Miterassa blogi

Bose pakub autodesse mürasummutust

QuietComfort on teada-tuntud kvaliteetsete mürasummutavate kõrvaklappide seeria, kuid sama brändi kasutab audioseadmete tootja Bose ka autodes. Lisaks helisüsteemidele pakub ta nüüd ka mürasummutust, mis aitab autotootjatel ilma keeruliste ja raskete füüsiliste lahendusteta autosalongis täielikku vaikust saavutada.

Bose mürasummutus autos töötab üsna sarnase põhimõttega nagu kõrvaklappides. Tekkivale mürale luuakse vastuseks samasugune vastandfaasis müra, mis lõppkokkuvõttes muutub kokku liites vaikuseks. Mõned helid on summutamiseks väga lihtsad, näiteks stabiilne mootorimüra. Teised jälle keerulisemad ja kiiresti muutuvad, nagu tänavahelid, löökaukudest läbi sõitmine jne.

Autotootjate jaoks on kindlasti lihtsam ja mugavam lahendus müra elektrooniliselt tõrjuda, sest kõikvõimalikud mürasummutusvaibad, vibratsioonide eemaldamise muhvid ja muud füüsilised vahendid on kallid ning lisavad auto kerele tarbetult kaalu. Luksusautod ongi üsna massiivsed. Aktiivse elektroonilise mürasummutusega saaks aga vaikseid salonge pakkuda ka keskklassi ja odavamates väikeautodes. Eriti oluliseks on saanud tänavamüra eemaldamine vaiksetes elektriautodes, kus sisemist mootorimüra pole, aga väljast kostavad hääled selle võrra aina paremini sisse.

Lisaks mikrofonidele kasutab Bose tehnoloogia autos paiknevaid vibratsiooni- ja asendiandureid, et paremini eemaldada löökaukude ja ebaühtlase tee tekitatud helisid, samuti proovib süsteem auto helisüsteemi saata vastandfaasis rehvimüra, et seda salongis olijad ei kuuleks.

Mürasummutuses on Bosel pikk ajalugu – firma looja alustas juba 1978. aastal uurimist, kuidas oleks võimalik helisüsteemides taustamüra vähendada. Seega on Amar Bose üks esimestest, kes sai valmis aktiivse müraeemaldamise lahenduse.

Bose tutvustab oma liiklusmüra summutamise tehnoloogiat ka praegu toimuval tehnoloogiamessil CES, mis on sel aastal virtuaalne. Vaata lähemalt selle tehnoloogia tutvustusvideost, kuidas lahendus töötab:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.