Ridango blogi

Ridango tehnoloogiajuht: minu eesmärk on veeretada tiimikaaslaste teelt ära kõikvõimalikud takistused

Foto: Ridango

Viis kuud tagasi liitus Ridangoga Mario Pauskar, kes töötas varem Swedbanki IT-tugikeskuse juhina. Mario alustas oma karjääri IT valdkonnas üle 16 aasta tagasi tehnikuna ning on nüüdseks jõudnud oma karjääriredeli tippu. Ridango tehnoloogiajuhti intervjueeris ettevõtte turundus- ja kommunikatsioonijuht Rene Rumberg. 

Igal lapsel on unistuste töökoht mina tahtsin väiksena saada politseinikuks, sest sireenid ja vilkuvad tuled panid mul südame põksuma ning silmad särama. Millisest tööst sina lapsena unistasid?

Taevas helkivad tähed näisid mulle uskumatult kauged ja müstilised. Minu iseloom on kord juba selline, et tahan jõuda iga asja tuumani ning mõista selle olemust. Seepärast unistasin astronaudiametist. Tahtsin minna kosmosesse, et kõik universumi imed ja müsteeriumid oma silmaga ära näha ja lahti mõtestada. 

Ometi oleme nüüd siin ja sinust on saanud Ridango tehnoloogiajuht. Mis keerdkäike pidi jõudsid sa IT valdkonda ning kust sai alguse sinu huvi tehnoloogia vastu?

Minu vanavanematel oli väike talu ja tänu sellele on mul kogemusi kõigi töödega, mida maal teha saab. Olgu selleks loomade eest hoolitsemine, põllutööd, traktorid või masinad. Ühel hetkel mõistsin, et see pole päris minu jaoks ning minu koht on kontorilaua taga. 

IT valdkonna pisiku sain külge juba varem. Lapsena pakkusid arvutid ja elektroonika mulle suurt huvi ja lugesin palju tolle aja populaarset ajakirja Arvutimaailm, mille artiklid olid nii põnevad ja sütitavad, et IT valdkond näis olevat ainus loogiline valik. 

Milline näeb välja sinu tavapärane tööpäev Ridangos? 

Päris tavalist tööpäeva ei ole olemas, küll aga on teatud asjad, milleks leian iga päev aega. Juhina on minu tähtsaim roll koostöö inimestega ja seda mitte ainult oma meeskonnas, vaid ka partneritega. Äri ei ole pelgalt tehniline protsess, vaid sõltub palju sellest, millised on inimestevahelised suhted ja kui palju neisse panustatakse. 

Teine oluline osa minu tööst on hoida silme ees selge arusaam sellest, miks me midagi teeme ja kuhu oleme teel. Minu ülesandeks on aidata inimestel eesmärkideni jõuda ning neid selles protsessis võimalikult hästi toetada.

IT on valdkonnana keeruline selle poolest, et tehnoloogia areng ja muutumine käib niivõrd kiiresti, et kõigega sammu pidamine on korralik katsumus. Üritan end jooksvalt kursis hoida meie valdkonna uudiste, artiklite ja blogidega, sest innovaatilisus on meile väga oluline.

Rääkides karjäärist: millised isikuomadused peaksid tarkvaraarendaja karjääri kaaluval inimesel kindlasti olema? 

Hea küsimus. Usun, et mistahes valdkonnas algab kõik inimese suhtumisest. Selleks, et saaksime üldse rääkida tugevatest väärtustest, peavad kõigepealt paigas olema pehmed väärtused.

Samuti näen sageli, kuidas inimesed panevad endale ise piirid ette. Minu kogemus on see, et kõige edukamad on inimesed, kes on vähemalt mingil määral põikpäised ega anna alla enne, kuni eesmärgid on saavutatud. 

Kindlasti peab inimesel olema palju uudishimu ja teadmistejanu, et jõuda võimalikult sügavale ja kaugele iga väljakutsega, mis on teele sattunud. 

Mis on sinu kui juhi lemmiknipid oma meeskonna motiveerimiseks?

Mina usun abilise mentaliteediga juhtidesse. Kõige parem viis oma meeskonna motiveerimiseks on lahendada jooksvalt tekkivaid probleeme ja eemaldada töötajate teelt takistusi, et nad jõuaksid seatud eesmärkideni. 

Kui meeskond midagi saavutab, pole see minu võit. Meeskond saab oma saavutusi laiema publikuga jagada ning saada oma töö eest tunnustust. 

Kõik eelnev on ilma õige konteksti ja raamita tühi jutt ega tähenda midagi. Selleks, et kõik sujuks ja toimiks, peavad inimesed millessegi uskuma. Oluline on, et meeskond teaks, et meie töö on tõepoolest oluline. Põhiväärtuste paika panemine viib inimesed kaugele ning aitab liigutada kasvõi mägesid.

Hea juht aitab töötajal karjääris edasi liikuda. Seepärast on üks olulisem vestlus meeskonna liikmete isiklike eesmärkide arutamine. Need ei ole mitte kollektiivi või firma eesmärgid, vaid töötaja päris oma eesmärgid. Neid mõista on oluline, sest see on  oluline motivaator, mis annab tööülesannete täitmisel indu juurde. Kuidas aitad sina juhina töötajatel isiklikke eesmärke püstitada ja saavutada?

See on pikk jutt, aga üritan lühemalt. Inimesi tuleb julgustada mugavustsoonist väljuma. Seda selle mõiste kõige paremas tähenduses. Annan neile ülesandeid, mille käigus tuleb neil õppida midagi uut, sest areng ei toimu ju kuskil mugavustsooni sügavustes. 

Motiveeriv ja õpetlik peab olema kogu teekond, mitte ainult eesmärgid ja saavutused. Iga inimene käib oma rada ja mulle on oluline, et meie ühise raja lõpus oleks kõigil oma tööriistapagasis rohkem oskuseid ja kogemust kui raja alguses. 

Liitusid Ridangoga sel aastal. Kuidas võitis Ridango sinu südame? 

See juhtus tänu mitme erineva asja kokkulangemisele. Eelmisel aastal tuli idee, et järgmises ametis tahaksin aktiivsemalt tegeleda oma valdkonna äripoolega. Ridango pakkus mulle täpselt seda, mida otsisin, ning kuna olin oma eelmisel töökohal töötanud juba neli aastat, tundsin, et on aeg edasi liikuda. 

Veelgi tähtsam oli minu jaoks see, et nägin seda kui tohutut väljakutset. Olla osa ühe firma tõusust tippu — mil väiksemast organisatsioonist oli just sirgunud midagi suuremat — oli minu jaoks tohutult põnev. Tundsin, et mulle pakuti  võimalust olla üks kaasteelistest, kes aitab firmal jõuda järgmisele tasemele. 

Kas tahaksid töötada koos Marioga ning muuta positiivselt miljonite inimeste elu? Heida pilk meie tööpakkumistele

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.