Kust on pärit kaitseväe digilaik ja miks see just digitaalne on?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kes viimastel aastatel mõnda Eesti kaitseväelast näinud on, on märganud selle kandiliste servadega maskeerimismustrist. Digitaalne muster ehk nn digilaik aitab maastikul harjutades sõduril keskkonda sulanduda. Aga miks see just digitaalne on ning kust antud muster üldse alguse sai?

Algus juba 2003. aastal

Esimesed plaanid kaitseväe vormi muutmiseks koostati juba 2003. aastal ning juba valmis digimustrit esitleti kaitseväes 2005. aastal. Varasema vormiga oli probleemiks see, et märjaks saades kippusid värvitoonid vormil muutuma ühtlaseks. See aga on loodusega ühte sulandumise seisukohast kehv, kuna ühesugustes toonides kaitseväelane paistab paremini välja.

“Eesti kaitseväe varasem, roheline laiguline muster oli praktiliselt muutumatu olnud juba 1992. aastast ning kostus kaebusi, et märjaks saades muutusid vormi värvitoonid ühtlaseks ja see kaotas suure osa oma maskeerivatest omadustest. Paremat lahendust otsides tutvuti teiste riikide armeede mustritega ning otsides Eesti oludesse sobivaimat, otsustati välja töötada kaitseväele digimuster,” seletas Geeniusele kaitseväe logistikaosakonna planeerimisjaoskonna nooremstaabiohvitser leitnant Kaspar Kalmus.

Idee tuli liitlastelt

Idee panna uuele vormile just digitaalne muster tuli liitlasüksustega treeningutel käies, kelle vormil on samuti modernse väljanägemisega digilaik. Lisaks pandi tähele ka liitlasüksuste vormi häid maskeerivaid omadusi ning seejärel langeski otsus digilaigu kasuks.

Eesti kaitseväe jaoks mundri loomisel oli esikohal sõduri võimalikult hästi maskeerimine.

“Digitaalse laiguga maskeerimismustri loomisel lähtuti sellest, et mundrit kandva sõduri kujutis tuleks silmale muuta võimalikult raskesti märgatavaks ja maksimaalselt hägustada inimese kontuure.

Katsetustel selgus, et digilaik täitis maskeerimise ülesande kõige paremini,” ütles Kalmus. “Katsetamise all mõtlen erinevate mustrite pildistamist erinevatel looduslikel taustadel ning värvivaliku koostamist selle põhjal. Värvivalikul sai määravaks keskkonna üldine värvitaust.”

Siiski päris kõigile vormidele uudne digilaik kohe ei pääsenud. Kõigepealt said enda vormile uue digilaigu Iraagis missioonil käinud kaitseväelased. Alates 2011. aastast sai digilaik juba kõigile kaitseväelaste välivormidele.

Kokku pandi uue vormi jaoks lõpuks kokku 60×60 sentimeetri suurune digilaiguga kaetud muster. Vormide valmistamisel pannakse valmistatud loogika järgi muster lihtsalt kattuma ning edasi jääbki üle vaid kangast vormiriietuse valmistamine.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.