6 soovitust: kuidas valida korralikke mürasummutavaid kõrvaklappe?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Mürasummutavad klapid on hindamatuks abiliseks nii kontoris kui reisil. Neid võib ka tänaval kasutada, kui on olemas ümbritsevaid helisid läbilaskev funktsioon. Kuid mille järgi paljude heade klappide seast just endale sobiv leida? Siin on kuus soovitust.

1. Kõrvasisesed või kõrvapealsed klapid?

Üks esimesi ja tähtsamaid otsuseid on välja selgitada, milliseid kõrvaklappe sul rohkem vaja läheb – kas neid, mis käivad kõrva sees ja on mugavad kaasas kanda (eriti just juhtmevabalt) või need, mis tagavad ka füüsilise eraldatuse ümbritsevast ja summutavad lisaks elektroonilisele ka mehaaniliselt.

Mõlemal on oma eelised, kuid nende eeliste olulisus sõltub kasutatavast olukorrast.

Eelista kõrvasiseseid klappe, kui teed sporti või käid trennis jõusaalis ja tahad aktiivse tegevuse ajal klappe kasutada. Sel puhul on kõrvasisesed paremad, sest taluvad paremini niiskust ja ei pane kõrvu nii palju higistama. Hüpates, joostes või maastikrattaga sõites ei rappu kõrvasisesed klapid nii palju ja püsivad paremini kõrvas.

2. Juhtmega või juhtmevabad?

Juhtmevabad kõrvaklapid on väga mugavad, sest siis ei takista kaabel nii sporti tehes kui reisil olles ja kotis on ka asju lihtsam hoida, sest juhtmepundar ei sega. Arvestama peab aga, et juhtmevabad klapid, nii kõrvasisesed kui kõrvapealsed, on tunduvalt kallimad ja nende kasutusaega piirab aku tööiga. Samas kui sul pole plaanis just hommikust õhtuni klapid peas ringi käia, jätkub heade klappide akust piisavalt, et pead neid laadima vaid korra õhtul enne magamaminekut.

Kui eelarve lubab, võiksid eelistada korralikke piisava aku tööajaga juhtmevabasid klappe, aga kui see pole nii oluline, saad soodsamalt, kuid sama helikvaliteediga juhtmega klapid. Kõrvapealsetel klappidel, muide, on enamasti võimalus ka juhe ühendada ja neid kaabliga kasutada.

3. Mitmed kõrvaklapid vastavalt olukorrale

Kui oled muusikagurmaan või kuulad klappidega rohkem, siis võiksid hankida endale ka mitmed kõrvaklapid – ühed mobiilsed kõrvasisesed õue ja trenni kaasavõtmiseks, suured kõrvapealsed aga näiteks koju muusikakeskusest parima kvaliteediga helide nautimiseks.

Kas need suured peaksid olema juhtmega või ilma, sõltub juba kodust – kui muusikakeskus on eemal seina ääres ja tahad diivanil või tubades ringi jalutades mugavalt edasi kuulata, siis võta kindlasti juhtmevabad klapid, aga kui kuulad muusikakeskuse kõrval või näiteks oma arvutilaua taga, siis piisab ka kaabliga mudelist. Mürasummutus omakorda sõltub sellest, kas klapid on kasutusel mürarikkas avatud kontoris või piisab vaid näiteks elutoas enda eraldamisest teistest pereliikmetest, kes telerist midagi muud vaatavad.

4. Arvesta lisavõimalusi

Kindlasti peaks valikul silmas pidama ka seda, mida kõrvaklapid lisaks pakuvad. Kui tahad ka helistada ja kõnesid vastu võtta, kasuta mikrofoniga kõrvaklappe. Kui reisid klappidega palju, siis võiks olla suured kõrvapealsed klapid kokkuklapitavad väikeseks ja transpordikõlbulikuks koos vastava karbi või vutlariga.

Kui tahad helivaljust seada ja ekvalaiseriga muusika kõla tuunida, siis kasuta klappe, mis on ühilduvad mobiiliäpiga. Kui aga eelistad seadistada mugavalt igas olukorras ilma telefonita, vaata üle seadme nupud ja seadistusvõimalused otse klappide küljest või juhtmel asuvast juhtpuldist.

5. Milline mürasummutus on parim?

Mõnikord piisab ka passiivsest mürasummutusest – selleks sobivad hästi näiteks suured paksu polstriga kuularitega kõrvapealsed klapid. Sel juhul teeb mürasummutuse ära füüsiline polsterduskiht kõrvade ümber.

Nende klappide eelis on odavam hind, sest digitaalne mürasummutus kipub tavaliselt kallim olema. Puuduseks aga see, et kõrvad on muust maailmast eraldatud ja kui tahad ümbritsevaid helisid paremini kuulda, tuleb klapid peast võtta. Kolmas puudus on ka – kui ikka tahad täielikku kõrgetasemelist mürasummutust, nii et midagi läbi ei kosta, siis füüsiline mürasummutus sellega reeglina toime ei tule. Midagi kostab ikka läbi.

Parimad füüsilised mürasummutajad on otse kõrvakanalisse käivad „kõrvasisesed“ klapid. Mõnede jaoks võivad need olla ebamugavad, kuid summutavad siiski päris hästi.

Aktiivne mürasummutus tagab aga hea taustahelide kõrvaldamise elektrooniliselt. Kõrvaklappidel on välised mikrofonid, mis kuulavad väliseid helisid ja tekitavad vastandfaasis helisignaali, mis likvideeribki taustamüra, mida kõrvas enam kuulda pole. Aktiivset mürasummutust saab mõnede kõrvaklappidega ka välja lülitada ja lasta välisest mikrofonist näiteks inimkõnet läbi – nii ei pea väliseid heliallikaid ja inimkõnet kuulates klappe peast ära võtma.

6. Kõige tähtsam – proovi klapid oma peas järele!

Tähtsaim punkt mürasummutavate kõrvaklappide valimisel on loomulikult ise katsetamine. Mürasummutavaid klappe tuleks kohapeal järgi proovida – nii pähe ja kõrva istumist ning püsimist, samuti helikvaliteeti, juhtimisvõimalusi ja mürasummutuse tõhusust.

Selleks, et saaksid teha lõpliku valiku, võid tulla lähimasse Sony Centeri esindusse ja Sony spetsialistidelt nõu küsida. Loomulikult saab kohapeal ka klappe proovida ja katsetada.

Mida valida?

Siin on valik mõnedest väga headest Sony mürasummutavatest kõrvaklappidest.

Sony WH-1000XM3 – Hi-res helikvaliteediga ning „What Hi-Fi?“ poolt maailma parimateks tunnistatud kõrvapealsed mürasummutavad juhtmevabad kõrvaklapid, mis sobivad ka telefonikõnedele vastamiseks. Aku kestab 30 tundi.

Sony WH-900N – Hi-res helikvaliteediga, sisseehitatud mikrofoniga ning mugavalt puutetundlikul pinnal juhtimisega kõrvaklapid, millel ka sisseehitatud mikrofon telefonikõnede tegemiseks. Aku kestab 34 tundi.

Sony WH-CH700N – soodsad kõrvapealsed juhtmevabad ning sisseehitatud mikrofoniga kõrvaklapid, mille aku kestab 35 tundi.

Sony MDR-XB950N1 – soodsad kõrvapealsed juhtmevabad sisseehitatud mikrofoniga kõrvaklapid, mille bass ja helitämbrid on mobiilist reguleeritavad. Aku kestab 22 tundi.

Sony WI-C600N – juhtmevabad kaelakõrvaklapid, mis on head sportimiseks ja reisil kasutamiseks. Lisaks digitaalsele mürasummutusele saab ka telefonikõnesid teha ja vastu võtta. Aku kestab 6,5 tundi.

Sony WI-1000X – juhtmevabad Hi-res helikvaliteediga kaelakõrvaklapid, mis on head sportimiseks ja reisil kasutamiseks. Lisaks digitaalsele mürasummutusele saab ka telefonikõnesid teha ja vastu võtta. Aku kestab 13 tundi.

Sony WF-1000X – juhtmevabad nööpkõrvaklapid, mis on kõige kergemad ja mugavamad kaasa võtta, olles nutiseadmega ühenduses Bluetoothi abil. Akud kestavad 3 tundi, laadimiskarbiga kuni 9 tundi.

Sony WF-SP900 – veekindlad (kuni 2 meetrit) juhtmevabad nööpkõrvaklapid, mis sobivad igas olukorras väljas sporti tehes või ringi liikudes. Aku klestab 3 tundi, laadimiskarbiga veel lisaks 12 tundi.

Mürasummutavad Sony kõrvaklapid on saadaval Endla 16 Salongis, kus on võimalik neid kohapeal proovida ja Sony asjatundjatelt nõu saada või Sony Centeri e-poes.

Praegu on käimas kampaania, mille raames kõik mürasummutavad klapid nii e-poes kui kauplustes on -15% odavamad. Kampaania kestab 1. aprillist 14. aprillini 2019.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.