Mis on kodukino ja milleks seda vaja on?

Kui soovid koju luua kino sarnast atmosfääri ning filme vaadata võimsate heliefektide saatel, saab selle erinevatest tehnikaseadmetest ise kokku panna. Mida täpsemalt taolise süsteemi jaoks tarvis on ning mida see endast kujutab?

Mis on kodukino?

Klassikalises mõistes koosneb kodukino telerist või ekraanist, kuhu pilt kuvatakse, kõlarikomplektist ning ressiiverist, mis neid kahte ühendab. Viimase asemel võib olla kasutusel ka näiteks DVD või Blueray plaadimängija.

Kõiki nimetatud komponente võib oma äranägemise järgi valida ning tänu tehnoloogia arengule pole ilmtingimata neid kõiki ka enam tarvis. Näiteks on enamikel teleritel olemas nutilahendused, mis võimaldavad filme ja seriaale vaadata ilma plaadimängijata.

Kõige olulisemad komponendid kodukino puhul on kõlarid. Nende abil saab luua ruumilist heli ning filmide vaatamise kogemuse uuele tasemele viia. Kõige lihtsam süsteem on 2.1, mis loob ruumilise heli kahe esikõlari ning bassikõlariga. Sealt edasi saab liikuda 5.1 süsteemi peale, kuhu on lisatud ka keskkõlar ning kaks tagumist kõlarit. Selline vaatajat ümbritsev kõlarite süsteem aitab luua tunnet, justkui oleksid ise filmi keskmes. Näiteks kui auto kihutab teleriekraanil ühest servast teise, siis lisakõlarite tekitatud helipilt annab täpselt selle tunde edasi.

Eriti kaasahaarava helikogemuse jaoks saab kodukino kõlarid viia ka 7.1 süsteemi peale, millega lisandub veel kaks kõlarit. Neid võib asetada külgedele või kasutada ka lakke suunatud kõlarit, mis aitab paremini edasi anda kõrgustest toimuvate tegevuste efekte. Näiteks filmis lendava lennuki heli tulebki justkui enda pea kohalt.

Millised seadmed valida?

Süsteemile telerit valikul tuleb eelkõige lähtuda suurusest ning ekraanitehnoloogiast. Siin on määravaks ruumi suurus ning teleri vaatamise kaugus.

Klassikalistele LCD-ekraanidele pakuvad konkurentsi OLED- ning miniLED-tehnoloogial põhinevad telerid, mille pilt on väga kvaliteetne, kuid mis on üldjuhul ka kallimad. Miterassa e-poes on väga suur valik erineva ekraanitehnoloogiaga telereid mitmes hinnaklassis.

Kõlarite valikul on kõige lihtsam lahendus teleri külge ühendatav ribakõlar, mis olenevalt komplektist on saadaval ka koos eraldi bassikõlariga. Samuti leiab Sony tootevalikust eraldi ka esikõlareid ning bassikõlareid, millega ise 2.1 süsteemi kokku panna.

Keerukamate ja detailsemate süsteemide puhul võib vaadata Sonose seadmete poole. Näiteks on saadaval teleri ribakõlarid Beam või Arc, millel komplektis kaasas ka kaks Sonos One SL kõlarit. Neid saab vastavalt soovile kasutada tagumiste või külgmiste kõlaritena. Samuti saab komplekti lisada ka bassikõlari, mis samuti Sonose valikus olemas.

Taolist süsteemi saab järkjärgult täiendada vastavalt võimalustele ning vajadusele. Mida rohkem kõlareid, seda kaasahaaravamaks iga filmikogemus muutub.  

Ressiiveri vajadus sõltub kõlarite valikust ning ei pruugi iga süsteemi puhul olla vajalik (kui on näiteks kasutusel ribakõlar). Keskseadme eeliseks on võimalus süsteemi juhtida ühest kohast.

Lõplik valik sõltub aga ikka isiklikest eelistustest. Parim kodukinosüsteem on just see, mille lood enda ja pere jaoks ning mis filmide vaatamisel või muusika kuulamisel kõige enam naudingut pakub.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.