Virtuaalreaalsus töökohal – kas lihtsalt mänguasi või tõsine abimees?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

On asju, millest palju räägitakse nii visioonikonverentsidel kui tehnoloogiaportaalides kui uutest põnevatest tehnoloogiatest, kuid tegelikkuses kasutatakse neid vähe ja hiljem võidakse hoopis unustada. Neid nimetatakse tehnoloogiamullideks. Kas virtuaalreaalsus võib ka olla tehnoloogiamull või oleme juba sealmaal, et sellest tõesti kasu sünnib ka ettevõtetes?

Kõik, kes on vähemalt kordki kvaliteetset tehisreaalsust kogenud virtuaalprillidega, on sellest võlutud ja tahaksid seda uuesti proovida. Samas tundub, et tehisreaalsuse keskkonna jaoks on pigem mänge tehtud kui tõsiseid töövahendeid. See tunne on tegelikult petlik, sest paljud ei oska oodatagi, kus virtuaalreaalsust tegelikult vaja läheb.

Oled juba valmis töökohal tehismaailma sukelduma?

Kui mõned aastad tagasi oli virtuaalreaalsus kallis ja kohmakas, pannes pea kergelt ringi käima ja aheldades paksude kaablite ja prillide külge, siis nüüd on kogu riistvara arenenud kergeks ja lihtsasti kasutatavaks, kuid kõige selle taga on muidugi veel olulisem tarkvaraline lahendus, mis aitab muidu mängulist keskkonda ka töö jaoks kasulikult rakendada.

Lisaks suurtele autotööstuse, kosmose ja lennutööstuse ettevõtetele võib nüüd VR-i kasutada ka väiksemates tehastes, isegi idufirmades ja kontoritööl. Isegi mõne inimesega arhitektuuribüroodes on sellest juba olulist kasu, rääkimata mängutööstusest, meediaettevõtetest, tervishoiust ja turismitööstusest.

Fujitsu tööjaamu saab kasutada juba praegu töös virtuaalreaalsuse rakendustega: näiteks CAD-projekteerimises, arhitektuuris, presentatsioonides ja meelelahutuses. CELSIUSe tööjaamad on piisava võimekusega ja riistvaralise toega täiendavatele graafikanõudmistele, mida virtuaalprillid ja liitreaalsuse lahendused vajavad. Kuna igat kaadrit peab kiiresti otseajas töötlema vastavalt sellele, kuhu virtuaalprillidega kasutaja oma pead pöörab ja vaatab, on vaja üsna suurt arvutusvõimsust.

Illustratsioon: Innoactive

Fujitsu CELSIUS toetab ka kõige nõudlikumaid VR töörakendusi nagu näiteks Autodesk VRED, mis vajab virtuaalreaalsuse jooksutamiseks parimat riistvara. Fujitsu soovitab selleks kasutada eraldi spetsiaalseid VR toega graafikakaarte ning Inteli uusimaid võimsaid protsessoreid.

Läheme konkreetsemaks: näiteks võib VR-iks valmis olla CELSIUS M740 tööjaam, mille saab komplekteerida NVIDIA Quadro graafikakaardiga. Fujitsu CELSIUS R940 (või R970) on aga kahe protsessoriga tööjaam, mille saab komplekteerida kolme võimsa NVIDIA Quadro graafikakaardiga (näiteks Quadro P6000 koos 24 GB videomäluga).

Millist riistvara virtuaalreaalsus vajab?

Selleks, et hakata kasutama virtuaalreaalsuse ärirakendusi, on vaja kolme olulist komponenti: riistvara, tarkvara ja vaatamise ning asendijälgimise seadmeid. VR-valmiduseks on seega vaja järgmisi komponente.

Tarkvara: ettevõtte enda andmed, mida soovitakse kasutada ning 3D mootorid tehismaailma esitamiseks (näiteks Autodesk LIVE, ESI, IC.IDO, Unity, Unreal).

Riistvara: tööjaam piisava protsessorijõudluse ja graafikavõimekusega (näiteks NVIDIA Quadro või AMD Radeon Pro WX graafikakaart, Intel Core või Xeon protsessorid).

Virtuaalprillid ja asendijälgimise seadmed: 90 kaadrit sekundis peakomplekt, kas näiteks HTC Vive või Oculus Rift. Vaatenurk võiks olla vähemalt 110 kraadi.

Video: Innoactive

Reaalsed rakendused on juba olemas

Fujitsu on teinud VR keskkondade arendamiseks ärikasutaja jaoks koostööd näiteks Müncheni ettevõttega Innoactive, mille lahendusi kasutavad ka Volkswagen, Audi, Zeiss, VISA; Telekom Deutschland GmbH ja teised. Tegemist on kohandatavate treeningukeskkondadega, mille abil võib töötajaid tööstuses ja tehnoloogiaettevõtetes välja koolitada ilma „päris“ töökeskkonnata. HTC virtuaalprillide ja pultidega võib end ette kujutada töökohal, kus virtuaalreaalsuses näidatakse ette, kuidas erinevaid tööülesandeid täita.

Artikkel ilmus algselt Fujitsu blogis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.