Juba palju aastaid tagasi tulid müügile esimesed hübriidarvutid, mida sai kasutada nii tahvli kui sülerina. Nüüd on nende osa nii tahvli- kui sülerimüügis üsna korralik. Mida sellise arvutiga siis teha saab?
Need nn kaks-ühes või mõnikord ka viis-üheks seadmeteks nimetatud arvutid on tavalisest isepärasema ekraaniehitusega. Täpsemalt saab nende ekraani käänata mitte lihtsalt kokku, nagu tavalisel süleril, vaid ka teises suunas, peaaegu täistiiru tahapoole ehk klaviatuuri alla.
Selline süler muutub ekraani tahapoole käänates tahvliks – pööra teistpidi ja hoia käes, kasuta puutetundlikku ekraani nagu tahvlit ja ongi ühest tavalisest sülerist saanud mugav diivanil lesimise või reisil kasutamise vahend.
Rahvusvaheliselt kutsutakse neid arvuteid nimetusega convertible notebook. Nimi on tulnud automaailmast, kus convertible tähendab eemaldatava katusega kabriolette. Töötab see ju enam-vähem samal põhimõttel: käänad katuse peale ja on nagu tavaline sedaan, kui lapid katuse kokku, siis saab kabrioleti.
Neid nimetatakse ka hübriidarvutiteks, sest seadmeid saab kasutada mitmetes funktsioonides. Kaks põhifunktsiooni on tavaline sülearvuti või mobiilne seade – tahvel.
Neli erinevat asendit
Tahapoole käänatava ekraaniga on võimalik seadet kasutada viiel erineval moel:
- Kui ekraan on natuke enam, kui täisnurga all ehk tavalise sülearvuti asend
- Täiesti tasapinnaliseks käänatuna, nii et ka klaviatuur jääb ekraani kõrvale (näiteks mitmele inimesele midagi ekraanilt näidates või klaviatuuri ja puuteekraani korraga kasutades)
- “Telgina” ehk enam kui 270-kraadise nurga alla käänates (lauale asetatud ekraanina filmi vaadates või esitlust näidates)
- Täiesti tagurpidi käänatuna, mis teeb ühest sülerist natuke paksema tahvli. Tavaliselt lülitub siis teisele poole jääb klaviatuur välja, et kogemata mõnda klahvi tahvlit käes hoides ei vajutaks
Kuidas neid valida?
Vanemad kaks-ühes süler-tahvelarvutid olid omapärase hingega. Keskel asus üks ekraanikinnitus, see nii käändus kui pöördus ja ekraani sai käänata klaviatuuri peale. Selline konstruktsioon pole väga töökindel ja nii ongi enamus praegu müügil olevaid mudeleid kahesugused: kas enam-vähem 360 kraadi taha käänatava ekraaniga või lahtikäiva ekraaniosaga.
Viimased on näiteks Asus Transformer Pad, Microsoft Surface Pro ja Dell Latitude’i mõned 2-in-1 mudelid. Lahtikäiva klaviatuuriosaga arvutitel on väga oluline tugijalg – Transformer Padi saab näiteks ilma klaviatuurita ka lauale püsti seisma panna, et sealt videot vaadata või esitlust teha.
Kui kasutad arvutit pigem tahvlina, siis vali Androidiga mudel. Kui kasutad pigem sülerina, siis Windows 10-ga. Tahvlina kasutades võiks eelistada pigem lahtikäiva klaviatuuriga isendit, sülerina kasutades tagurpidi käänatavat ekraani.
Kellele sobib?
On selge, et hübriidarvuti igaühele ei sobi. Tavaliselt on selline universaalne seade tavalistest sülearvutitest väiksema jõudlusega, aga mitte ka oluliselt. Kui kasutad sülerit niigi vaid kirjatööks, e-kirjade lugemiseks ja veebiks, siis on enamusel sellistel seadmetel jõudlust küllalt.
Kui oled kahevahel, kas osta süler või tahvel või plaanid mõlemat osta, sest tahad mõnikord ka puutetundlikku ekraani kasutada ja tahvliga töötada, siis võiks juba tõsiselt kaaluda seda kaks-ühes seadet. Raha jääb rohkem alles ja ka asjatult palju seadmeid pole vaja ka soetada.
Hübriidarvuti plussid ja miinused
+ Saab kasutada nii tahvli kui sülerina
+ Tahvlist võimsam riistvara
+ Puuteekraan
– võimsad ja kiiremad hübriidarvutid on üsna kallid
– ei pruugi olla nii vastupidav kui tahvel või süler eraldi
Mõned näited hübriidarvutitest: Lenovo 10,1″ Yoga Book, Lenovo Yoga 710-14IKB, Lenovo Yoga 910-13IKB, HP Spectre Pro x360, Asus Transformer Pro 3.