Tahad paremaid pilte? Kolm levinud viga, mida telefoniga pildistades tehakse

Nutitelefonid on toonud fotograafia inimestele lähemale kui kunagi varem. Igaüks, kel taskus vähegi korraliku kaameraga telefon, saab enda voli järgi hetki jäädvustada ja seda sugugi mitte halva kvaliteediga.

Ka telefoniga võetud piltide puhul on sageli aru saada, et inimene ei ole kaameraga päris sina peal või hoopis vastupidi – et ta tõesti teab, kuidas oma telefoniga kõige paremad kaadrid välja võluda.

Suumi kasutamine

Nutifotograafia on viimase viie aasta jooksul niivõrd arenenud, et paljudelt kaameratelt leiab täna juba ka optilise suumi võimaluse. Erinevus tavapärasest ehk digitaalsest suumist liigub optilise suumi puhul objektiiv füüsiliselt objektile lähemale.

Digitaalne suum ei too aga pilti tegelikult lähemale, vaid lõikab lihtsalt kaadrit väiksemaks, et sedasi subjekti rohkem esile tuua.

Kahjuks kasutavad tänaseni paljud telefoniga pildistajad suumimist olukordades, kus selleks vajadust pole. Sageli on põhjuseks lihtsalt laiskus – kergem on sõrmedega pilt endale lähemale tuua kui mõned sammud teha.

Parim viis suumimiseks ongi subjekti füüsiliselt, olgu see siis objektiivi või iseenda jalgade abil lähemale toomine. Digitaalset suumi võiks võimaluse korral vältida.

Vale kaadri kompositsioon

Teine äärmiselt levinud viga puudutab kadreerimist. Telefoniga pildistamise juures on üheks suurimaks plussiks mugavus ja kiirus. Kaamera kaasas kandmise saab nutitelefoniga vajadusel sekundite jooksul vajaliku pildi tehtud. See aga ei tähenda, et tavapärased fotograafia reeglid ka nutitelefoniga pildistamises ei kehti.

Kadreerimise ja kompositsiooni puhul kehtivad fotograafias teatud põhimõtted, millest tasub paremate piltide tegemise jaoks teadlik olla. Oled tõenäoliselt isegi pannud tähele pilte, kus subjekti pole korralikult fookusesse võetud või lihtsalt jääb “midagi” häirima.

See “midagi” võibki sageli olla kompositsiooniga seotud. Üks tuntumaid kompositsiooni reegleid on kolmandike või kuldse lõike reegel. Kõikidel telefonikaameratel on olemas võimalus aktiveerida kaamera ruudustik, mis aitab kompositsiooniga. Üks kindel viis pildistades paremaid tulemusi saada ongi ruudustiku kasutamine ning subjekti asetamine sinna, kus jooned kohtuvad.

Kui oled juba põhimõttega rohkem tuttav, pole tõenäoliselt tulevikus enam isegi kaamerale ruudustikku ette vaja, kuna oskad juba tunde järgi inimesi ja objekte õigesti kaadrisse paigutada.

Liigne filtrite kasutamine

Sotsiaalmeediasse pilte postitades on mõne filtri kasutamine praktiliselt kohustuslik. Kahjuks võib liigne filtrite kasutamine muidu hea pildi hoopis ära rikkuda. Sageli kasutatakse Instagrami filtreid liialt julgelt, mille tulemuseks on ebaloomulikud ja ületöödeldud pildid.

Pilditöötluse jaoks tasub hankida telefoni mõni spetsiaalselt selleks mõeldud rakendus, näiteks Snapseed, Adobe Photoshop. Filtrite jaoks võib aga vaadata VSCO rakenduse poole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.