Klicki 1000 soovitust

Kõige kallim ja kõige odavam sülearvuti – mis neil vahet?

Sülearvutite hinnad Klicki poes ulatuvad 199 eurost 3599 euroni. Vaatame, mis on neil kahel siis vahet – lisaks sellele, et hind on suurusjärgu võrra erinev.

Kõige odavam arvuti – Prestigio MultiPad Visconte V, 3G

Prestigio on Euroopa odavbränd, mille tooted on odavamad ja tehnilistelt näitajatelt nõrgemad, kui mõne tuntud tehnoloogiafirma toodang. Kuid mida siis saab vähem kui kahesaja euro eest?

Ekraani suurus on 10,1 tolli – arusaadav, et kõige odavamatel arvutitel on tavaliselt ka väiksemad ekraanid. Resolutsioon 1280 x 800 pikslit pole küll Full HD, kuid päris paljud keskklassi arvutid on ka veel sellise resolutsiooniga. Lisaväärtust annab puutetundlikkus – seega sobib hästi ka nooremale koolilapsele, kes tahaks ekraanile näiteks joonistada või puutetundlikke mänge mängida. Seadet saab ka vaid tahvelarvutina kasutada.

Säästuarvuti puhul peab arvestama, et protsessor on ka säästuprotsessor. Intel Atom Z3735F on madala energiatarbega, kuid tõsisteks graafikatöödeks või põnevamateks mängudeks võib sellest väheseks jääda. Veebisurfiks ja tekstiloomeks aga ilmselt piisab täiesti.

Põhimälu 2 GB on selline piiripealne või isegi veidi lati alt minek – Windows 10 tahaks ikkagi väheke rohkem, aga kui väga palju rakendusi või veebilehti korraga lahti pole, siis tööd saab teha ka 2 gigabaidiga.

Kõvakettamaht 32 GB tähendab, et enamusi oma meedia-asju (peale vähe ruumi võtvate dokumentide) peab hoidma kuskil välisel andmekandjal. Mälupulk pole väga turvaline valik, kuid ilmselt kõige odavam. Väline kõvaketas on kallim, aga mahukam valik.

Üllatusena leiab Prestigio odavaimast arvutist 3G toe – seega võiks see sobida hästi reisiarvutiks. Paraku on 3G tänapäeval andmesideks juba üsna aeglane ja 4G oleks hädavajalik, kui tahta normaalse kiirusega tööd teha. Samas on võimalus olemas – kes tahab, saab otse arvutist netiühenduse. WiFi poolelt on toetatud 802.11b/g/n standardid ehk igal pool saab hakkama, vaid moodsaimat ja kiireimat ac standardiga võrku ei saa kasutada.

USB pesad on nii odaval arvutil, nagu eeldada võis, aeglasemad ehk USB 2.0 standardiga, neid on kaks ja lisaks võib külge ühendada välise monitori või teleri üle HDMI ühenduse.

Nagu enne öeldud, on odaval süleril säästlik, kuid mitte nii kiire Inteli Atom-seeria protsessor, mis oma vähese energiatarbega tagab kuni 7 tundi katkematut tööd ilma laadimiseta.

Haruldase lisana leiab Prestigio arvutist 2 MP kaamerad nii tagant kui eest – kes tahab, võib tagakaameraga ka pilte teha. SD kaardi lugeja on samuti olemas, et väga vähest sisemist kettamahtu veidigi kompenseerida mõne mälukaardiga.

Mida 200-eurose arvutiga teha?

Kuna kõik elementaarne, mida ühe süleri juures vaja, on olemas, siis sobiks alla 200 euro maksev Prestigio hästi lapse esimeseks isiklikuks masinaks või reisile kaasavõtmiseks, kui on oht kallist arvutist ilma jääda. Reisil sobib hästi sisseehitatud 3G modem, mida saaks kasutada mõne kohaliku odava SIM-kaardiga.

Kõige kallim arvuti – Lenovo ThinkPad P51 i7 16GB 512GB SSD Quadro M2200M W10P

Kõige kallimatel süleritel on tavaliselt kaks ühist nimetajat – mängud või professionaalile mõeldud graafikatöö. Jah, ka see Lenovo arvuti on pigem töötegijale, nagu vihjab seeria nimi ThinkPad. Kuid tänu võimekale graafikale saab masin kindlasti hästi hakkama ka mängudega.

Muidugi peab graafikatööks olema parim ekraan – Lenovol on see 4K resolutsiooniga, et saaks loomuliku punktihulgaga ekraanil maha mängida kõiki monteeritud või arvutigraafikaga loodud 4K videoid-animatsioone. Ekraanipind on professionaali tööriistale omaselt matt.

Inteli uusim Core i7 protsessor on kiirusega kuni 3,9 GHz, 16 GB põhimälu ja 512 GB välkmälu on kõik paras ka tõsisemaks tööks. Videokaardiks on eradisesiev NVIDIA Quadro M2200M. 4 GB graafikamälu pole integreeritud, vaid eraldi videokaardi jaoks.

Ühendustest on esindatud kõik, mida tahta: WiFi 802.11a/b/g/n/ac, WWAN Etherneti adapter, HDMI, neli USB 3.0 pesa, Thunderbolt, Mini DisplayPort jne. 

Kogu selle võimsa riistvara jaoks jätkub akut 9 tundi – kas terveks pikaks lennureisiks või üheks tööpäevaks, kui laadijat pole kaasas.

Mida Lenovo ThinkPad P51-ga teha?

Kuna tegemist on hea ekraani ja kiire graafikaga masinaga, siis sobiks see hästi mobiilsele töökohale, kus on tegemist videote, graafikatöötluse või muude arvutusmahukate asjadega. Ekraanihinged ja aku on spetsiaalselt ärikasutaja jaoks eriti vastupidavaks muudetud, sõrmejäljelugeja tagab turvalise sissepääsu. Sülearvutil pole küll efektset mänguriarvuti disaini, kuid ka klassikalise musta Thinkpadiga saab edukalt mängida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.