8 põhjust, miks osta just PlayStation 4 Pro

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Sony PlayStation 4-st on saadaval kaks versiooni, eelmise aasta septembris ilmunud uus ja õhem standardversioon, mille hinnad algavad natukene rohkem kui 300 eurost.

Novembris tuli ka müügile PlayStation 4 Pro, mis on suurem, aga ka võimsam ja mis maksab Sony Centeris 449.99 eurot. Kuigi mõlemad mängukonsoolid on väga head ja mänguvalik on neil sama, siis on mitmeid olulisi põhjuseid, miks peaksid poes vaatama just pigem Pro mudeli poole.

1. 4K ja HDR ehk ilusamad mängud

PS4 Pro suurim erinevus standardkonsooliga on võime esitada 4K-sisu, sest see on graafilise jõudluse poolest tavaversioonist umbes kolm korda võimsam. Kui sul on 4K-teler, siis tasub kohe kindlasti esimesena mõelda Pro peale.

Tõsi, neid mänge, mis jookseksid otse konsoolist välja loomuliku 4K-eraldusvõimega, neid ei ole just palju, aga on. Need mängud, mis vajaksid 4K-s jooksmiseks ka arvutis tippgraafikakaarti või kahte, nende puhul teeb PS4 Pro kavalat riistvarapõhist checkerboard rendering ülesskaleerimist, mille puhul on palja silmaga ekraanilt raske vahet teha, kas tegu on päris 4K või skaleerimisega.

Horizon: Zero Dawn on 1. märtsil ilmuv PlayStation 4 eksklusiivmäng ja tehniline meistriteos, mis lõikab PS4 Pro 4K ja HDR toest silmnähtavat kasu.

Paljudel uuematel mängudel on spetsiaalne PS4 Pro tugi, mis lubab ära kasutada konsooli lisajõudlust ja siin on arendajatel vabad käed. Paljud mängud jooksevad kõrgema eraldusvõimega, näiteks 1800p tavalise PS4 1080p asemel või on lisatud erinevaid efekte, näiteks parem valgustus. Mõlemad PS4 versioonid toetvad HDRi ehk kõrgemat dünaamilist ulatust, mis tähendab kontrastsemat mängupilti, aga seda peab toetama ka sinu teler ehk sellel peab olema HDR 10 tugi.

Kui sul ei ole 4K-telerit, vaid FullHD teler, siis on sul ikkagi PS4 Pro’st kasu ja saad PS4 Pro toega mängudes ilusama pildi, sest kõik graafilised parendused on ka seal olemas. Mitmetes mängudes on võimalik ka ise valida, kuhu sa tahad PS4 Pro jõudlust suunata, kas tahad ilusamat pilti, kõrgemat eraldusvõimet või raudstabiilset 60 kaadrit sekundis kaadrisagedust. Tavalisel PlayStation 4-l ega ühelgi teisel mängukonsoolil selliseid võimalusi ei ole.

2. Boost mode

PlayStation 4 tuli välja 2013. aasta lõpus ja selle aja jooksul on välja tulnud konsoolile juba tuhandeid mänge – suurt osa neist enam ei arendata edasi ja seega pole mõtet loota, et nende arendajad teeksid mõnele vanemale mängule PS4 Pro patchi, mis parandaks kaadrisagedust või muud tehnilist puudujääki.

Nüüd proovib Sony seda probleemi ise parandada, konsooli 4.5 firmware’i beetatestimine on käimas ja selles on peidus boost mode, mille kasutaja võib ise sisse lülitada. Lihtsalt öeldes lubab see kasutada PS4 Pro toorest võimsust, et võimalikke puudujääke siluda.

Mõnede mängude puhul töötab see väga hästi ja tagab stabiilse kaadrisageduse, teistes aga ei pruugi sellest kasu olla, aga hea ja vajalik uuendus on see igal juhul. Tõenäoliselt jõuab see lähiajal ka kõigi PS4 kasutajateni.

3. Ilusamad filmid

PS4 Pro toetab ka 4K-filmide vaatamist ja striimimist ja panus on tehtud just viimasele, sest UHD Blu-ray tuge konsoolil ei ole. Ja muidugi saab vaadata ja YouTube’ist või Netflixist 4K HDR sisu, juhul kui su teler seda toetab.

4. Suurem kõvaketas standardiks

Kui sa kavatsed enda PlayStation 4 taga veeta rohkem aega kui aastas kõigest paari mängu seltsis, siis tasub osta vähemalt 1 TB kõvakettaga versioon. PS4 Pro puhul on see standardiks, tavaliste PS4-de sees on kõige odavamas versioonis aga 500 GB kõvaketas. 1 TB kettamaht tähendab juba ka umbes 50 eurot kallimat hinda, mis vähendab kahe konsooli hinnavahet juba saja euro juurde või veelgi vähemaks.

Muidugi saab mõlemale konsoolile ka ise endale sobivas suuruses kõvaketta (või SSD!) sisse panna, aga ka see on lisakulu. Alates uuest 4.5 tarkvaraversioonist saab PS4 järele ühendada üle USB ka välist kõvaketast (kuni 8 TB) ja sinna peale mänge installida.

5. Rohkem USB-pesasid ja optiline heliväljund

Tavalisel PlayStation 4-l on kaks USB-pesa, Pro versioonil aga on kolm. On seal vahet? On küll, kui näiteks kasutad korraga välist kõvaketast, USB-kõrvaklappe ja siis on vaja veel pulti või pulte ka laadida. Standard PS4-l ei ole enam optilist heliväljundit, aga see on olemas PS4 Pro’l – kui tahad heli lasta näiteks läbi ressiiveri, siis annab see sulle ühe valikuvõimaluse juurde.

Dirt Rally on tervenisti mängitav PlayStation VR-is ja selle graafika on PS4 Pro peal oluliselt teravam.

6. Ilusam virtuaalreaalsus

Kui sul juba on PlayStation VR peakomplekt või kavatsed tulevikus PlayStationi virtuaalreaalsuskiivri ostu peale mõelda, siis on PS4 Pro kahtlemata mõistlikum valik. Kuigi mängud on samad, siis PS4 Pro’ga on mängudes stabiilsem või isegi kõrgem kaadrisagedus ja parem eraldusvõime.

Kui sul on ekraan paari sentimeetri kaugusel silmadest, siis tuleb see vahe veel olulisemalt välja kui erinevus FullHD ja UHD-teleripildi vahel. PlayStation VR peakomplekti võlusid saad proovida Sony Centeri Solarise poes iga päev.

7. Paremad salvestusvõimalused

Kui sa tahad enda ägedaid mänguvideoid sõprade või kogu internetiga jagada, siis tasub kohe vaadata PS4 Pro poole. Sony konsool võimaldab Share-nupuga mängitavast mängust salvestada video, teha pilte või hoopis mängu otse YouTube’i või Twitchi striimida. Tavalisel PS4-l aga on need võimalused tehniliselt piiratud, näiteks salvestada saab ainult 720p videot. Pro puhul aga saad striimida 1080p videot 60 kaadrit sekundis, teha UHD ekraanipilte ja salvestada videot 1080p 30 k/s kvaliteediga.

Sama kehtib ka Remote Play kohta, mis võimaldab sul üle koduvõrgu enda PS4-ga mängida, istudes samal ajal teise teleri või üldse arvutiekraani taga. Tavaline PlayStation 4 piirdub siin jällegi 720p videopildiga, Pro puhul aga on see 1080p 60k/s.

8. Kindlus tuleviku ees

Täna on PlayStation 4 Pro kõige tulevikukindlam mängukonsool. Sony konsoolil on läinud piisavalt hästi, et see generatsioon kestab veel kaua. Kui sa ei kavatse hakata igapäevaselt konsooliga mängima ja mängid paari mängu aastas, siis on tavaline PlayStation 4 endiselt hea valik. Ainult arvesta sellega, et kui “Grand Theft Auto VI” kunagi ilmuma peaks, siis nõrgemal konsoolil ei näe see kindlasti kaugeltki nii hea välja kui selle reklaamides.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.