Kui valid endale parajasti uut telefoni, võiksid vaadata Google’i nutiseadmete poole, millest pole meil palju juttu olnud – ametlikult Google neid Eestisse ei müü ja tihtipeale unustatakse see bränd uut telefoni otsides ära. Kindlasti tasub selle ostu kaaluda, kui tahad head kaameratelefoni ning mobiili, mis teeb imelisi tehisaruga asju. Lisaks paneb Google just oma telefonide sisse Androidi uusimad funktsioonid, mida saad kasutada esimeste seas.
Google Pixel 8 Pro (hind 949,99 eurot) maksab praegu vähem kui tuhat eurot ja kätte haarates on see meeldivalt sümmeetriline. See pole plussiks mitte ainult käes hoides, vaid ka lauale pannes ei hakka telefon kõikuma, kui tahad näiteks sõrmedega tippida ja mitte mobiilist kinni hoida.
Tagaküljel on seega servast servani kõrge kaameraplokk, kus asuvad kolm kaamerat, LED taskulamp või välk ja temperatuuriandur.
Neist väärivad tähelepanu kindlasti nii LED-tuluke kui temperatuuriandur. Esimene nimelt on erakordselt ere ja töötab väga hästi taskulambina, teine aga on vaid Pixel 8 Pro omadus, mis mõõdab pindade temperatuure.
Järele proovides võib see mõõta keskmise toatemperatuuri lähedal mõnekraadise täpsusega, äärmustes aga kipub täpsus vähenema.
USA-s on aga sel anduril ametlikult kinnitatud ka kehatemperatuuri mõõtmise võimalus, mis tuleb vastava USA-st allalaaditava tarkvaraga. Meil siin Euroopas kehatemperatuuri veel mõõta ei saa, kuid ilmselt tuleb see tarkvarauuendusega millalgi siiagi.
Ilmselt üks parimaid kaamerakomplekte
Suur eelis selle mobiili puhul on väga hea kaamerakomplekt. Kõik vajalik on olemas: lainurk, teleobjektiiviga kaamera, väga hea makrorežiim ning muidugi ka portreede pildistamine esikaameraga ning hämaras klõpsimine tagakaameratega, mis teevad ka kesise valgusega väga teravaid ja tõetruusid pilte.
Proffide jaoks on kaameraäpil profirežiim, kust saab paljusid seadeid ise sättida. Pro juhtnupud avavad kaamera täiustatud sätted, nagu säriaeg, ISO muutmine ja palju muud.
Tagumine põhikaamera on 50 megapikslit, kokku on taga kaameraid kolm. Lisaks 25 mm objektiiviga lainurk-kaamerale, mis varustatud optilise pildistabilisaatori (OIS) ja mitmetsoonilise laser-autofookusega, on veel taga 48 Mpx telefotokaamera (113 mm objektiiv, Dual Pixel PDAF, OIS, 5x optiline suum) ning 48 Mpx ülilainurkobjektiiv (126˚ vaatenurk, Dual Pixel PDAF jm). Kaamerad teevad Ultra-HDR pilte, panoraamfotosid ja huvitav funktsioon on ka Best Take. See lubab teha terve seeria grupipilte ja valida igaühe nägu välja parimast kaadrist, nii et kõik naeratavad ja hoiavad silmad lahti.
Eesmise kaamera sensor on 10,5 Mpx ja see teeb häid portreefotosid lainurkobjektiiviga (20 mm), nii et ka suurem seltskond jääb peale.
Videotöötlus on tehtav pilves: Pixel salvestab terava ja sujuva video ning saadab selle pilvetöötlusse, kus parandatakse profiriistadega pilti ja heli kvaliteeti.
Tehisintellekt õpib ka eesti keelt
Teine oluline omadus on Google’i Gemini nano tehisintellekt, mis pesitseb telefoni mitmes funktsioonis ja kohati leidub ka eesti keele tuge.
Gemini Nano on Google’i kirjelduse põhjal meie kõige tõhusam mudel, mis on loodud seadmes tehtavate toimingute jaoks ja töötab Pixel 8 Pro enda riistvara peal. Esimese Gemini Nano jaoks loodud nutitelefonina kasutab see Google Tensor G3 protsessori tehisaru arvutusvõimsust, et pakkuda näiteks kaht laiendatud põhifunktsiooni: kokkuvõtte tegemist kõnesalvestajas ja nutikate vastuste loomist Gboardis. Gemini Nano hoiab ära tundlike andmete telefonist lahkumist ning pakub võimalust kasutada tehisaru funktsioone ilma võrguühenduseta.
Lisaks generatiivsetele tehisintellekti mudelitele, mis teevad tekstidest kokkuvõtteid ja aitavad vestlustele vastata, kasutavad Pixeli seadmed teisigi tehisintellektil põhinevaid tööriistu, mis aitavad rohkem ära teha. Näiteks saab panna mobiili kõnet transkribeerima: inglise, saksa, jaapani, hiina ja teistes suuremates keeltes töötab see juba laitmatult, eesti keeles veel mitte nii hästi. Mobiili saab panna aktiveeruma näiteks mõne märksõna või nime peale. Diktofon transkribeerib salvestatud kõnet samuti suuremates keeltes juba üsna hästi, aga mitte meie keeles.
Otsing on Pixelis lahendatud sõrmega ekraanil huvipakkuvale asjale ringi ümber tehes: siis käivitub Google Lens ehk pildituvastusotsing.
Kuid pildistamise toeks on mõistagi ka ohtralt tehisaru funktsioone. Lisaks juba mainitud Best Take’ile, mis grupipildile parimad näopildid sätib, saab juba tehtud piltidelt objekte kustutada, lisada, nihutada ja suurendada-vähendada. Tehisaru aitab ka soovitada parimaid seadeid.
Muud trikid, mida leiab vaid parimast Androiditelefonist
Google teeb ise telefone selleks, et näidata, millised on Androidi lähiaja uued arengud ja omadused. Selle uusimad funktsioonid on Google Pixel 8 Pro mudelisse sisse pandud.
Üks neist on näiteks avarii-tuvastus: kui peaks juhtuma õnnetus, tuvastab telefon löögi ja helistab vajadusel hädaabisse, kui sa ise seda enne ära ei tühista.
Titan M2 turvakiip hoiab andmed krüpteerituna ja kaitseb igasuguste küberohtude eest. Google One’i sisseehitatud VPN aitab Pixel 8 Pro kasutajat kaitsta võrgus olenemata sellest, millist rakendust või veebibrauserit ta kasutab.
Mõned ebaharilikud omadused
Pixel 8 Pro kasutab uusimaid 1,8-voldise toitepingega nn C klassi nanoSIM kaarte, mis tähendab, et vana SIM-kaart ei tööta, mis on kolmevoldise toitega. Õnneks saab selle operaatori juures ära vahetada.
Praegu toetavad kõik Eesti operaatorid Pixeli telefoni enamusi funktsioone, saab helistada nii üle 4G võrgu kui ka liigutada andmeid üle 5G. Telefoni Google ise Eestis ametlikult ei müü, seega võib juhtuda, et mõni spetsiifilisem funktsioon veel ei tööta, kuid kasutades ei märka tavakasutaja ilmselt midagi – kõik toimib enamasti nii, nagu ikka Eestist ostetud telefoniga. Vajadusel saad Klickist võtta mobiilile lisagarantii, et kui midagi juhtub, näiteks ekraan läheb katki, siis ei jää oma töövahendist pikaks ajaks ilma.
Telefonil on kriimustuskindel klaas ja üle 24 tunni kestev 5050 mAh aku. Uuendusi ja tuge pakutakse telefonile veel vähemalt seitse aastat, seega pole ohtu, et tootja mingil hetkel lähitulevikus oma telefoni kasutajad hülgaks.
Maailma mobiiltelefonide kaamera headuse DXOMARKi edetabelis on Google Pixel 8 Pro praegu kõrgel seitsmendal kohal, jäädes Apple iPhone 15 Pro Maxile alla vaid ühe punktiga.