4G võrku kasutada, on kasutusel VoLTE ehk “kõne üle LTE” lahendus, mis annab üheaegselt nii kõrgekvaliteetse häälkõne kui ka kiire andmeside.

Sarnaselt toimib ka VoWiFi lahendus, kus 2G, 3G või 4G võrgu asemel edastatakse telefonikõne üle WiFi võrgu. VoWiFi kasutamine on võimalik kõikjal, kus telefonikasutaja oma seadme traadita interneti võrku registreerib, olles eelnevalt telefoni seadistustes lubanud VoWiFi kõned. Ka SMS-id liiguvad muretult nii operaatori võrgus kui ka VoWiFi lahendusega.

VoWiFi kõnede turvalisus baseerub turvavõtmetel IPsec ja IKEv2. Autentimine on personaliseeritud ning üle VoWIFI saab registreerida ainult telefonikasutaja SIM-kaardi põhjal. Kogu võrgus olekuks vajalik info ja kõned liiguvad krüpteerituna üle IPsec kanali.

Levi kodus ja kontoris

Võib valehäbita öelda, et mobiililevi igal pool ja igal ajal on tänapäeval igaühe vankumatu inimõigus. Ja enamasti see nii ongi, vähemasti Eestis on operaatorid aastaid pingutanud selle nimel, et tõepoolest igale poole levi ulatuks.

Kuid siin on üks aga. Mobiilsidevõrk füüsikaseaduste vastu vähemalt täna veel ei saa ja õhu kaudu liikuvate raadiolainete pääs läbi mitmete seinte keldrisse pole alati võimalik. Samuti on omajagu “mobiilivaenulikud” paljud energiasäästlike materjalidega ehitatud uuemad kortermajad ja kaubanduskeskused.

Ilmselt mõnedki meist on kas kodus, kontoris või kaubanduskeskuse riidevahetuskabiinis kaaslasele helistamise eel sunnitud üllatusega nentima, et justkui tühja koha pealt võib ekraanile alles jääda vaid ühe pulga jagu levi. Kui sedagi.

Sellistel puhkudel ongi parimaks lahenduseks interneti ja ka kõnelevi kvaliteedi tagamiseks kasutada tubastes tingimustes internetti jagavat WiFi võrku. VoWiFi-ga saab sellesama võrgu abil “laiendada” mobiilimaste siseruumidesse, ilma et peaks paigaldama kulukaid ja täiendavaid juhtmepuntraid tekitavaid lisaseadmeid tuppa või kontorisse.

Nupp ühildub nutiga

Häälkõnede internetti suunamise lahendus toimib ühtlasi ka ühenduslülina eilse ning tänase-homse vahel. Tõenäoliselt ei tee praegused põhi- ja keskkooliõpilased mõne aasta pärast oma koju kolides mingit vahet sellel, mis seade parasjagu kus võrgus on. Nutitelefonid, tahvlid ja aktiivsusmonitorid ongi täna kõik telefonid, lisaks hakkavad uutes kodudes elanikega rääkima kõik seadmed alates külmkapist ja lõpetades basiilikupotiga. Ehk teisisõnu – kogu kodu ongi üks ja ühendatud võrk.

Ent samas ei saa unustada vanemaid ja end juba tõestanud tehnoloogiaid – ka need peavad nutiajastul laitmatult toimima. Pole kahtlust, et ka 20 aasta pärast on märkimisväärne arv inimesi, kes tahavad sõprade-sugulastega rääkida “vanakooli” kombel ehk telefoni kõrva äärde tõstes. Ilma, et peaks hakkama pead vaevama mingile nurgas seisvale karbile häälkäsklusega või kirjust ekraanimenüüst just seda rakendust otsima.

Teisisõnu tähendab see, et vanaema-vanaisa peavad saama muretult lastele-lastelastele helistada ning isegi “asjade internetti”.  Siin tulevadki appi häält üle interneti juhtivad ehk VoLTE ja VoWiFi tehnoloogiad – üks pool helistab teisele “rohelise toruga” nupule vajutades ning teine võtab selle kõne vastu kas viibates, Alexale nõusolekut andes või sootuks mõnel uuel moel.

2019 – VoWiFi aasta

Täna on VoWiFi (ja ka VoLTE) Elisa võrgus veel testimisel, kuid juba järgmise aasta esimeses pooles laieneb see lahendus kõigi kasutajateni, kelle seade seda võimaldab.

VoWiFi ja VoLTE teenust toetavad kõik suuremate tootjate uusimad nutitelefonide mudelid. Telefoniomanikul pole vaja teha muud, kui lubada seadistustes WiFi kõned ning telefon valib sõltuvalt signaalitugevusest juba automaatselt parima kõnekvaliteedi andva lahenduse.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.