Viis erinevat müra ja kõrvaklapid, mis sellest vabastavad

Müra mõjub inimesele sama halvasti nagu muu keskkonnasaaste – esialgu ei pane tähelegi, lõpuks võib isegi mingil määral ära harjuda, kuid see segab ja rikub tervist. Erinev müra mõjub erinevalt, kuid on olemas ka head vahendid, mis sellest tüütust kaaslasest vabastavad.

Kokku võib eristada viit liiki erinevat müra, mis segavad
nii keskendumist, magamist kui ka oma lemmikmuusika kuulamist:

Pidev müra on akna taga kulgevast ühtlasest tänavaliiklusest, suurtest tööstusmasinatest, maja kütte- ja ventilatsiooniseadmete tööst jne. Sellega võib küll näiliselt harjuda, kuid pidev taustamüra mõjub ikkagi kahjulikult ja raskendab keskendumist, põhjustab ka meeleolu langust.

Vahelduv müra tekib ja kaob kiiresti ning selle eest oleme tihti üsna kaitsetud. Näiteks võib selle tekitada möödasõitev rong, mõni sisse lülituv kodumasin või tehase sisseseade. Kui oled lennuvälja lähedal, siis tekitavad sellist müra ka õhku tõusvad või maanduvad lennukid, maantee ääres näiteks möödakihutavad autod.

Impulsiivne müra on üks tüütumaid, sest erinevalt eelmistest saabub see alati ootamatult, on vali ja ehmatav. Näiteks tekib selline müra lammutustöödel, ehitusel, sadamas konteinereid laadides jne.
Sellised ootamatud helid võivad ka kuulmist kahjustada.

Madalsagedusliku müra kõige tüüpilisemad näited on bussi, laeva või lennukiga sõites taustal kostev mootorimüra. Sellist heli on raske summutada, sest see levib väga hästi läbi seinte ja üsna kaugele.

Inimkõne on aga häiriv taustamüra rahvarohketes kohtades – bussi- või lennujaamas, avatud kontoris või rahvakogunemisel ja segab keskendumist.

Kuidas mürast vabaneda?

Mürast vabaneda pole lihtne, sest kõik need viis müra liiki tekivad tavaliselt meist sõltumatult ja me ei saa midagi teha, et nende allikaid vaigistada. Võime küll müra allikatest eemalduda, aga alati pole see võimalik. Aitavad kõrvatropid, tööstuslikud kõrvaklapid või mürasummutavad kõrvaklapid. Nende viimaste eeliseks on, et tavaliselt saad mürasummutust ise juhtida ja kas valida täieliku vaikuse või oma lemmikmuusika, mida ei sega taustahääled.

Müra kahjulik mõju ilmutab end salaja

Pilt, millel on kujutatud hoone, isik, maapind, väljas

Kirjeldus on genereeritud automaatselt

Kui müra on liiga vali, siis võib see kuulmist kahjustada – kuuled edaspidi halvemini ja tuhmimalt. Samuti tekitab see südamehäireid, mis võivad halvemal juhul ka infarktiga lõppeda. Kui tavaliselt arvatakse, et üks kord kurdistamiseni valju heli sees olles pärast kuulmine justkui taastuks, siis tegelikult võivad üsna kiiresti tekkida ka püsivad kahjustused, mida ei saa ravida.

Pideva taustamüraga võib tekkida tinnitus – kõrvades vilistab või kostab mingi ühtlane hääl, mida tegelikult ümbruses pole.

Lisaks tekitavad kõik müra liigid ka psühholoogilisi probleeme – ärevust, ärrituvust, meeleolumuutusi, stressi.

Seega pole mingit põhjust lasta end kõrvalistel helidel pidevalt kahjustada. See tuleb oma kõrvadest eemal hoida, kui juhtud olukordadesse, kus müra ei saa vältida eemale jalutades või mürisevaid masinaid välja lülitades.

Mürasummutus – kuidas see töötab?

Mürast vabaneda aitavad mürasummutavad kõrvaklapid. Nende tööpõhimõte on lihtne: klappide mikrofonid kuulavad ümbrust ja lisavad vastandfaasis heli sellele, mis klappidest sinu kõrva kostub. Mida paremad kõrvaklapid, seda täpsemalt need suudavad ümbrust jälgida ja tekitada võimalikult täpse vastandfaasis heli, mis kokkuvõttes peab andma tulemuseks ideaalilähedase vaikuse. Lisaks muidugi aitavad füüsiliselt taustahelisid vähendada hästi kõrvakanalisse istuva otsikuga kõrvasisesed klapid või pea kuju järgi kohanduva polstriga suured üle kõrva klapid.

Raskem on eemaldada madalsageduslikku müra ja inimkõnet, kuid head kõrvaklapid suudavad ka seda hästi teha. Nii võid mürasummutavate klappidega kuulata kas täielikku vaikust, puhast klappidest kostvat muusikat ilma taustamürata või vastupidi – lasta korraks selgelt läbi ümbritsevad helid, et kuulda näiteks töökaaslast, kes avatud kontoris sinuga rääkima hakkab.

Millised klapid summutavad kõige paremini?

Pilt, millel on kujutatud isik, väljas, hoone, mobiiltelefon

Kirjeldus on genereeritud automaatselt

Paljude audioportaalide testides maailma parimaks tunnistatud kõrvapealsed mürasummutavad klapid on näiteks Sony WH-1000MX3, mis pakuvad ka puutetundlikku juhtimist ning ühe puudutusega ümbrusest kostva kõne kuuldavaks muutmist. Samuti on maailmatasemel kvaliteedi ja mürasummutusega Bose legendaarsed QuietComfort 35 II suured klapid.

Pilt, millel on kujutatud isik, mees, räägib, mobiiltelefon

Kirjeldus on genereeritud automaatselt

Mürasummutavaid klappe leiab ka juhtmevabade kõrvasiseste mudelite seast – need on mugavad spordi tegemisel või reisil, kui suuri klappe on liiga ebamugav väikese pagasiga kaasas kanda. Sony spordiklapid WF-SP700N näiteks on lisaks ka niiskus- ja higikindlad, et vastu pidada nii aktiivses nahka märjaks ajavas trennis või ka kerges vihmas sörkides. Apple AirPods Pro mürasummutavad juhtmevabad kõrvaklapid on samuti niiskuskindlad ja ideaalsed sportimiseks ilma segava taustamürata.

Kõigi mürasummutavate kõrvaklappide valiku leiad
siit
. Samuti saad neid järgi proovida T1 Mall of Tallinna kaubanduskeskuse esimesel korrusel asuvas kaupluses.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.