“Keskerakond tuleks laiali saata, osta kirst ja sõita otse surnuaiale!” Kas Igor Gräzinist saab jälle reformierakondlane?

Igor Gräzin saates "Täistund".Foto: Kanal 2

Nädal tagasi toimus ajalooline sündmus – Tallinna linnas kukutati ligi 20 aastat võimul olnud Keskerakond. Kanal 2 saates “Täistund” on vaatluse all äsja Keskerakonnast lahkunud Igor Gräzin, kelle hääl osutus umbusaldusel otsustavaks. Kõmulist poliitikut intervjueeris ajakirjanik Elo Mõttus-Leppik.

Möödunud nädalal, enne Mihhail Kõlvarti umbusaldamist oli Gräzini telefon punane. Kõik erakonnad uurisid, kas ta tuleb kohale ja hääletab vastu. Ajaloolise sammu ehk ligi 20 aastat kestnud keskerakondliku võimu kukutamiseks oli puudu täpselt üks hääl – Gräzini oma.

Gräzin otsustas, et Kõlvart tuleb maha võtta, kuna ringkonnakohus mõistis Keskerakonna hiljuti kriminaalkorras süüdi ja mõistis erakonnalt välja miljon eurot. “Ma ei oleks uneski tulnud selle peale, et see asi on nii tõsine, nagu ringkonnakohtu otsuses välja tuli. See erakond sellisel kujul tuleks likvideerida. Tuleks lihtsalt laiali saata, osta kirst ja sõita otse surnuaiale,” põrutab Gräzin.

“Loomulikult, kui me räägime erakonnast, siis see on reetmine. Loomulikult mõjutas see erakonna positsiooni. Reetmine on alati valus, aga see on alati selline asi, mis tuleb ka tagasi,” kommenteerib Gräzini valikut endine Tallinna linnapea ja Keskerakonna juht Mihhail Kõlvart.

Gräzin vaidleb vastu: “Reeta kedagi? See oli ju teada, et ühel hetkel tuleb see hetk, kus ma hääletan Keskerakonna vastu. Ja Kõlvart peaks meeles pidama, et kaks aastat ma ei ole seda teinud. Mina Kõlvarti asemel oleks hakanud mõtlema, et kuhu on jäänud tema vastu hääletused.”

Gräzini käitumist on võrreldud isegi Juudasega. Poliitiku enda sõnul on see imelik. “Ma ei saanud käituda nagu Juudas sel lihtsal põhjusel, et Kõlvart ei ole Jeesus. Järelikult isegi pingutades ei tule mul Juudast midagi välja,” naerab Gräzin.

Gräzin surus vahetult pärast umbusaldushääletust Kõlvarti kätt ning soovis talle jõudu.Foto: Kanal 2

Kas Gräzin läheb Reformierakonda tagasi?

Kunagine Reformierakonna asutaja Gräzin liitus Keskerakonnaga kaks aastat tagasi 25. märtsil. “Siin oli põhjus väga lihtne. Meil tekkis konflikt Kaja Kallasega ja see oli see koht, kus ma mõtlesin, et kuradile ja lõin ukse seljataga kinni,” selgitab Gräzin “Täistunni” saates toonast otsust.

Nüüdseks on Gräzin enda sõnul aru saanud, et Keskerakond ei muutu, vaid on ja jääb korruptsioonipesaks. Tema hing ihkab ikka kunagise koduerakonna Reformierakonna poole. “Reformierakonnaga on ülimalt romantilised suhted, sest mina olin selles kambas, kes me Reformierakonna asutasime,” meenutab skandaalne poliitik.

Kas Gräzin kavatseb tõesti astuda tagasi erakonda, mille kohta ta alles hiljuti teatas, et sellest on saanud vasakpartei, mille liikmed on puugid ja Kaja Kallas on komsomolisekretär? “Nii nagu Igor Gräzin on ise öelnud, et nii kaua, kuni mina olen esimees, ta selle erakonnaga ei liitu,” ütleb saates peaminister ja Reformierakonna esimees Kaja Kallas.

See on vaid üks episood Gräzini värvikas ja riukalikus biograafias. Ta on kuulunud kommunistlikusse parteisse, olnud ENSV ülemnõukogu liige ja saadik viies riigikogu koosseisus, Reformierakonna asutaja ning euroskeptikuna istunud europarlamendis. Ta on rääkinud avameelselt oma bipolaarsest häirest ja võitlusest depressiooniga. Neli aastat tagasi tegi Gräzin elus kannapöörde ja lõpetas oma õpingud Eesti Evangeelse Luterliku kiriku usuteaduste instituudis ning asus vaimulikuna tööle Muhus asuvas kirikus. Sellest suvest saadik arvati Gräzin emerituuri ehk vanaduspuhkusele. Värvikas tegelane lammutab mitmel rindel ja on pinnuks silmas ka peapiiskop Urmas Viilmale.

Teiste teemadena uurib “Täistund” tulevaselt kaitseväejuhatajalt brigaadikindral Andrus Merilolt, kui hästi oleme valmis Eesti kaitsmiseks. Sander Punamäe läheb külla ultrasportlasele Rait Ratasepale – mehele, kes hakkas kord jooksma ja enam pidama ei saa. Vaata “Täistundi” järele SIIT!

Eesti filmi- ja teleauhindadel parima päevakajasaate tiitliga pärjatud Kanal 2 “Täistund” jahib kõike seda, mis siin maailmas on huvitavat, võluvat, intrigeerivat, ootamatut, ärevat, tõsiseltvõetavat või segadusttekitavat. Erinevaid teemasid lahkavad tippajakirjanikud Neeme Raud, Elo Mõttus-Leppik, Madis Kimmel, Raul Ranne ja Sander Punamäe. “Täistund” on Kanal 2 eetris teisipäeviti kell 20.30.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.