Elisa blogi

Puust ja punaseks: kõik, mida pead teadma elektritõukeratastega sõitmisest ja endale sobiva valimisest

Foto: Shutterstock.

Elektritõukerataste ehk kergliikurite kasutajaid ootab tulevikus ees oluline seadusemuudatus. Elisa seadmete tootejuht teeb selgeks tähtsaima, mida pead eelnõust teadma, ja jagab asjalikke nõuandeid tulevikukindla e-tõukeratta valimiseks. 

Nõudlus kiire, taskukohase ja mugava transpordi järele on stabiilselt tugevas tõusus — sellest räägib ka tihe konkurents elektritõukerataste rendi- ja müügiturul.

Elisa seadmete tootejuhi Kirill Šapošnikovi sõnul tõi suur populaarsus kaasa ka riigipoolse soovi muuta uus liikumisviis turvalisemaks kõigile liiklejatele.

“Hetkel eelnõus olevate muudatuste järgi tohib tulevikus elektrilise tõukeratta ehk kergliikuriga sõita ainult kuni 25 km/h. See on oluliseks punktiks kõigile, kes on oma tõuksi varem soetanud ning mille piirkiirus on tehaseseadete järgi suurem.” 

Kes plaanib pere pisematele liikmetele tõukeratta osta koolis või trennis käimiseks, peab arvestama vanusepiiranguga. “Uue muudatuse järgi tohib kergliikuriga sõita alates 10. eluaastast ja vanusevahemikus 10–15 peab laps sõiduks omama jalgrattalube. Samuti kehtib alla 16aastastele sõitjatele kohustus kanda kiivrit, mida kindlasti võiksid kasutada ka täiskasvanud,” lisas tootejuht.

Teiste muudatuste kohaselt peab elektritõukeratastel olema töötav pidur, signaalkell, ees valge ja taga punane tuli ning külgedel valge või kollane helkur või tuli. “Kui tulesid pole, peab juht halva nähtavuse korral edaspidi kasutama jalg-, kõnni- või jalgrattateel valgusallikat. Sõiduteel liiklemine on ilma tuledeta täielikult keelatud,” täpsustas Šapošnikov. 

Kui on soov muretseda tööl või koolis käimiseks e-tõukeratas, tuleb kõik see, mis eespool öeldud, meeles pidada ja leida endale sobivaim. Tõukeratast valides peab arvesse võtma ka seda, kui pikki sõite ja millisel maastikul iga päev tehakse.

Enamiku elektriliste tõukerataste sõiduulatus jääb vahemikku 20–30 km. Kuid on ka erandeid, nagu näiteks Xiaomi Scooter Pro või Segway Ninebot MAX G30, mis sõidavad ühe laadimisega vastavalt kas kuni 45 km või kuni 65 km.

Tasub ka uurida, mis tüüpi rehvid on tõukerattal all — täiskummrattad või õhkrehvid. Õhkrehvidel tõukerattaga on mugavam sõita konarlikumal ja ebatasasemal pinnal; aeg-ajalt tasub kontrollida rehvi siserõhku ning vajadusel õhku juurde pumbata. Kui teed on siledad, on mugav sõita ka täiskummratastega.

Enne tänavale suundumist tuleks kindlasti sõitmist harjutada mõnel avatud platsil või tühjas parklas, et tunnetada elektrilise tõukeratta omadusi ja eripära. Sõitmine on sealjuures imelihtne — paari minutiga võib igaüks tõukerattal ringi tuhiseda.

Paljudel elektrilistel tõukeratastel on ka äpid, mille kaudu on võimalik jälgida sõidukiirust, läbitud distantsi ja kui palju veel tõukerattaga sõita saab. Lisaks kuvavad nutirakendused olulist infot ratta hoolduse kohta ja aeg-ajalt uuendavad ka kergliikuri tarkvara.

Rahva lemmik on hetkel Xiaomi Mi Electric Scooter, sest see on väga hea hinna ja kvaliteedi suhtega. Juba on müügil ka tavalise Xiaomi Scooteri järeltulija 1S ja lisandumas on peagi Xiaomi Mi Scooter Pro 2.

Kes soovib elektritõukside viimast sõna, võiks kaaluda mudelit Ninebot G30 MAX, millel on väga pikk sõiduulatus ja suured rattad mugavaks sõiduks. Sedasama tõukeratast kasutab renditeenuses näiteks Bolt.

Kõik nimetatud mudelid kannavad kuni 100 kg kaaluvat sõitjat, omavad püsikiirusehoidjat ja on tulevikukindlad. Lisaks sellele on Elisast soetatud tõukerataste hooldus tagatud volitatud hoolduskeskuses.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.