Kolm head põhjust, miks peaksid oma seadmetesse viirusetõrje panema

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Mobiilide ja sülearvutitega on nagu kõigi muude meie asjadega – enamuse ajast töötavad need ilusti ja tõrgeteta, kuid ühel hetkel juhtub õnnetus. Selle vastu, et õnnetust ei juhtuks, kasutame me kaitsevahendeid: lukke, signalisatsioone, kindlustust.

Sinu mobiilsete seadmete kindlustuseks on viirusetõrjetarkvara. Tõsi – enamasti ei lähe seda vaja ning võib tunduda, et see jookseb arvutis või telefonis kasutult ning raiskab ressurssi. Kui aga oled üle elanud mõne viiruse- või pahavararünnaku, siis enam seda tunnet ei teki.

Miks siis viirusetõrje peaks seadmetes olema? Siin on kolm peamist põhjust ja loo lõpupoole ka kolm soovitust, milliseid kaitseprogramme kasutada.

1. Kaitseb pahavara ja viiruste arvutisse pääsemise eest

Esimene ja kõige lihtsam põhjus on see, et antiviirus kaitseb arvutit selle nakatumise eest mitmesuguste pahavaradega. See on nagu politsei uksel või turvamees, kes kõik sisenejad läbi otsib ja paneb puuri need, kes midagi kahtlast üritavad kaasa tuua. Enamus antiviirusi oskavad avastada ka selliseid viiruseid, mida andmebaasis pole – n-ö heuristiliste meetoditega leitakse kahjulikke tegevusi programmidest, mida pole veel jõutud viiruste andmebaasi lisada. Nii võib ka väga värske viirus avastatud saada.

2. Hoiatab kahtlastesse kohtadesse sattumise eest

Kui käid Internetis kahtlastel saitidel, siis võib sealt saada mõne rakenduse, mis sinu isikuandmete järgi nuusib või koormab asjatult arvutit (näiteks mõned veebi peidetud krüptoraha kaevandamise skriptid). Antiviirus ei pea sel puhul otsest viirust avastama, kuid saab hoiatada, et sait on kahtlane.

3. Aitab ära hoida andmeõngitsemist

Alati ei teegi paha arvutisse sokutatud pahavara, vaid tegemist võib olla ka süütu päringuga oma andmete uuendamiseks. Kui postkasti saabub kahtlane kiri, mis näeb välja, nagu oleks tulnud pangalt või mõnelt usaldusväärselt portaalilt ning palub oma andmeid uuendada, sisestades salasõna, siis viirusetõrje saab ka siin käe ette panna ja hoiatada, et oma paroole kuhugi ära ei annaks.

1. ESET Internet Security 1 aasta uuendus – 6,99 eurot

Jah, terve aasta turvalisust maksab vaid alla seitsme euro. ESET kaitseb nii viiruste eest kui ka toimib tulemüürina, analüüsides võrguliiklust ja blokeerides kahtlase liikluse. Seadistamist on minimaalselt ja viirusetõrje töötab vaikselt taustal ilma eriti kasutajat tülitamata, kui olulist põhjust pole. Tegemist on aastase uuendusega, kui sul ESET juba olemas.

2. F-SECURE Safe OEM mobile 6kuud / 1 seade – 4,99 eurot

F-Secure aitab kaitsta kõiki seadmeid korraga. Hind on ühele seadmele pooleks aastaks ja see sisaldab tõesti kogu kaitset kõikvõimalikeks juhtudeks kuni pere seadmete seadistamiseni välja. Vanemad saavad laste seadmetele reegleid kehtestada ja jälgida turvalist internetikasutust, kaitse saab panna nii PC-le kui Mac-ile, nii tahvlile kui mobiilile.

3. F-SECURE Freedome VPN 1 aasta 3 seadet – 24,99 eurot

VPN on aina ohtlikumaks muutuvas kübermaailmas üks vajalik asi – see loob turvatud ja krüpteeritud kanali üle interneti ohtudemere punkti, kust edasi surfata on juba turvalisem. Nimelt aitab kolmele kasutajale mõeldud litsents sinu arvutit peita võõraste silmade eest, surfata turvaliselt ka avalikus WiFi-võrgus ning näidata oma asukohta mõnes teises riigis. See on hea näiteks asukoha järgi blokeeritud teenuste ja sisu kasutamises: võid välismaal olles ainult Eestis nähtavaid videostriime jälgida või USA-sse IP aadressiga “teleporteerudes” saada osa suurest hulgast sealsetest teenustest, mis muidu väljaspool USA-d näha pole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.