Talilinnukaamera – otsepilt lindude pidusöögilauast

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Juba kolmeteistkümnendat aastat edastab Looduskalender.ee Otepäält otsepilti lindude söögilauast – igal talvel alustab Talilinnukaamera, mille videostriim jõuab üle Elisa 4G mobiilside Tartusse EEneti serverisse ning jagatakse edasi üle maailma.

Tegemist on põneva iga päev toimuva seriaaliga, kus on püsivaid osatäitjaid, kuid ka üksikuid gastroleerivaid tegelasi, kelle ilmumine käivitab kaamera netifoorumis elava arutelu. Seda, mis kaameras toimub ja kuidas see töötab, selgitab Looduskalender.ee eestvedaja Gennadi Skromnov.

Millal talilinnukaamera esimest korda alustas ja miks just selline kaamera?

See oligi Looduskalendri üldse kõige esimene looduskaamera, testimiseks paigaldatud veebikaamera kolmeteistkümne aasta eest loodusfotograaf Arne Aderi kodukontori aias Otepääl. Kõik esmavajalik oli olemas, seega tuli katsetada.

Millist tehnikat kasutatakse ülekandel?

Pilti näitab aknale paigutatud väga hea turvakaamera. Kaamerastriimi voogedastus liigub Otepäält Elisa 4G ühenduse kaudu Tartusse EENeti serverisse, kus see arvukatele vaatajatele nähtavaks muudetakse.

Millise kvaliteediga 4G ühendust on vaja, et pilt korralikult jookseks?

Alguses, kui kaameraga alustasime, piisas mõnest megabitist. Nüüd, kui pildikvaliteet on oluliselt parem, saab hakkama ligi 10 Mbit/s ühendusega. 4G ühendus Otepääl on selle ilusti välja vedanud.

Millist toitu linnud saavad?

Viimased kümmekond aastat on meie partneriks ka muuhulgas lindudele mõeldud toidu tootja Balsnack – nemad toovad Otepääle nii päevalilleseemned kui ka katsetamiseks uudistoodangut, et oleks kaamera kaudu näha, mida linnud eelistavad.

Kuidas linnumaja on ehitatud?

See on meie neljas lindude söögimaja. Meistrid on olnud erinevad, aga kõik linnuhuvilised on saanud nõu anda. Selle ajaga on palju vett merre voolanud ja tehnikagi paranenud ning uuenenud. Toidulaud on „isetäituv“.

Kuidas erinevad liigid linnumaja jagavad ja mida põnevat on kaamera ees juhtunud?

Kaamera ees näeme vähemasti paarikümmet linnuliiki talvisel ajal – kõik oleneb nii talve karmusest kui meie looduses olevast toidubaasist.

Linnud on harjunud omavahel looduses hakkama saama. Kimbutamas käivad värvulisi vahel raudkullid. Otepääl on päris palju kodutuvisid ja nemadki liiguvad ringi ja otsivad, kus midagi söödavat saada on. Arne Aderi kodu on Otepääl kalmistu vahetus naabruses ja sellest ka värvuliste ning rähniliikide rohkus, aga seal ööbivad samuti kohalikud harakad, hakid ja rongad.

Mis ajani linnumaja kaamera pilti edastab?

Oleme tavapäraselt lõpetanud märtsis. See oleneb muidugi ilmadest ka, aga sel ajal algab tavaliselt lindude ränne.

Kui tahaks ise linnumaja üles panna, siis mida peaks silmas pidama?

Alustuseks peaks olema head tahet ja soovi linde järjepidevalt toita kuni kevadeni välja ehk selle ajani, kui loodusest linnud juba ise toidupoolist leidma hakkavad ja see on väga oluline.

Kesk-Euroopas toidavad paljud piskukaupa linde ka suvisel ajal, et neid oma aedades hoida, sest pole värvulistest paremaid kahjurite tõrjujaid.

Toidumaja jaoks vali aias vaiksem koht. Väikelindudele on parim lahendus, kui toidumaja asuks mõne tihedama põõsa vahetus läheduses, kuhu saab röövlinnu või -looma eest varjule lennata. Võimalusi on väga erinevaid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.