Kirke Williamson: Autost loobudes võib kuus säästa ligi pooltuhat eurot

Foto:Maanteeamet.

Kirke Williamson on Maanteeameti ühistranspordiosakonna juhataja, kes mõni aasta tagasi tegi oma elus ühe suure muutuse. Nimelt otsustas ta pea täielikult loobuda isikliku auto kasutamisest ning minna igapäevatoimetustes täiskohaga üle ühistranspordile.

Mis motiveeris teid enim autost loobuma?

„Peamiseks motivaatoriks oli siiski raha. Ühel hetkel arvutasin lihtsalt kokku, et kui palju mul auto peale kulub, ning seejärel vaatasin, mida kõike ma endale selle raha allesjäämisel lubada saaksin. Teiseks põhjuseks oli see, et sõitsin autoga vaid töö ja kodu vahet. Seega oli kasutustihedus olematu ning võis isegi juhtuda, et auto seisis mitu päeva nädalas.

Kui kaua olete autovaba elu elanud ning millised on teie arust selle suurimad eelised?

Autost loobusin 2018. aasta esimesel novembril. Kõige suurem pluss autovaba elu juures on see, et kontole jääb rohkem raha ning ma ise liigun rohkem. Päevas tuleb ilma igasuguse pingutuseta 10 000 sammu täis ning nädalavahetusel on pärast tööd võimalik minna sõpradega välja istuma ja teha klaasike veini.

Kodu ja trenni vahelt liigun näiteks rongiga ja seda kiiremini kui eales autoga. Talviti olen vabastatud ka autolt lumerookimise kohustusest.

Kas autovabadus on mõjutanud ka igapäevarutiini?

Tõepoolest. Juba hommikul rongis istudes panen oma päevaplaani kokku, vajadusel vastan meilidele ning tööle jõudes ongi juba osake igapäevastest tegemistest tehtud. Nagu enne mainitud, siis jalutan kindlasti palju rohkem ning külastan ka poode harvem.

Varem sai alati töölt koju minnes autoga kodupoest läbi sõidetud ning emotsioonioste sooritatud, ent nüüd ei tule neid üldse enam ette.

Kui suur on olnud rahaline sääst autost loobumisel?

Lõin aasta peale kõik kulud kokku ning jagasin kuu lõikes ära. Tuli välja, et kulutasin auto peale kuus 473 eurot, mida on ilmselgelt liiga palju. Seega sündis autosõidust loobumise otsus kergelt. Isiklik auto on igaks juhuks siiski olemas ning seisab enamiku ajast hoovis, sellega on seotud vaid kindlustusega, ülevaatusega ning vajadusel kütusega seotud kulud.

Kui te peaksite kedagi veenma autost loobuma, siis milline oleks teie n-ö müügi-pitch?

Tallinnas elades on võimalik ühistranspordiga väga hõlpsalt liigelda. Rahaline kokkuhoid jääb kuus keskeltläbi 200 ja 473 euro vahele. Sa hakkad rohkem linna nägema ning oma liikumisi paremini planeerima, sattudes ka kohtadesse, kuhu muidu ei läheks. Mina näiteks jalutan igal võimalusel läbi vanalinna, autoga oleks ma lihtsalt sealt ümber sõitnud.

Kas kasutate lisaks ühistranspordile ka muid liikumisvõimalusi — taksot, rendiratast? 

Õhtusel ajal leian ennast vahel tõesti takso või tõukerattaga sõitmast, ent üle kõige eelistan siiski jalutada. Kui sihtkoht jääb kodust tunni kaugusele ning ilm lubab, siis jalutan peaaegu alati. Taksoteenuse peale läheb mul kuus umbes 25 eurot.

“Autovaba elu” on Ridango uus lugude seeria, kus intervjueerime erinevatest eluvaldkondadest tulnud inimesi, kes on loobunud igapäevaselt auto kasutamisest ning annavad sellega omapoolse panuse loodus- ning kliimasõbraliku elukeskkonna loomisse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.