Klicki 1000 soovitust

Tahad teada, mida sisse hingad? Selle jaoks on üks hea andur

Praegu on tolmude aeg – nii maanteetolm kui õietolm lehvivad õhus ja nii mõnigi kord tekitab see allergilisi reaktsioone või teeb lausa haigeks. Selleks, et teada saada, mida täpselt sisse hingad, sobib hästi koduseks kasutuseks mugav õhupuhtuse andur Airthings Wave Plus (hind 199,99 eurot).

Tegemist on seadmega, mis mõõdab süsinikdioksiidi hulka, radoonitaset, orgaanilisi ühendeid ja muidugi ka temperatuuri, õhurõhku ning õhuniiskust.

Kõik need näidud on omamoodi vajalikud. Süsinikdioksiidi hulk tõuseb umbses ruumis, kus on inimesed ja kuhu värske õhk piisaval hulgal sisse ei pääse. Kui see näit tõuseb liiga kõrgele tasemele, siis andur annab märku, et on aeg sisse lülitada ventilatsioon või lihtsalt aken avada.

Radoonitase on probleemiks paljudes Põhja-Eesti piirkondades, kus kahjulik gaas pinnasest keldritesse või alumistele korrustele võib levida. Seegi näit aitab hinnata, kas kodus on õhupuhtusega kõik korras ning aitab teada saada, millal peaks ruume tuulutama. Mõnikord võib radooni kõrgest tasemest teadmine aidata hoiatada tervisele kahjuliku elukeskkonna eest, mis nõuab remondi ettevõtmist.

Orgaaniliste ühendite ehk inglise keeles VOC-i mõõtmine on tervisele samuti vajalik – õhus lendlevad orgaanilised ühendid võivad olla näiteks hallituse osakesed või kahjulikud bakterid, mis tekkinud mustusest. Kui nende hulk kasvab, peaks mõtlema hallituse ja bakterite leviku tekkepõhjustele. Andur annab jällegi teada, kui see probleemiks võib saada veel enne, kui tervisele silmnähtavaid kahjustusi tekib.

Airthings Wave Plus´i on mugav kasutada, sest see töötab patareitoitel ja juhtmevabalt. Otse mobiiliga võib ühendada üle Bluetoothi, kuid suuremasse süsteemi saab ühendada juhtmevabalt Smartlinki kaudu ning siis läheb vaja juba vastavat keskust – Airthings Hub´i. Kui plaanid muretseda andureid mitmesse ruumi, siis ongi mõistlik need keskseadmega ühendada.

Andur annab õhukvaliteedi muutustest õigel ajal märku nii erivärviliste LED-idega anduri küljes kui mobiiliäpi teavitustega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.