Fujitsu blogi

Amazon AWS või Microsoft Azure – milline pilveteenus valida?

Pilveteenused on saanud suurte ja väikeste äride jaoks normiks – oma mugavuse, võimaluste ja ka turvalisuse poolest. Kaks suurimat ja tuntumat neist – AWS ja Azure on paljuski sarnased, kuid ka kohati üsna erinevad. Vaatame järgi, milline pilv millistes olukordades kõige paremini peaks sobima.

Mis on Amazoni pilveteenus AWS?

Lihtsalt ja lühidalt öeldes on AWS (Amazon Web Services) Amazoni pilveteenus, mis pakub ettevõtetele nende võrguteenuste arendamiseks turvalist pilveplatvormi, kuhu saab osta just oma vajaduste järgi arvutusvõimsust, salvestusruumi, ühendusvõimalusi ja paljusid serveriteenuseid ka kasvamiseks ja edasiarendamiseks. Amazoni pilvelahendused põhinevad Linuxil, mille jaoks on palju tasuta ning avatud lähtekoodiga rakendusi.

Mida pakub Microsoft Azure?

Azure on Microsofti pilveteenus, mis kasutab Microsofti välja arendatud komponente ning sobib väga hästi kõigile neile, kes kasutavad Microsofti platvormi ning näiteks ka Office 365 pilvelahendust kontoritarkvarale. Kõik need ettevõtted, kes tunnevad end koduselt Microsofti platvormil, leiavad ka Azure´i koduse ja tuttava olevat, et lisada oma e-teenustele uusi võimalusi või suurendada arvutusvõimsust, salvestusmahtu või ühendusvõimalusi.

Kui panna mõlemad kõrvuti – kumb on parem?

Kui jätta kõrvale usuküsimus – kas Linux või Microsoft, siis pilveplatvormi valima hakates kahe suure seast on veel hulk tehnilisi lisavõimalusi, mis võivad ühe või teise poole kallutada.

Tehnilistesse detailidesse sügavamalt kaevumata (lähemalt vaata lisaks siit) aga oleks esimesed valikukriteeriumid, mille järgi üldse otsuseid tegema hakata, järgmised.

Amazoni AWS pakub väga head andmekäitlust – andmeid on võimalik üles laadida ja kätte saada igal pool maailmas asuvatest erinevatest serverikeskustest, vajadusel ka kiiresti mahte suurendades või vähendades.

Üheks peamiseks miinuseks peetakse maksustamise keerukust – kui kasutaja pole piisavalt kogenud, võib mõni suurema koormusega kuu lõppeda üllatusarvega teenuste eest. Selleks, et seda ei juhtuks, on mõistlik valida teenuste planeerimiseks kogemustega IT-partner.

Microsofti Azure´i oluliseks plussiks on hübriidlahendused: see tagab erinevate pilvelahenduste kasutamise võimaluse ning lubab isegi Azure´i pilvelahendust oma majas jooksutada juhul, kui ettevõte ei taha oma andmeid kuhugi välja hoiule anda. Väga lihtne on pilve integreerida teisi Microsofti teenuseid.

Mõnedele kasutajatele võib Azure´i juures olla miinuseks selle suletus – see tähendab, et pilveteenus on vähem paindlik ja sõltub rohkem Microsofti enda lahendustest. Samas, kui ettevõte juba niigi kasutab Microsofti lahendusi, siis on mugav neid Azure´i pilveteenustega laiendada.

Kui kalliks see läheb?

Pilveteenused on väga suures ulatuses muudetava mahuga – sa võid kasutada väikest hulka mälu ja tühist protsessoriressurssi kuni selleni välja, et ootamatute ülekoormuste juures rakendatakse teenusepakkujate võimas serveripark ja firma olulised teenused ei jookse ülekoormusest kokku. Seega võib hindki olla väga erinev.

Amazoni AWS-is maksustatakse kasutatud ressursse tunnipõhiselt – maksad just selle eest, palju tarbid, kuid tunniajase arvestusega. Muidugi saad kehtestada ka ülempiirid, et kulutused kontrolli all hoida.

Azure´i kasutajatelt küsib Microsoft tasu minutipõhise arvestusega. See võib tunduda küll keerulisem, kuid kokkuvõttes täpsem, sest maksad väga täpselt just selle ressursi eest, mida igal ajahetkel kasutad. Azure´is saad valida ka kuutasu põhise teenuse, et kulud oleksid alati ette ennustatavad ja üllatusi ei juhtuks.

Kas administraator saab hakkama?

Ka pilveteenuse juures on oluline kasutajasõbralikkus, kuigi kasutajateks on oma ala asjatundjad – süsteemiadministraatorid ja IT-spetsialistid.

Amazoni pilveteenustest leiab väga palju seadistusvõimalusi, mis tähendab pikemat õpiaega, et süsteem endale selgeks teha.

Microsoft Azure on aga Windowsi administraatoritele üsna tuttav ja kerge selgeks õppida. Windowsi platform on lihtsalt integreeritav ka firma enda Windowsi serveritega, et luua ühine hübriidplatvorm. Õppimis- ning arendustööde aeg on seega teatud juhtudel väiksem.

Lõplik otsus sõltub äri omapärast

AWS ja Azure on paljude omaduste poolest üsna sarnased, samas ka mitmel puhul erinevad lahendused. Võtame kokku, mis puhul võiks kalduda AWS-i, mis puhul aga Azure´i poole:

  • AWS, kui tegutsed avatud lähtekoodiga lahendustega ja Linuxi maailmas
  • Azure, kui kasutad niigi Windowsi platvormi ja tunned end selles maailmas koduselt
  • AWS, kui tead üsna täpselt, mida vajad ja Amazoni väga paljude teenuste seas on just see nišitoode olemas
  • Azure, kui tahad kasutada hübriidpilve: nii teenusepakkuja juures olevat serveriressurssi kui ka oma majas olevat samaaegselt ühes süsteemis ning ei saa või ei taha kõiki andmeid pilve ära kolida
  • AWS, kui on oluline andmekeskuste füüsiline asukoht ja nende suurem arv
  • Azure, kui tahad oma lokaalse Windowsi saidi probleemideta pilveteenusesse kolida (selleks on olemas lihtsad migratsiooni tööriistad)

Seda, milline lahendus just sinu ettevõttele kõige paremini sobib, küsi Fuitsu Estonia spetsialistide käest – Fujitsu on nii Amazon AWS-i konsultatsioonipartner kui ka üks kuuest eksklusiivsest Microsoft Azure´i MSP partnerist.

Vali siit omale sobiv pilveplatvorm ja küsi Fujitsu ekspertidelt nõu, milline on parim lahendus.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.