Teeme ise tehisreaalsust 360 kraadi kaamera ja VR prillidega

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: (CC) Wikipedia

Viimase aja moesõna tehisreaalsus on täiesti ise tehtav ja vaadatav, kui on olemas 360 kraadi kaamera pildistamiseks ning VR prillid pildivaatamiseks.

Tehisreaalsus on tehismaailm, mida näidatakse meile ümberringi, kui paneme pähe VR prillid: vaatad vasakule, vaatad paremale, pöörad pead üles või alla – igal pool on maailm, mis loodud kas vinge arvutigraafikaga või pildistatud üles 360 kraadi kaameraga.

See viimane ongi lihtsalt isetehtav, kui kasutad tehisreaalsust luues panoraamkaamerat, mis pildistab korraga ära kogu sfääri enda ümber ehk pildi, mis katab kõike ees, taga, üleval, all, vasakul ja paremal. VR prillidega saab seda vaadata nagu „mulli seest“, pöörates pead vastavas suunas ja vaadates tehtud pilti kasvõi kukla tagant.

Klick soovitab VR kaameraks ehk sfääripiltide tegemiseks üht parimat tavakasutaja jaoks sobivat seadet – Ricoh-Pentax Theta 360 S. Sellel on 360 kraadi kalasilmkaamerad kahel pool – üks katab eespool oleva poolkera ja teine tagumise. Kaameras liidetakse need kokku üheks sfääriks ehk nn täispanoraampildiks.

Katia – Spherical Image – RICOH THETA

Kahe 12-megapikslise sensoriga saab salvestada ka panoraamvideot, mida võib üles laadida Youtube´i või Facebooki. Igaüks saab siis hiljem valida vaatenurga, kust ta seda videot vaatab, pildile jääb korraga kõik ümbritsev.

timotheosphilos – Spherical Image – RICOH THETA

Kui tahad oma pilte jagada kogu maailmaga ja näidata, kus see on tehtud, siis võib Theta S-i mobiiliäpist salvestatud sfääripildi üles laadida Google Street View´sse. Eriti kasulik on see näiteks kauget maalt siia tulevatele turistidele, kes saavad mõne vaatamisväärsuse juures ringi vaadata ka neis suundades, mida tuhanded veebis olevad tüüpilised turistifotod ei paljasta. Võib-olla on näiteks hotelli ilusa fassaadipildi teisel poolel, pildistaja selja taga mõni tossav tehas või ahervare? Sfääripilt ei jäta midagi varju.

Sfääripilte võib aga efektselt vaadata VR prillidega. Need ei pea olema just kallid virtuaalreaalsuse komplektid, ehkki kui tahaksid ka väga vingeid VR mänge mängida ja tehisreaalsust veelgi kvaliteetsemalt nautida, siis tasub neilegi mõelda. Sfääripiltide vaatamiseks Google Street View´ või Ricoh Theta enda rakendusega sobib ka näiteks see lihtne alla 20-eurone 4K OK seade, kus on sahtel mobiili paigutamiseks. Mobiiliekraan jääb silmade ette ja töötab kui virtuaalreaalsuse seadme ekraan, jagades ühele poolele ekraanist vasaku silma ning teisele poolele parema silma pildi. 4-OK VR prillidel on pildi fokuseerimise nupp ja pehmed ääred, et oleks mugav peas hoida, seade sobib kuni 6-tollisele telefonile.

Telefoni güro- ja magnetsensorid töötavad koos pildinäitamise äpiga ja liigutavad sfääripilti, nii et pead pöörates näib tehismaailm ise paigal olevat ja muutub vaid vaatenurk. Enamusel keskklassi ja tippklassi telefonidel on vastavad sensorid olemas. Kui magnetiline kompass töötab, siis töötab telefon tavaliselt ka VR prillide ekraanina.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.