3 pildiseadet, mida peaksid pärast uue teleka ostmist muutma

Parima pildikvaliteedi saavutamiseks peab uute telerite sätteid sageli muutma.Foto: Daniel Jedzura/Shutterstock

Oled äsja poest koju toonud uue ja uhke teleka, kuid filmi vaatama hakates on midagi korrast ära. Äkki ei ole pilt nii selge kui peaks? Ekraanil on liialt segavat müra? Või on hoopis värvid korrast ära?

See ei tähenda ilmtingimata, et telekaga on midagi valesti. Pigem peaksid süüvima teleri sätetesse, et kalibreerida pildiparandusfunktsioone, mis võivad televiisori pildikvaliteedile kahjulikult mõjuda. All toome välja kolm sätet, mille muutmisel võib sinu telekas hakata näitama kvaliteetsemat pilti. Kui sa veel telerite pildisätete pärast pead valutama ei pea, siis sellele murele leiad lahenduse Sony Centeri e-poes.

Ei seebiooperiefektile

Kas oled filme ja seriaale vaadates tähele pannud, et telepilt näeb välja veidralt udune? Kui ekraanil asjatav tegelane liigutab kätt, jääb sellest hetkeks kämbla liikumise trajektoorile maha käe värvusega “komeedisaba”. Teravusest ei ole märkigi ja tundub nagu oleks keegi teleka paneelile määrinud rasvakihi, mis pildi hägusaks muudab.

Sellise ebameeldiva pildiefekti taga võib olla teleri säte nimega Motionflow või Cinemotion. Nende pildiparandusprogrammide eesmärk on anda telepildile filmilikum ja sujuvam mulje, kuid sageli on tulemus risti vastupidine. Kui oled koju toonud uue teleka, siis võiksid selle funktsiooni välja lülitada.

Sony telekates leiad Cimemotioni või Motionflow pildi sätete menüüst. Siit saad selle funktsiooni kas täielikult välja lülitada või selle intensiivsust enda äranägemise järgi kalibreerida.

Terav ei ole alati parem

See ei pruugi esmapilgul tunduda loogiline: hea telepilt on ju terav! Mida teravam, seda parem, sest nii on suurelt ekraanilt kõige lihtsam tabada ka väiksemaid detaile. Jah, teravam pilt võib tõesti olla selgem, kuid vahel teevad teravusefekti saavutamiseks loodud programmid asjad hoopis hullemaks.

Teleri sätetest leitav teravusfunktsioon ei muuda telepilti tegelikult selgemaks. Pildi teravus sõltub eelkõige ekraani ja vaadatava sisu resolutsioonist. Teravustavad pildiparandusprogrammid ei lisa sinu teleka ekraanile maagiliselt piksleid, vaid panevad rõhku ekraanil kuvatavate objektide äärtele. See peaks tekitama mulje, et filmis või sarjas nähtavad asjad on detailsemad ja teineteisest selgemalt eraldatud, kuid enamasti lisavad sellised programmid telepildile lihtsalt palju ebavajalikku müra ja hägusaid detaile.

Kui sa ei taha, et telepilt näeks välja nagu see oleks peidetud kesise Instagrami filtri taha, siis ära mine teravusega liiale. Sony telereid kasutades saad teravust muuta Display & Sound menüüst, kust vali Picture ja siis Clarity. Siin saad Select Sharpness slaideriga teravuse endale sobivalt paika sättida. Enamike telekate puhul on soovitatav teravus jätta 5% ja 10% vahele.

Ära vaata telekat poerežiimil

Kui jalutad sisse elektroonikapoodi ja uudistad riiulitel ilutsevaid telereid, siis näed, et paneelidelt vastu vaatav pilt on ere ja värvikirev. Ja miks ka mitte! Kes meis ei tahaks oma elutoas taasluua samaväärselt võimast teleelamust? See ei ole tegelikult aga kõige parem mõte.

Poelettidele paigutatud telerid on sageli sätestatud selliselt, et nende pildikvaliteet näeks välja kõige parem just poekeskkonnas. See tähendab, et sisse võib olla lülitatud Demo Mode (ka Store Mode või Vivid Mode). Eredus ja kontrastsus on sätitud eriti kõrgeks, mistõttu värvid ei näe välja realistlikud ja telekas helendab nagu väike päike. See võib mõjuda efektselt poes, kuid mitte koduses elutoas.

Teleka menüüst saad kindlaks teha, millist pildirežiimi teler parasjagu kasutab. Demo Mode ei ole koduseks kasutamiseks kindlasti mõistlik. Filmide vaatamiseks sobib hästi Film või Movie Mode ning videomänge mängides võiksid teleri lülitada Game Mode’i peale. See lülitab välja funktsioonid, mis võivad mängides pilti liigse müraga segada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.