Peamised viisid, kuidas pahavara ja viirused sinu nutiseadmesse satuvad

Foto: Shutterstock.

Suur osa inimestest on teadlikud, et arvutisse tuleks esimese asjana alla laadida viirusetõrje, mis kaitseks nende seadet viiruste ja muu pahavara eest. Ent tihtipeale ei adu me, et sarnast kaitset vajab ka nutitelefon, kus paikneb palju meie isiklikku informatsiooni. 

Kuidas aga pahavara üldiselt sinu telefoni jõuab ja mil moel neid vältida?

Viirusetõrjed on kasulikud, ent olulisem on teadlikkus

Internetiavarused on pungil pahavarast, mis võivad esmapilgul tunduda täiesti süütu ja turvalisena. Üks enam levinumaid viise, kuidas pahavara sinu telefoni satub, on läbi erinevate rakenduste ja mängude allalaadimise mitteturvalistelt veebilehekülgedelt.

Sestap on alati soovituslik laadida rakendusi ja mänge alla telefoni tootja ametlikust poest – Androidi puhul Google Play ja iPhone’i puhul App Store. Kuid sealgi peab olema ettevaatlik, sest ka ametlikesse rakenduspoodidesse võib mõnikord jõuda “kurjem” äpp. 

Enne tundmatu rakenduse alla tirimist tuleks kindlasti selle kohta internetist rohkem uurida ning vaadata reitingut ja kommentaare, mis äpi alla kirjutatud. Pärast äpi allalaadimist vaata ka üle, millele rakendusel luba on antud. Näiteks lihtsal mängul ei ole vaja üldiselt luba sinu kaamerale ja piltidele ning mikrofonile. 

Samuti võiks aeg-ajalt enda telefoni sätetest kontrollida, kas seal on mõni üleliigne või tundmatu rakendus, mida sa enda mäletamist mööda pole alla laadinud. Pahavara võib ennast sageli “maskeerida” äpiks, mis jääb sulle kahe silma vahele. 

Viirusetõrje paigaldamine kulub alati marjaks, kuid usaldusväärsed programmid on üldiselt tasulised ja need ei pruugi alati ka pahavara üles leida. 

Veel üks laialt levinud viise on tundmatute veebilehtede külastamine ja kahtlaste linkidele vajutamine. Sama põhimõte kehtib sisuliselt igal pool: e-mailis, Facebookis, Instagramis ja mujal suhtlusvõrgustikes. 

Kuidas aru saada, et telefonis on pahavara?

Nagu eelpool öeldud sai, siis võib pahavara avastamine telefonist olla võrdlemisi keeruline, kuna selle eesmärk ongi kasutaja eest jääda võimalikult märkamatuks. Siiski on paar meetodit, kuidas pahavara kohalolekut võib ära tunda.

  • Telefon on järsku muutunud aeglasemaks kui muidu
  • Seadme vaba ruum on vähenenud, kuigi midagi suuremat pole hiljuti alla laetud
  • Aku saab kiiremini tühjemaks
  • Telefoni on tekkinud kahtlane rakendus, mida sina pole alla laadinud

Eelnimetatud sümptomite puhul on kõige lihtsam viis teha seadmele algseadete taastamine. See eemaldab telefonist kõik kolmanda osapoolte rakendused, mis võivad pahavaraga seotud olla. 

Samuti tuleb meeles pidada, et seadme aeglaseks muutumine ei oleks tingitud tema vanusest. Vanemad telefonid muutuvad üldiselt ajapikku aeglasemaks, mistõttu peab arvesse võtma ka seda aspekti. Uuemate seadmete puhul võib see suurema tõenäosusega viidata pahavarale.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.