Tahvelarvutid: millele peaks enne ostmist tähelepanu pöörama?

Tahvelarvuti on põhimõtteliselt kuldne kesktee neile, kes otsivad midagi nutitelefoni ja sülearvuti vahepealset. Tahvlit on lihtne ja mugav kasutada ning lisaks pakub see hulga erinevaid võimalusi, näiteks surfata internetis, suhelda teistega sotsiaalmeedias, lugeda e-raamatuid ja vaadata filme. 

Kuid uusi tootjaid ja seadmeid on turule aina rohkem tulnud ning valiku tegemine on muutunud üha raskemaks. Mille järgi aga valida?

Operatsioonisüsteem

Alustame kõige elementaarsemast – operatsioonisüsteem. Peamiselt domineerivad turul kaks operatsioonisüsteemi: iOS ja Andorid. Nendele lisandub ka veel Windows, mis küll pole nutiseadmete seas niivõrd palju populaarsust kogunud. 

Üldiselt tasuks vaadata nende tahvelarvutite poole, mis kasutavad sinu nutitelefoniga sama operatsioonisüsteemi. Loomulikult tasuks ka mõelda selle peale, milliseid rakendusi ja teenuseid sul kõige enam tarvis läheb.

Ekraan

Üheks tähtsamaks parameetriks tahvelarvuti hankimisel on paljude jaoks ekraani suurus. Siinkohal tuleb esmalt endale selgeks teha, mille jaoks seadet kasutama hakatakse. Väiksema ekraaniga tahvelarvuteid on mugavam kaasas kanda ja käes hoida, mistõttu sobivad need hästi näiteks e-posti ja interneti sirvimiseks. 

Kompaktsemat tahvelarvutit otsiv inimene võiks otsustada näiteks Huawei MatePad T8 kasuks, millel on 8-tolline IPS ekraan ning sealjuures ka taskukohane hinnalipik. 

Suuremate ekraanidega tahvelarvutid sobivad rohkem neile, kes eelistavad seadmega mängida, vaadata filme/videoid, lugeda e-raamatuid ning ei kavatse seadet igale poole kaasa võtta.

Tehnilised näitajad

Seadme probleemivaba ja kiire töötamine tagamiseks on oluline tähelepanu pöörata ka tehnilistele andmetele. Nutiseadme kiirusel mängib suurt rolli protsessor. Mainimist väärivad näiteks Snapdragoni 8-tuumalised protsessorid, kuid ka kiidusõnu on saanud Apple’i uusimad A14 Bionic kiibid.

Et seade saaks kenasti kõikide rakendustega hakkama, tasuks üle vaadata ka operatiivmälu ehk RAMi. Nii protsessori kui ka operatiivmälu juures tuleks mõelda jällegi, mille jaoks tahvelarvutit peamiselt kasutad. 

Mängimiseks või tõsisema töö jaoks tuleks valida tahvelarvuti, millel on rohkem operatiivmälu. Tavaliselt piisab juba 3 GB, kuid võimekamad seadmed pakuvad ka kuni 6 GB, mis tuleb ainult kasuks. Kergemateks toiminguteks sobivad ka 2 GB operatiivmäluga seadmed. 

Kui tead, et tahvelarvutisse tulevad suuremad failid ja rakendused, siis on soovitatav valida juba eos ka suurema sisemäluga seade. Üldiselt jääb tahvelarvutite sisemaht 16-128 GB vahele. 

Apple’i toodete sõbrad saavad endale soetada iPadi, millel on sisemälu kuni 256 GB ja 512 GB. Android tahvelarvutite puhul on võimalik kasutada ka lisa mälukaarti, kui seadme enda maht peaks täis saama. 

Mis veel?

Kui viibid tihti kodust eemal, tuleks valida tahvelarvuti, millel oleks olemas mobiilse internetiühenduse võimalus ning mahukas aku.

Näiteks Samsung Galaxy Tab S7+, millele on lisatud 10090 mAh suurune aku ning 5G võimekus. Loomulikult on tahvelarvutiga ka meelelahutuse tarbimine nauditav – 2800 x 1752 eraldusvõimega 12,4-tolline Super AMOLED ekraan.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.