Elisa blogi

Uudne indikaator Timey annab koheselt märku tarnitava toidu riknemisest

Timey tiim Ajujahil.

Eesti suurimal äriideede konkursil Ajujaht esikümnesse jõudnud startup tiimi Timey „parim enne“ toidusäilivuse indikaator võib tulevikus säästa tootjatele miljardeid ning lõpptarbijatele lausa nende elu. Kuidas kõik see võimalik on, selgitab tiimi mentor, Elisa uute teenuste valdkonna juht Kertu Kriisk.

Noorte keemikute idee luua lihtne ja töökindel indikaator toiduainete transpordiahelasse pääses Ajujahi TOP10 hulka. Aga mitte ainult – see lahendus oleks võinud teoreetiliselt ennetada ka kohalikku kalatööstust raputanud olukorda, mis lõppes kahele Taani tarbijale traagiliselt. Võimalik, et selle juhtumi puhul kannatas Eestist Taani saadetud kala kvaliteet juba transpordi käigus.

Kui nii, siis oleks Timey suutnud probleemi tuvastada, sest see on „parim enne“ indikaator, mis kleebitakse toidu pakendile. See värvub punaseks, kui toodet on valel temperatuuril hoitud.

Idee lahenduseks tekkis kooliprojekti käigus. Esmase teoreetilise lahenduse vajalikkuse testimisele lähenes tiim väga õigesti –  tehti laiapõhjalised intervjuud erinevate toidutööstusettevõtetega ning uuriti, milliseid lahendusi kasutavad suurtööstused täna. Selgus, et täna puudub tootjatel lollikindel lahendus oma transpordiahelas kasutamiseks.

Milles seisneb probleem, mida lahendatakse?

Täna puudub toiduainetööstustel võimalus kontrollida, kuidas käideldakse toitu, mis on lahkunud tehasest ja läbib erinevaid transpordiahela etappe. See tähendab, et isegi kui tootmises on järgitud kõrgemaid võimalikke standardeid, on toidu jõudmine lõpptarbijani kvaliteetselt siiski väga paljuski ka nende kontrolli alt väljas, kuivõrd puudub vea ilmnedes võimalus hiljem tõestada, milline transpordiahela etapp kokkulepetest kinni ei pidanud.

Täna toimub aeganõudev kontroll ühelt logistikaüksuselt teisele niimoodi: kauba vastuvõtja kontrollib oma anduriga osa kaubast koos kauba üleandjaga üle. Kui kontrollimise käigus peaks ilmnema kahtlus väärkäitlemise kohta, kontrollitakse transpordifirma autos olevaid temperatuurisensoreid, mis ei pruugi näidata temperatuurikõikumisi konkreetse kauba tasandil. Timey lahendus kiirendaks ja täiustaks tänast protsessi oluliselt – visuaalne vaatlus annaks kohe teada, kas kaupa on transporditud õigetel tingimustel.

Kuidas Timey selle probleemi lahendab?

Vastavalt tootja soovile saab temperatuurile reageeriva indikaatori kleepida nii toote kastidele kui ka vajadusel igale eraldi tootele. Keemiliselt toimiva indikaatori saab seadistada toimima üsna täpse temperatuurivahemiku ulatuses ning juhul, kui temperatuur on kasvõi korraks erinenud eelmääratud vahemikust, värvub indikaator tagasipöördumatult punaseks. See tähendab, et tarneahela erinevad osalised saavad ka täna kohustusliku pistelise kontrolliga veenduda, et võtavad oma vastutusse korrektselt käideldud kauba. Erinevalt elektroonilistele alternatiividele on lahendust lihtsam kasutada (kontrolli saab teha visuaalselt) ning tänastest alternatiividest on see kuni 100 korda odavam.

Näide elust enesest

Juhul, kui kalatööstus oleks kasutanud Timey loodud süsteemi, oleks olnud võimalik viga käitlemises avastada enne, kui riknenud kalatooted jõudsid poodidesse.

Piisanuks sellest, et üleandmisel oleks teostatud regulaarne kontroll ning tarnepartner oleks saanud raporteerida eelmise osalise veast. Selline lahendus on hädavajalik justnimelt tootjale, kuivõrd toote kvaliteedi eest vastutab tootja.

Just seetõttu on Timey lahendusest juba täna huvitatud väga suured toiduainetööstused nii Euroopas kui ka mujal maailmas.

Milline on toote võimalik turg?

30% toiduainetest rikneb ennetähtaegselt, kuna neid ei ole transporditud ettenähtud temperatuuril.

Ainuüksi külmutatud kalatoodete turu väärtus on 25 miljardit USA dollarit, kogu külmketi puhul on tegemist 189,92 miljardi dollarilise turuga, mille prognoositud kasv aastaks 2023 on 293,27 miljardi USA dollarini.

Kuidas tehti koostööd Elisaga

Elisa toetab Ajujahi programmi eesmärgiga toetada alustavad säravaid ettevõtjaid just sel õrnal make-or-brake hetkel, kus paljud suurelt unistajad paraku loobuvad.

Põhjused on erinevad, ent enamasti napib investeerimisraha asemel hoopis olulisemat – kas siis teadmisi kliendi valupunktide kaardistamise, äriplaani realistliku valideerimise, turule tuleku strateegia, turunduse või strateegilise planeerimise valdkonnas.

Olenevalt tiimi vajadustest saame üheskoos kasutada Elisa inimeste teadmisi, nagu tööriistakastist vajalikke tööriistu. Rõõm on leida tiime, kel on vaja vaid veidi juhendamist, et tulla juba peatselt meie igapäevaelu oluliselt paremaks muutma.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.