Ruuter, modem ja digiboks: kuidas internet ja teleteenused tegelikult su koju jõuavad?

Ilmselt on sul kodus kuskil kast, mis terve maja internetiga täidab. Oled sa aga kunagi mõelnud, mida mõni karbike teeb võib mida panna tähele, kui tahad mõne neist välja vahetada? Sellest räägib lähemalt Elisa tootejuht Evelin Tulp.

Ruuter ja modem

Alustuseks nimedest. Modem on vajalik selleks, et internet tuppa pääseks. Ruuter tekitab aga koju wifi võrgu ja jagab interneti tubade vahel laiali, et seda saaks kasutada juhtmevabalt erinevates seadmetes.

Kui modemi ja ruuteri tähendused selged, võib hakata rääkima seadmetest. Kõigepealt tuleb kaabelvõrgu puhul valida sobiv modem, mille valiku puhul võetakse arvesse tehnoloogiat, kuidas internet kliendi koju jõuab.

„Igale tehnoloogiale on olemas erinev modem ning selle õige valiku eest hoolitseb Elisa klienditehnik. Tema teab kõige paremini, milline seade kliendile vajaliku teenuse kasutamiseks sobib, ilma et klient peaks sellega ise pead vaevama,“ räägib Elisa tootejuht Evelin Tulp.

Kas kaks-ühes või eraldi?

Elisa pakub kahte tüüpi seadmeid: kaks-ühes modem-ruutereid ning kahte eraldi seadet. Selle üle, kumba parasjagu vaja läheb, otsustab klienditehnik kohapeal.

„Kui internetikaabel jõuab toas ühte punkti, paigaldatakse  tavaliselt samasse tuppa kaks-ühes seade. Kui aga internetikaabel jõuab näiteks esikus elektri- või tehnokappi, paigaldame ainult modemi kappi ning eraldi wifi ruuteri tuppa, et signaal levida saaks,“ selgitas Tulp.

Miks aga ei võiks ka wifi ruuterit paigaldada modemiga koos silma eest ära tehnokappi?

„Siis lihtsalt ei levi wifi hästi sinu seadmetesse ning kasutuskogemus kannatab,“ vastas Tulp. „Wifi ruuteri asukoht on väga oluline ning ruuterit ei tohiks peita kappi, sahtlisse või mujale, kus wifi levida ei saa,“ lisas ta.

Õige valik sõltub kodu suurusest

Vahel on vaja netiühendus tagada mitmekorruselises majas. „Kui tegemist on suurema koduga, kus wifi signaal igasse tuppa ei jõua, siis saab ruuterile lisaks paigaldada ka wifi leviala võimendi,“ sõnas Tulp.

Võimendi suurendab wifi ala ja viib signaali sinna, kuhu tavaline ruuter ei ulatu.

Suuremasse majja soovitab Elisa näiteks Huawei wifi Q2 PRO ruuterit. Väiksemale kodule sobib hästi Huawei WS5200 ruuter.

On oluline mõista seda, kuidas internet sinuni jõuab

Lisaks sellele, et internet jõuab koju läbi kaabli, saab soovi korral võrgu koju ka üle õhu. Sellisel juhul majja kaablit ei jookse ning sellisel juhul kasutatavad ruuterid jagunevad laias laastus kaheks: toa- ja väliruuteriks, mille valik sõltub suuresti antud oludest. Toaruuteri paigaldamine on lihtsam: ühenda seade vooluvõrku ning ongi internet võrk olemas.

Väliruuter koosneb kahest erinevast seadmest ning toob piltlikult öeldes õuest levi tuppa, ilma et paksud seinad või aknaklaasid seda takistaksid.

Väliruuter, nagu nimigi ütleb, asub õues ning on võrgukaabli abil ühendatud toaruuteriga. Kaks seadet võivad teineteisest asetseda kuni 100 meetri kaugusel, mis annab paigaldamisel vajaliku paindlikkuse.

Nii saab õueseadme paigaldada just sinna, kus signaal kõige tugevam on ning kus takistusi tugijaama ja internetiseadme vahel on kõige vähem. „Kuna 4G väliruuter asub õues, siis annab see ka väga hea interneti kasutuskogemuse, mistõttu on see alati esimene eelistus mobiilse interneti seadme valikul,“ rääkis Evelin Tulp.

Telepildi toob digiboks

Kui internet on kodus olemas, ent soovid vaadata ka televiisorit, vajad selleks eraldi digiboksi. Digiboks tuleb ühendada ruuteriga ning kui see on tehtud, ongi telepilt olemas ning saab tellitud kanaleid vaatama asuda.

Lisaks pakub moodne digiboks võimalust laenutada filme videolaenutusest ning vaadata telesisu siis, kui sobib, tehes seda järelvaatamisest või jätkates pausile pandud seriaali vaatamist sobival hetkel.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.