Miks on erinevate linnade ühiskaardid eri värvi?

.

Kas teadsid, et ühistranspordis kasutatavad ühiskaardid on ristkasutatavad üle Eesti, olenemata asukohast? See tähendab, et reisija saab mugavalt näiteks Tallinna rohelist Ühiskaarti kasutades valideerida sõiduõiguse Tartu ühistranspordis ning Viljandi kaardiga näiteks Pärnus ja vastupidi.

Aga kas sa tead ka, miks on Tallinna kaart roheline, Pärnu kaart sinine, Viljandi kaart rohekas-sinine ja Tartu kaart just punane?

Kaart on bussi nägu

Ühiskaardi värvid on üldjuhul pandud paika selle järgi, mis värvi on nendes linnades ühistranspordiks kasutatavad bussid. Tallinnas ringi vuravad bussid on suures osas rohelist värvi ja sellest tulenevalt on ka Tallinna Ühiskaart roheline. Tartu linnas on bussid aga punast tooni, täpselt samuti ka Ühiskaart.

Pärnumaa bussid on sinised ja valge lillelise mustriga ning täpselt selline muster on ka kohalikul Ühiskaardil. Viljandimaa bussid on võõbatud samuti sinisesse, kuhu on lisandunud ka natukene rohekat tooni koos kollast värvi mustriga. Samasugune kujundus on ka Viljandi Ühiskaardil. Ka rongides kasutatavad Elroni kaardid on porgandikarva just rongide oranži värvi tõttu.

Foto: VM/Scanpix

Tegelikult saab Eesti piletisüsteemis sõiduõiguse ja soodustuste tõestamiseks kasutada lisaks eelnimetatutele ka Atko Kohtla-Järve Ühiskaarti, GoBus Ühiskaarti, Ridango Ühiskaarti ja Maanteeameti Ühiskaarti.

Ühiskaart saab olla su telefoni värvi

Kui eelistad füüsilise kaardi asemel hoopis nutitelefoni kasutada, ei mängi kaartide ega busside värvid aga mingit rolli. 

Telia kliendid saavad sobiva telefoni olemasolul enamike linnade ühissõidukites registreerida oma sõiduõiguse Ühiskaardi asemel hoopis nutitelefoniga. mTasku lahendus töötab küll vaid Android telefonidega, aga lõviosa eestimaalasi kasutabki just seda tüüpi aparaati.

Ühiskaart mTaskus funktsiooni kasutamiseks on vajalik NFC-toega SIM-kaart, mida praegu pakub vaid Telia. Kui SIM-kaart olemas, saad alla laadida mTasku äpi ning lisada sinna Ühiskaardi. Seejärel saadki ühistranspordis mTasku äpi kaudu Ühiskaardi avada ning telefoniga validaatorit puudutades sõiduõiguse registreerida.

Loe selle kohta lisaks mTasku lehelt.

Isikusta kindlasti oma kaart

Selleks, et saaksid kasutada kõiki võimalikke sõidusoodustusi (näiteks õpilased, üliõpilased ja pensionärid), tuleb kaart esmalt isikustada. Seda saab mugavalt teha veebi teel siin või kõikides kaardi müügipunktides, kus see teenus maksab 1 euro. Veebis ja mobiiliäpis on isikustamine aga tasuta.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.