Testi end: kas muusika õige valik parandab meeleolu?

Sony pani video taustale kaks muusikatausta, et testida Dr David Lewise teadusuuringute teooriat, mille järgi õige muusika valik sobivas järjestuses aitab meil kiiresti meeleolu parandada ja emotsioone tasakaalustada. Kuula neid kahte videot ja otsusta, kas õige muusika võib meid füüsiliselt ja emotsionaalselt mõjutada.

Sony uute, võimsa heliväljundiga kõlaritega MHC-V83D ja MHC-V73D katsetati, mismoodi mõjutab emotsioone kiire ja aeglase tempoga muusika koos kõlarite tekitatud heli- ja valgusefektidega.

Teadusuuring näitas, et muusika võib tõesti olla meeleolu muutmiseks hea ja lihtne vahend rütmide ja tempo abil emotsioone juhtides. Kõrgemad ja madalamad toonid võivad viia meid ülevast meeleolust melanhooliani ja vastupidi.

Dr David Lewis, kes on muusika kuulamist ja mõju põhjalikult uurinud, soovitab muusika abil meeleolu parandada niimoodi: “Kurb muusika võib aidata meid rasketel hetkedel. Kõige intensiivsemad emotsionaalsed reaktsioonid, olgu need siis suur õnn või sügav kurbus, tekivad just siis, kui tajume vastandlikke emotsioone kohe üksteise järel. Järgmine kord, kui soovid muusika abil oma meeleolu parandada, pane kokku nii-öelda kihiline muusikavõileib. Esita kõigepealt lugu, mis nukra meeleoluga kokku läheb, siis aga selle järel kohe selline lugu, mis teeb rõõmsaks, positiivseks ja optimistlikuks. Nii on meeliülendava tunde saavutamise efekt palju kiirem ja tõhusam.”

Lewise teadusuuringus küsitletud Suurbritannia inimestest koguni 86% tunnistasid, et neil on meeles olukorrad, kus muusikal on olnud oluline roll parema enesetunde saavutamiseks.

Keskmiselt kuulab inimene aastas üle 267 tunni muusikat (12 täispikka päeva), aidates ka rasketest hetkedest kergemini üle saada.

Igaüks saab neid kahte Sony videot vaadates ja kuulates ise katsetada, kuidas need mõjuvad.

Selleks…

  • vaata kõigepealt allolevat videot aeglasema tempoga muusikapalaga, mis peaks tekitama melanhoolseid tundeid:
  • järgmisena proovi kuulata kiirema tempoga lugu, mis peaks õnnetunde tekitama:

Kümme muusika efekti

Dr David Lewis uuris muusika mõju inimese kehale ja emotsioonidele alates mälu parandamisest, pulsi muutumisest ja pupillide laienemisest kuni pisarate tekkimise, une esilekutsumise ja õnnetunde tekkimiseni.

Siin on kümme efekti, mis õnnestus muusikaga katsealustes esile kutsuda:

  • pisarad
  • paranenud mälu
  • õnnetunne
  • pulsi aeglustumine või ka kiirenemine vastavalt muusikale
  • tegevuse ja meeleolu mõjutamine
  • kergemini sõprussuhete loomine
  • vaimselt “raviv” efekt
  • aitab paremini magama jääda
  • tekitas seljal judinaid ja tõstis juuksed püsti
  • pupillide laienemine

Miks Sony seda tegi?

“2020. aasta on olnud meie kõigi jaoks raske. Tahtsime selle uuringu ja videotega näidata, kui võimas on muusika, innustades rohkem inimesi seda oma elus positiivsuse tekitajana kasutama,” ütles Sony UK & Irelandi turundusjuht Claire Poux, “lisaks toovad võimsad kõlarid muusika mõju paremini välja.”

Sony kaks uut põnevat mudelit, mida testis kasutati, on MHC-V83D ja MHC-V73D. Karaokefunktsiooniga peokõlarid loodud selleks, et tuua paremaid elamusi peosõpradele ja ka peredele võimsa heli ja valgusefektidega. Mõlemad kõlarid on Sony Centerist saadaval.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.