Sony Centeri blogi

Mis on 3D audio ja kuidas see viib helielamused uuele tasemele?

Eelkõige mänguritele mõeldud Pulse 3D klapid pakuvad tõsiselt vinget kolmedimensioonilist helielamust.Foto: Sony

Kui oled kunagi kuulnud kõrvaklappidest kolmedimensioonilist heli, siis naasmine vanemate audiolahenduste juurde näib võimatuna.

Teeme selgeks, mida 3D audio endast täpsemalt kujutab ja kuidas seda kõige efektiivsemalt nautida. Kui plaanid endale soetada kvaliteetse paari 3D kõrvaklappe, siis hea valiku leiad Sony Centerist.

Mis on 3D audio?

Kas oled kunagi kogenud virtuaalreaalsust? VRis ei näe sa üheplaanilist lamedat pilti, vaid oled justkui digitaalse kolmedimensioonilise ruumi keskmes. 3D audio on põhimõtteliselt virtuaalreaalsus sinu kõrvadele: heli paigutatakse kõikjale kuulaja ümber ja jääb mulje, et see kõlab korraga mitmest erinevast suunast.

Stereoheli edastamiseks kasutatakse kahte helisignaali, millest üks saadetakse paremasse ja teine vasakusse kõrva. Seetõttu võib kuulajale jääda mulje, et heli kõlab justkui kuulaja pea sisemusest. Kolmedimensioonilise audio toega kõrvaklapid loovad aga kasutaja pea ümber mitu helipunkti, mis panevad meie aju uskuma, et klappidest kõlav audio tuleb meie ümbert.

See tagab oluliselt realistlikuma ja mitmekesisema audioelamuse. Oleme ju igapäevaelus harjunud väliskeskkonnast meieni jõudvate helidega ja mitte häältega, mis kõmisevad meie peade sisemuses. See ongi 3D audio efekt: kuulaja paigutatakse ruumilisse audiokeskkonda, kus helid jõuavad kasutajani erinevatest suundadest.

Kus kohast 3D audiot leida?

Üks parimaid kolmedimensioonilise audio tehnoloogiaid on Sony 360 Reality Audio, mida toetavad näiteks muusika striimimise teenused Amazon Music Unlimited, TIDAL ja Deezer. Häid näiteid 3D audio pakutavatest elamustest leiab ka teistelt striimimisplatvormidelt, kuid ka näiteks YouTube’ist.

Üks parimaid meediumeid 3D heli tõeliseks kogemiseks on videomängud. Kui muusika puhul on kolmedimensiooniline heli staatiline, siis mängudes on võimalik ringi liikuda suurtes maailmades, mis on täis tohutult erinevaid helisid. Kui kõnnid mängumaailmas näiteks ümber lõkke, siis kuuled, kuidas tule tekitatud praksumine kandub sujuvalt ühest kõrvast teise. Kõnni lõkkest kaugemale ja praksumine muutub tasasemaks. Pingelistes lahingutes võimaldab 3D audio vaenlaste sammude ja hüüatuste põhjal täpselt aru saada, millises suunas ja kui kaugel nad asuvad.

Mängides saad väga võimsa 3D audio elamuse spetsiaalselt PlayStation 5 mängukonsooli jaoks loodud Pulse 3D kõrvaklappidega. Kui paaritad need klapid mängudega nagu “Returnal” või “Ratchet & Clank: Rift Apart”, siis saad suurepärase demonstratsiooni 3D audio eelistest teiste heliformaatide ees.

Millised klapid annavad parima 3D efekti?

Sony tootevalikus on erinevaid kõrvaklappe, mis pakuvad kvaliteetset ja mitmekülgset 3D Reality Audio elamust. Valida saab nii kõrvasiseste kui ka kõrvapealsete klappide vahel.

Kui otsid vinget 3D audio elamust pakkuvaid kõrvasiseseid klappe, siis võiksid vaadata näiteks WF-1000XM4 suunas. Sobivad ka WF-C500 klapid ja uhiuued unikaalse disainiga LinkBudsid, mis jõudsid müüki alles hiljuti.

Kõrvapealsetest klappidest toetavad 3D Reality Audio funktsionaalsust WH-1000XM4, WH-1000XM3 ja WH-XB910N mudelid.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.