Üle-eestiline kasutus ja mobiilne valideerimine: mida kõike Ühiskaardiga teha saab?

Ühiskaardiga sõiduõiguse soetamine ja valideerimine on tänaseks iga ühistranspordi kasutaja käe sisse kulunud, ent paljud ilmselt ei tea, et kaarti saab tegelikult kasutada üle terve Eesti ja lisaks piletiostule ka mitmel muul otstarbel. Kus Ühiskaart kehtib ja mida põnevat sellega veel teha saab?

Kus minu Ühiskaart kehtib?

Ühiskaarti saab kasutada Tallinnas, Tartus, Pärnus ja pea kõigis maakondades üle terve Eesti, s.h. Harjumaal, Tartumaal, Saaremaal, Hiiumaal, Lääne-Virumaal jm. Sealjuures ei ole vahet, millise piirkonna kujundusega kaarti kasutad. Nii võid näiteks Tartu kaardiga sõita Tallinnas või Pärnumaal ja vastupidi. Ristkasutatavate Ühiskaartide info leiab pilet.ee veebilehelt.

Boonusena saab kaarti kasutada ka Tallinna Loomaaias, Botaanikaaias ning Tallinnas “Pargi ja Reisi” parklates.

Miks on vaja kaart isikustada?

Ühiskaart maksab kaks eurot ning seda on võimalik soetada müügipunktidest üle Eesti. Kaardi ostmise järel tuleks kaart internetis või müügipunktis isikustada, et saaksid kasutada erinevaid soodustusi või tasuta sõiduõigust. Võimalik on ka isikustamata kaardikontole raha kanda ning pileteid osta, aga sel juhul on tegemist täishinnaga piletitega.

Soodustused ilmuvad kaardile tavaliselt automaatselt, sest süsteem kontrollib isiku kuuluvust soodustatud isikute, näiteks õpilaste või pensionäride, registrisse. Kui kaart pole isikuga seotud, võib seda kasutada ükskõik kes.

Küll aga tasub meeles pidada, et korraga saab isikustatud olla ainult üks Ühiskaart ja uue kaardi isikustamisel seotakse eelmine isiku küljest lahti.

Seega, omades erinevate linnade või piirkondade kaarte, tasub nendest valida üks, see isikustada ja kasutada sama kaarti üle kogu Eesti. On ju mugav liigelda ühe kaardiga mitmes linnas ja piirkonnas: sa ei pea hankima endale mitut kaarti ja soodustuse saamiseks neid korda-mööda isikustama. 

Sõiduõiguse saab osta ka pangakaardiga

Kui Ühiskaarti parasjagu kaasas pole, võib sõiduõiguse lunastamiseks Tallinnas ja Tartus pileti osta ka pangakaardiga. Protsess on kontaktivaba ning pangakaardi omanik peab lihtsalt validaatori juures kaarti viipama.

Küll aga tuleb jälgida, et validaatoril leiduks pangakaardile vastav Visa või Mastercardi logo, sest näiteks Tallinnas on pangakaardi makset toetavad validaatorid vaid ühissõiduki esimese ukse juures. Tartus saab pangakaardiga viibata iga tuvasti juures.

Moodsa tehnoloogilise lahendusena on juba mõnda aega kasutuses olnud ka mobiilne Ühiskaart, mida saab nutitelefonis kasutada läbi mTasku rakenduse. Tuleb vaid Ühiskaart seadmes avada ning telefoniga validaatorit puudutada. Selleks peab olema kasutaja Android telefon ja paigaldatud NFC sidet lubav Telia SIM-kaart. 

Lisaks eelnimetatud viisidele saab paljudes kohtades sõiduõigust tõendada ka e-õpilaspiletite abil.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.