Klicki 1000 soovitust

Kas 43-tolline 4K monitor on paras?

Olid ajad, kui 27-tollise monitori kohta öeldi “ajalehekujundaja kuvar”. Nüüd pole enam mingeid piire jäänud, monitor laual võib olla ka suur nagu telekas. Kuid kas 43-tolline monitoron ikka praktiline?

LG on teinud IPS-ekraaniga 43-tollise 4K monitori 43UD79-B (hind 689,99 eurot), mis võtab oma mõõtmete tõttu päris palju ruumi. Kui sul on tavaline arvutilaud, siis ilmselt jääb see pildinäitaja sulle liiga suureks, sest tohutu paneeli ees peab istuma tavalisest natuke kaugemal. Poole meetri kauguselt ekraani põrnitsedes jääb peagi kael kangeks, sest pilt ulatub vasakule, paremale, üles ja alla nii kaugele, et peab end kogu aeg liigutama.

Kui aga on rohkem ruumi ja lauaplaadi sügavus on näiteks poolteist või paar meetrit, siis näed, et suur pind on tõeline kergendus rööp-rähklejale ehk mitme töö korraga tegijale. 4K monitori 43-tollisele ekraanile mahub kümneid aknaid kõrvuti ja tänu heale resolutsioonile on need aknad ka loetavad. 4K tähendab ju, et kõrvuti on neli Full HD resolutsiooniga pinda.

43UD79-B on mõeldud pigem ärikasutajale kui mängurile. 5 ms viiteaeg pole päris mängurimonitoride tippklassist, kuid näiteks video-, foto- või tekstitöötleja jaoks on see täiesti piisav. Tegelikult sobib ka vähem nõudlikule mängijale väga hästi.

Nii suure ekraaniga on hea kuvada ka mitmest allikast pilti korraga, seega leiab LG monitori seadetest P2P võimaluse (pilt pildis) ning Dual Controlleri, millega saab kuni neljast erinevast arvutist pildi ühele ekraanile suunata. Hiir ja klaviatuur võivad sealhulgas jääda samaks. See on hea funktsioon näiteks arendajale, kes peab mitme arvuti vahet pidevalt ümber lülituma.

Tagaküljelt leiab terve rea ühendusvõimalusi: neli HDMI porti, üks DisplayPort ja USB Type C. Kaasa tuleb ka pult, mis on normaalne, sest miks mitte kasutada seda hiigelekraani ka meelelahutuskeskusena või teleri asendajana? Pildi kvaliteet on nii saadete kui filmide vaatamiseks ju väga hea.

Kui tavaliselt on monitoride kõlarite kvaliteet suhteliselt olematu, siis LG 43-tollisel kuvaril on kaks Harman Kardoni sisseehitatud võimsat helitekitajat, mis tähendab, et tootja on tõesti mõelnud ka selle peale, et seda ekraani kasutatakse põhiekraanina ka vabal ajal filme või TV-saateid vaadates. Eraldi heliseadmetega pole mõtet tegeleda, kui just tippkvaliteeti taga ei aja.

Paraku on sellel mudelil ka suurusest tulenevaid ergonoomilisi puudusi. Nii nagu suurtel telekatel, nii ei saa ka sellel kõrgust reguleerida. Peab leppima selle asendiga, mida jalg võimaldab ja vähesed reguleerimisvõimalused täiendavad. Samas võid omale jala asemel muretseda näiteks moodsa monitoriliigendi, mille külge ekraan VESA kinnitusega kruvida – siis võid paigutada pildi just sellisesse asendisse, nagu endale meeldib ja ei pea monitorijalast sõltuma.

Kas siis 43-tolline monitor on paras? Jah, aga mitte kõigile. Kui teed palju asju korraga ja on piisavalt suur laud, siis on see suurus täiesti paras. Kui tahad monitori ka telerina kasutada, siis samuti sobib LG kuvar ideaalselt. Kui aga istud väikese laua taga ning ei kasuta väga palju aknaid korraga, siis ilmselt jääb see mudel liiga suureks.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.