Miks võib talvel ruumis õhk olla kehvemas seisus kui muul perioodil ning kuidas seda parandada?

Foto: Shutterstock.

Tänapäeval veedab suur osa inimesi oma ajast siseruumides, eriti juba talvisel perioodil. Kusjuures talvel on õhu kvaliteet tihtipeale isegi kehvem kui teistel aastaaegadel. Seetõttu on väga tähtis roll siseruumi õhu kvaliteedil, mis mõjutab olulisel määral inimese tervist ja üldist heaolu. 

Miks ikkagi on nii, et külmemate ilmadega õhu kvaliteet langeb?

Külm õhk “püüab” saastet rohkem kinni

Loodusõpetuse tunnist on tõenäoliselt paljudele meelde jäänud, et külm õhk on raskem ja tihedam kui soe õhk. Kui aga õhutemperatuur langeb madalale ja külm õhk katab maa, on soe õhk sisuliselt sunnitud minema ülespoole. 

Sel juhul hakkab ülemine soojem õhukiht toimima “kaanena”, mis püüab külmema, saasteainetega täidetud õhu enda alla kinni. Linnades näiteks kerkib siis aeg-ajalt nähtavale sudu – suitsust ja tahmast koosnev udu.

Kuivem õhk

Teine põhjus on see, et talvel on õhk vähem niiske. Külma õhu molekulid hoiavad teadupoolest vähem niiskust kui sooja õhu molekulid, mis omakorda tähendab, et sademete tõenäosus on talvel väiksem. 

See jällegi mõjutab õhukvaliteeti, sest vihm aitab saasteaineid minema uhtuda ja õhukihte segades takistada termilise inversiooni teket. Kuna aga talvel on õhk kuivem, siis esineb ka äikesetorme harvemini (mis on võimelised osooni purustama), muutes õhu kvaliteedi suuremaks probleemiks.

Tavapärased talvised harjumused

Oma osa on kahtlemata ka meie enda käitumisharjumustel. Talvisel ajal kütavad mõned inimesed näiteks kodudes kaminaid, mis võivad koguni kolmekordistada tahkete osakeste koguse õhus. 

Samuti jäetakse külmade ilmadega tihtipeale aknad suletuks, et säästa toas olevat sooja õhku. Selle tagajärjel hakkab õhus süsinikdioksiidi kontsentratsioon suurenema, mis tekitab näiteks uimasust, peavalu ja väsimust. Lisaks kipuvad viirused tuulamata ruumis kergemini levima.

Mainimata ei saa jätta veel autosid, millel lastakse talvel reeglina kauem töötava mootoriga kohapeal seista kui suvel. Tagajärjeks on mõistagi suurema koguse saasteainete eraldumine. 

Kontrolli õhu kvaliteeti spetsiaalse seadmega

Õhu puhtust ise hinnata on üpriski keeruline. Küll saavad selle ülesandega hõlpsasti hakkama spetsiaalsed õhukvaliteedi seadmed, mis mõõdavad süsinikdioksiidi, niiskust, radooni ja õhus lendlevaid orgaanilisi ühendeid.

Praegu on eriti hea aeg soetada endale õhukvaliteedi seade, sest Miterassas on kõigile nutikatele Airthingsi mõõtejaamadele kuni veebruari lõpuni soodushind. Seadmed mõõdavad õhu parameetreid põhjalikult ja annavad info juhtmevabalt edasi mobiiliäppi või targa kodu seadmetele.

Mõõtejaamad aitavad juba varakult teada saada, kui ruumi õhu kvaliteet hakkab kehvemaks minema. Nii saad õhu puhtusega tegeleda enne, kui see tervisele ohtlikuks muutub.
Vaata Airthingsi seadmete laiemat valikut Miterassa e-poest

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.