Kuidas valida oma telefonile või kaamerale õige mälukaart?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Mälukaardid on muutunud juba nii mahukaks, et kaamerasse või telefoni võib pista kunagise arvuti kõvaketta jagu lisamälu. Kuid kas ka sellele kaardile suuri pilte ja videoid saab salvestada ning mis on õiged kaarditüübid?

microSD või SD?

Valdav enamus seadmeid kasutavad praegu kas SD-kaarti või selle mitu korda (mõõtmetelt) väiksemat venda – microSD kaarti. MicroSD-d saab ka kasutada sellises seadmes, kus on SD kaardi pesa – vaja läheb vastavat adapterit, mis on suuruselt nagu SD kaart, aga sisaldab väikest sahtlikest microSD jaoks.

Seega võiks öelda, et microSD on pea alati sobiv valik (koos vastava adapteriga), kuid muidugi on pisikesed mälukaardid suurtest veidi kallimad.

Näiteks see Klicki poes müügil olev 32 GB Toshiba microSD mälukaart on komplektis ka SD kaardi adapteriga, seega saab seda kasutada igal pool.

SDHC või SDXC?

Kui tehniliselt täiesti täpne olla, siis ilmselt ei kasuta ükski sinu kodune seade enam „klassikalist“ SD- või microSD-kaarti. Pigem toetavad nad kas microSDHC, SDHC, microSDXC või SDXC kaarti. Põhjus on lihtne: klassifikatsiooni järgi on SD ja MicrosSD kaardid mahuga alla 2 GB, mida enam keegi kuskil eriti ei kasuta. Nii väikese mälumahuga pole tänapäeval palju teha. SDHC kaardid on aga mahuga 4 GB kuni 32 GB ja need on praegu veel üsna levinud.

Kõige uuemad seadmed ja 4K videot toetavad mobiilid või digikaamerad võivad vajada aga hoopis SDXC kaarti, mille mahutavus jääb 64 GB ja 2 TB vahele. Siiski pole veel kuskil müügil ei 1 TB ega 2 TB mälukaarte. Tavaliselt ostetakse 64-256 GB SDXC mälukaarte, sest veel suurema mahuga mälukaardid on juba väga kallid.

See SanDiski 256 GB SDXC mälukaart maksab näiteks alla 240 euro.

2., 10. või ultra-klass?

Tavaliselt küsib müüja, kui ütled soovitava kaardi mälumahu, et mis kiirusklassist see peab olema.

Kui kasutad mälukaarti vaid arhiivina, siis pole kiirus eriti oluline. Kui aga teed videot, mis on Full HD või 4K kvaliteediga või RAW formaadis suuri digipilte peegelkaameraga, on ka salvestuskiirus oluline.

Mälukaardid on jaotatud kiiruse järgi klassidesse. Kõige aeglasema praegu müügil oleva Class 2 kiirusega mälukaardi väikseim kirjutamiskiirus on 2 MB/s, Class 4 puhul 4MB/s, Class 6 6 MB/s ja Class 10 puhul 10MB/s. Nende klassidega võid digikaameraga pilte teha ja mälulaiendust mobiilis kasutada, kui mobiiliga eriti videot ei salvesta. Video jaoks on aga hoopis teised uuemad klassid, mida mälukaardil tähistatakse lühendiga UHS (Ultra High Speed). Sümboliks sellistel kiirustel on tavaliselt U täht, mille harude vahele kirjutatud number – UHS kiirusklass.

UHS Class 1 sobib tavalise video ja Full HD kvaliteedis video jaoks, aga kui filmid 4K kvaliteedis, tuleb võtta juba UHS Class 3, mis tagab 30 MB/s andmesalvestuskiiruse. Selline mälukaart on näiteks Toshiba 64 GB UHS I U3, mis maksab Klicki poes 49,99 eurot.

Kindlasti tuleb kontrollida, kas seade toetab UHS klassi mälukaarte. Aeglasemad mälukaardid sobivad küll kiiremaid mälukaarte toetavatesse seadmetesse, aga mitte vastupidi.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.