Ridango blogi

Tallinn, Helsingi ja Tartu arendavad kolme linna ühistranspordi piletisüsteemid ristkasutatavaks

Eesti ja Soome on teineteisega tihedalt seotud ning seda mitmes mõttes. Naaberriikide vahel on tugev majanduslik side, sest Soome on jätkuvalt eestlaste jaoks suurim välistööturg ja Eesti omakorda soomlaste seas üks populaarsemaid turismi sihtkohti.

Suur osa reisijatest kasutab nii siin- kui ka sealpool Soome lahte regulaarselt ühistransporti, mistõttu sõidupiletite ostmine erinevatest müügikanalitest on möödapääsmatu vajadus. Kuna ühistranspordi eelistamine on kõigis linnades sujuvama liikluse tagamiseks üks peamisi meetmeid, sai kolme linna ühisel initsiatiivil asutud otsima lahendusi, kuidas piletiost inimestele mugavamaks teha ja muuta piletimüügisüsteemid omavahel ristkasutatavateks.

Tänaseks on E-ticketing projekti raames, mida kaasrahastab Euroopa Liit Interreg programmi kaudu, valminud esimese etapina tehniline lahendus, mis võimaldab Tallinnas ja Tartus kasutusel oleva mobiilirakendusega osta lisaks ka Helsingi ühistranspordi pileteid. Arendus võimaldab Eestist tulijal Soome saabudes soetada vajalikud piletid tuttavast ja emakeelsest rakendusest ning võimaldab Helsingisse saabudes astuda bussi või trammi piletiautomaadi järjekorras seismata.

Järgmistes etappides valmivad projekti käigus samalaadne mobiilrakenduse arendus soomlastele ning võimalus kasutada Eesti ühissõidukites Helsingi sõidukaarti.

“Ühistranspordi kasutamine Helsingis muutub eestlastele mugavamaks. Tänu uuele rakendusele ei pea endale alla laadima Soome HSL mobiiliäppi või ostma Matkakortti või külmetama piletimüügiautomaadi sabas”, ütles Andrei Novikov, Tallinna abilinnapea.

“Helsingi on eestlaste jaoks jätkuvalt väga oluline sihtkoht ning üks peamistest väravatest laia maailma, millega kaasneb nõudlus sealse ühistranspordi mugavaks kasutamiseks. Võimalus osta pilet juba tuttavast rakendusest enda emakeeles kindlasti julgustab ning hõlbustab ühistranspordi kasutamist Helsingis,” lisas omalt poolt Raimond Tamm, Tartu abilinnapea.

“Kogu ristkasutuse mõte on pakkuda erinevatele osapooltele (Tallinn ja Tartu) võimalust kasutada Helsingi ühistransporti enda muude teenuste osana. See muudab ühistranspordi kasutamise Eestist Helsingisse saabujatele kindlasti lihtsamaks,” selgitas Mari Flink, HSLi müügi- ja kliendikogemuse direktor.

Eestipoolse tehnilise lahenduse looja Ridango müügidirektor Argo Verk tõdeb: “Praegust Covid-19 olukorda arvestamata kasvab Eesti ja Soome vahel reisimine iga aastaga. XXI sajandil peaks olema iseenesest mõistetav, et sedavõrd triviaalne asi nagu ühistranspordi piletiost, on sõitja jaoks tehtud lihtsaks ja mugavaks. Antud kolme linna ühisprojekt täidab just seda eesmärki ning pakub sõitjatele selget lisaväärtust”.

Ristkasutust võimaldav rakendus kannab nime Pilet.ee 2020 ning on allalaetav nii Google Play Store kui ka Apple App Store kaudu. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.