13 kohta, kust Eestis oma telerisse head 4K-sisu saab

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
screenshot_20170120-014436.png

4K on kõiki tehnilisi peensusi kõrvale jättes põhimõtteliselt neli korda parem videopilt kui senine üldlevinud Full HD ehk 1080 piksli kõrgune kaader. 4K-video on 4K-teleri tõelise kvaliteedi nautimiseks hädavajalik. Kust aga sellist sisu leida?

Nagu arvata võib, pole neli korda kõrgema kvaliteediga sisu nii kerge leida kui näiteks Full HD-d, sest vaid mõned aastad tagasi oli 4K-seadmeid väga vähe saada ja keegi ei hakanud neile sisu tootma.

Tavalised telekanalid on 4K-teleristvaadates endiselt tavalised – iga telejaamast väljastatud piksel tuleb 4K-ekraanil kuueteistkordistada, et täita kogu kaader. Seega algmaterjali on väga vähe ja selge see, et täit 4K-kvaliteeti niimoodi piksleid paljundades nautida ei saa. Samas pole telepilt üldsegi halb, sest Sony telerid oskavad piksleid juurde mõelda targalt, et pilt siiski tavalisest parem ja ilusam saaks.

4K-videote vaatamise võimalusi on tekkinud nüüd juba üsna palju. Otsi mõni sobiv võimalus ja naudi iga pikslit täiega. Siin on seitse allikat, kust 4K-sisu saada.

1. 4K-sisu edastavad äpid

Sony nutitelerites on Androidi operatsioonisüsteem, mis tähendab, et äppe on tuhandeid ja nende arv suureneb tänu populaarsele platvormile väga kiiresti. Kuna üle õhu ja kaabelvõrkudes levivates teleprogrammides 4K-telekanaleid meil pole, tuleb kvaliteetne pilt kohale tirida mõne äpi abil üle Interneti. Selleks on vaja 20-25 Mbps allalaadimiskiirusega ühendust.

Nagu öeldud, Android TV kiire arenguga valik muutub päevadega ja varsti võib 4K-sisu pakkuvaid rakendusi olla hoopis rohkem. Siin on mõned tuntumad praegusel hetkel.

Netflix – kuutasuline videoteenus, mis näitab sarju, filme, telesaateid ja videoklippe. Netflixist leiab ka 4K-sisu, mille valik pole veel suur, selle täienev nimekiri asub siin: http://www.netflixupdate.com/4k-movies-on-netflix-list/.

Kümmekond filmi toetavad ka televiisoritööstuse uut moesõna – HDR-i. HDR ehk High Dynamic Range on uus videotehnoloogia, mida fotograafid ehk teavad juba mõnda aega kui laia dünaamilise ulatusega pildistamise tehnoloogiat. Sama on jõudnud nüüd ka videopilti. 4K HDR tähendab, et detailid on säilinud nii heledatel kui tumedatel aladel kaadris ja kui 4K nutiteler seda toetab, siis näib HDR-video tõeliselt loomutruu ja detailiderohke.

Vimeo – paljud videokunstnikud eelistavad YouTube´ile Vimeot, sest see pole kassivideotest ummistunud ja näeb välja palju tõsisem, st kvaliteetsema sisuga. Seega võib Vimeost leida üsna hea kvaliteediga 4K-videoid. Otsing annab üle 82 000 tulemuse, enamus neist on selged ja ilusad maastikuvideod ja timelapse´id.

UltraFlix – 4K-sisule spetsialiseerunud äpp tahab saada tuleviku Netflixiks, striimides aga vaid 4K-videot. Kuna äpp vajab registreerimist, tuleb natuke puldiga vaeva näha. Mugavam on ühendada teleriga mõni arvutiklaviatuur, veelgi mugavam on aga registreerimine ära teha veebis. Striimimisäpp pakub üle 500 tunni videomaterjali, sealhulgas mõned kinofilmid, IMAX-i filmid, spordivõistlused ja kontserdid. Vaatamise eest tuleb maksta 2-10 dollarit, makstud filmi saab vaadata 48 tunni jooksul. Kuid materjali leidub ka tasuta, ligi 100 tunni jagu.

Love Nature – loodusteemalised peresõbralikud dokumentaalfilmid, 30 päeva tasuta. Hiljem tuleb filmide eest maksta 5 eurot kuus.

KODI – torrentifänni unelm, millega saab koos lisamooduliga Exodus striimida telekasse kõikvõimalikke filme ja klippe, mis on torrentisaitidelt saadaval. Veel ühe lisamooduliga saab lisada ka eestikeelsed subtiitrid. Kindlasti tuleb jälgida, et sisu oleks legaalne. KODI installeerimisest ja võimalusest kirjutame blogis tulevikus pikemalt, sest tegu on väga võimalusterohke, aga ka keeruka süsteemiga.

Google Play filmid – 4K osas on valik väike, saadaval vaid mõni üksik film. Kuid valik täieneb pidevalt. Hinnad algavad 2 eurost, kassahitid maksavad kuni 15 eurot.

Amazon Prime – kuutasuga videostriimingu teenus on valiku poolest üks suurimaid maailmas ja seda mainitakse kõrvuti Netflixiga, kui jutt on filmide vaatamisest üle Interneti. 4K-sisu otsing annab paarkümmend nime, suur osa neist viimase aja hittfilmid. Kümmekond pealkirja pakuvad ka uut HDR-kvaliteediga pilti, mida Sony nutiteler toetab.

Lisaks Prime´i kuutasuga liitumisele võib filme karentida, makstes vaatamise eest ühekordse tasu. Hinnad kõiguvad 3-15 dollari vahel, mõni film on päris tasuta. Kuutasuga tuleb maksta kas 11 dollarit kuus või 99 dollarit aastas.

2. YouTube – maailma populaarseim videosait ja 4K-pioneer

Youtube on 4K-d juba näidanud aastast 2010, kui seda polnud veel tavainimesel võimalik telekast vaadata. Nüüd võib sobiva netiühendusega ka 8K-d ja 16K-d vaadata, kui ainult arvuti jõudlus välja veab. Uusimad filmitreilerid, seikluskaameravideod, ilusad drooniklipid ja timelapse´id on YouTube´is olemas. Neid on sadu tuhandeid.

3. Torrentist kõvakettale

Eelpoolmainitud äpp KODI koos Exoduse lisamooduliga oskab torrentistriime otse ekraanile tuua, pannes juurde ka eestikeelsed subtiitrid. Muidugi võib ka vanal traditsioonilisel meetodil torrentifaili tirida arvutiga alla ja pärast saadud fail 4K-kvaliteedis maha mängida, kas üle võrgu arvutist (eeldab kiiret sisevõrku, soovitatavalt Gigabit Ethernet) või teleri taha ühendatud väliselt USB 3.0 kõvakettalt.

4. Kodune meediaserver

4K-teleriga sobib väga hästi kokku meediaserver. Eestis näiteks on saadaval Synology, Buffalo, Zyxeli, Qnapi ja teiste tootjateseadmeid, millest mõnedel on ka 4K-striimimise tugi (vaata mudelikirjeldusest, kas on). Samuti saab meediaserverina kasutada arvutit, millel peale installitud vastav tarkvara. Hästi sobib näiteks PLEX, mis toetab 4K-striimimist ja millele leidub Android TV jaoks rakendus. Oluline on, et telekas ja arvuti asuksid samas võrgus ja et see võrk oleks piisavalt kiire.

Võrguühenduseks võiks kasutada võrgukaablit. 4K jaoks läheb ka sisevõrgus vaja mitukümmend megabitti sekundis, mis on kaabli kaudu saavutatav, üle WiFi pole aga kiirus alati kindlustatud, sest eetris võib olla palju segavaid ruutereid naabritelt (eriti kortermajas), mis andmekiiruse alla võtavad.

5. Blu-ray mängija ja uusimad plaadid

Kui tahad traditsiooniliselt omada väärtuslikku plaadikogu ja vaadata tippkvaliteediga filme just siis, kui ise tahad, võib hankida ka Blu-ray mängija ja osta Blu-ray plaate. Mängijaks sobib näiteks Sony 4K Upscale Blu-ray Disk Player. See töötab ka üle WiFi ja nutitelekas tunneb seadme võrgust ise ära. Muidugi saab ühendada ka HDMI-ga.

Valik on veel väike, kuna esimesed 4K Blu-ray plaadid tulid välja alles aasta tagasi. Esimene film, mis selles formaadis müügile tuli, oli “Mad Max: Fury Road”ehk “Mad Max: Raevu tee”(2015). Blu-ray filme müüakse e-poodides, esimesed ilmusid eelmisel suvel juba ka eestikeelsete subtiitritega.

6. Videokaamera

Perevideod peaksid olema juba tulevikukindlad, seega ei teeks paha hankida endale 4K kvaliteediga videokaamera tähtsate sündmuste jäädvustamiseks. Nii saad ka 4K sisu juurde toota, et seda oma teleris suurel ekraanil vaadata.

4K kaamerate hinnad algavad 750 eurost. Kui ostad juurde SD-mälukaardi, siis peaks see olema vähemalt Class 10 või UHS Speed Class 1 (U1) salvestuskiirusega. Soovitavalt aga võiks muretseda 4K-video salvestamise jaoks UHS Speed Class 3 (U3) mälukaardi.

Uuemad seikluskaamerad toetavad samuti 4K-d.

7. Mobiiltelefon

4K kvaliteediga video salvestamine mobiiliga sai võimalikuks 2013. aastal, kui Qualcomm tuli välja uue kiibiseeriaga Snapdragon 800. 2015. aastal esitles Sony esimest 4K ekraaniga nutitelefoni Xperia Z5 Premium, millega sai kõrgkvaliteediga videoid juba otse mobiiliekraanilt vaadata ja muidugi ka salvestada.

Praegustest müügilolevatest mudelitest võib omale 4K video salvestusvõimalusega osta näiteks Sony Xperia XZ.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.