Algas ajateenijate suvine kutse, kas tehnikat ka tohib kaasa võtta?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Sel nädalal alustab hulk noori ajateenistust. Tegu on suvise kutsega, mille raames tuleb minejatel läbida 11 kuu pikkune ajateenistus. Kuna minek on pikemaks ajaks, siis on selge, et teenistusse tuleb võtta kaasa terve hulk erinevaid tarbeesemeid. Tänapäeva tehnikamaailmas ei pääse loomulikult ka elektroonikast, kuid selle kasutamine on ajateenijate jaoks lubatud kindlatel tingimustel, seega uuris Geenius, milliseid tehnikaseadmeid ning kuidas ajateenistuses kasutada saab.

Ei saa eeldada tehnikavaba 11 kuud

Üldine reegel on lihtne – kuna tänapäeval ei ole enam võimalik eeldada, et inimesed enda tehnikaseadmed lihtsalt 11 kuuks koju jätavad, siis on erinevate isiklike side- ja elektroonikavahendite ajateenistusse võtmine lubatud. See tähendab, et tahvel- ja sülearvutid ning nutitelefonid võib väeossa südamerahuga kaasa võtta. Siiski on nende kasutamine lubatud vaid kindlatel tingimustel.

Kuna erinevates väeosades on elektroonikaseadmete kasutamistingimused erinevad, siis pole võimalik paika panna täpset juhist, kuidas ajateenija näiteks enda telefoniga ümber peab käima. Elektroonikaseadmete kasutamist reguleerib väeosa sisekord, kuid enamasti on tehnika kasutamine lubatud väljaõppest vabal ajal.

Lisaks tasub meeles pidada, et kuigi tänapäeva nutiseadmed on üldiselt varustatud korralike kaamerate ning salvestusvahenditega, siis ei tohi väeosas ilma ülema loata teha salvestisi, mis annavad teavet riigi kaitsevõime või julgeoleku kohta. Samuti ei tohi tehnika kasutamine takistada väljaõpet või seada ohtu teisi kaitseväelasi.

Nii vähe kui võimalik, nii palju kui vajalik

See on ajateenistusse asjade kaasavõtmise juures kuldreegel. Kuna keeruline võib olla kõiki pisiasju meeles pidada, siis pigem tasub asju kaasa võtta vähem kui rohkem. Samuti on ajateenijal asjade hoiustamiseks hoiukapp ning kuna sinna peab mahtuma ka varustus, siis ei pruugi suure hulga muu kraami jaoks ruumi jaguda.

Niiöelda mugavusvarustust nagu spordiriided või -jalatsid saab alati lasta tuttavatel külastuspäeval järele tuua, seega ei pea kõik vajalik alati esimesel päeval kaasas olema.

Isiklikke riideid ei ole üldjuhul mõistlik kaasa võtta, erandiks on need riided, millega esimesel päeval väeossa tuled, samuti võib kaasa võtta sokke või aluspesu. Viimati nimetatud kuuluvad küll ka varustuse loetelusse, kuid isiklik tagavara võib kasuks tulla.

Asjad, mis kindlasti kaasas peaksid olema, on järgnevad:

  • ID-kaart või pass (kehtiv ajateenistuse lõpuni)
  • juhiluba (olemasolul)
  • immuniseerimispass (olemasolul)
  • isikliku pangakonto number
  • isiklikud hügieenitarbed: hambahari ja –pasta, seep, dušigeel, habemeajamisvahendid
  • käekell (kohustuslik ei ole, kuid kuna mobiiltelefoni ei saa alati kasutada, siis tuleb kell kasuks)

Sellest, mida esimesel päeval ajateenistusest oodata võib, on olemas ka humoorikas video, mida saab vaadata allpool.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.