Miterassa blogi

Mis vahe on Bluetooth-kõlaril ja WiFi-kõlaril?

Foto: Sonos.

Juhtmevabad kõlarid on tänu oma mugavusele ja praktilisusele saanud viimaste aastatega vägagi populaarseks. Võibolla oled aga tähele pannud seda, et lisaks traditsioonilistele Bluetooth-kõlaritele on olemas ka veel WiFi-ühendusega töötavad kõlarid. 

Bluetooth-kõlar ilmselt suuremat lahtiselgitamist ei vaja. Lülitad telefonil Bluetoothi sisse, ühendad selle omakorda kõlariga ning ongi muusika olemas. WiFi-kõlar, nagu ka nimi ütleb, ühendub see-eest nutitelefoni või tahvelarvuti kaudu WiFi-võrku. Mida veel nende kahe kõlari kohta teadma peaks?

Leviala ja mugavus

Bluetooth-kõlari saab küll koheselt nutitelefoniga ühendada, kuid mõlemad seadmed peavad asuma üsnagi lähestikku. Seega on nutitelefoni kasutamine mõnevõrra keerulisem, sest juba viie kuni kuue meetri vahel hakkab ühendus katkema. 

Bluetooth-kõlar kasutab meediumit nutiseadmest endast, mis tähendab, et näiteks telefonikõned ja muude rakenduste taustahelid võivad segada muusika esitamist. 

WiFi-kõlarid sõltuvad aga ainult WiFi-signaali tugevusest ja neid saab juhtida reeglina samas interneti võrgus olevate teiste nutiseadmetega. WiFi kõlarid ühendatakse ühe põhisüsteemiga, mis võimaldab kasutada mitut kõlarit, lubades sama muusika viia korraga igasse tuppa või juhtida seda mugavalt igas ruumis eraldi.

Sel juhul juhivad nutiseadmed kõlareid, ent muusika saadetakse muusikakogust või striimitakse internetist. See tähendab, et telefonikõned ja muud rakendused ei katkesta muusika esitamist.

Kumb pakub paremat heli?

Nende kahe traadita tehnoloogia erinevus seisneb failide tihendamises, mis tähendab sisuliselt andmete mahu vähendamist. Bluetooth tihendab aga faile rohkem kui seda teevad WiFi-kõlarid. 

WiFi-kõlaritel on olemas andmefailide tihendamise viis, mis ei lase helikvaliteeti vähendada. Tänu sellele saavad WiFi-kõlarid esitada Hi-Res faile, mis on kõrgeima kvaliteediga saadaolev helifail. 

Isegi kui kasutad parimat helikvaliteeti pakkuvat saiti või rakendust, siis tihendab Bluetooth faile piisavalt, et nende kvaliteeti mõjutada. 

Kas see erinevus ka nii märgatav on? Tõsiasi on see, et WiFi-kõlar mängib parema kvaliteediga muusikat. Samas, kui sa pole just suurem audiofiil, siis tõenäoliselt olulist vahet sa ei märka, sest ka Bluetooth-kõlarid suudavad endiselt head heli teha. 

Bluetooth-kõlari juures tasuks jälgida seda, et seade kasutaks Bluetooth 4.0 või uuemat versiooni. Parema heli saad sa kätte ka siis, kui kõlaril on aptX või aptX HD tugi, millest teine on mõistagi täiustatum tehnoloogia. 

Kumb siis ikkagi valida?

Valik sõltub eeskätt sellest, mida sa kõlarit tahad ja kui palju sa oled nõus maksma. WiFi-kõlarid pakuvad kvaliteetsemat heli, kuid reeglina peab nende eest natuke rohkem raha välja käima. Lisaks töötavad kõlarid ainult WiFi-võrgus, seega on need peamiselt mõeldud kasutamiseks kodus. 

Bluetooth-kõlarid on üldiselt taskukohasemad, kuid seevastu heli pole nii hea kui WiFi-kõlaritel. Kui tahad muusika võtta välja kaasa, siis Bluetooth-kõlariga saad seda hõlpsasti teha. 

Küll aga tasub mainida, et tänaseks on saadaval ka juba sellised kõlarid, kuhu on sisse pandud mõlema tehnoloogia parimad omadused – WiFi suurepärane helikvaliteet ja Bluetoothi mugav kaasaskantavus.

Korraliku valiku parimatest WiFi-kõlaritest ja Bluetooth-kõlaritest leiab Miterassa e-poest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.