8K teler on juba kohal – mida saab sellega vaadata?

Sony uus 8K HDR teler Bravia KD-85ZG9 on juba müügil, millega tuleb praegu kaasa ka tasuta 1 TB Playstation Pro ja NHL 20 mäng. Kui veel aasta tagasi pidi 8K sisu tikutulega otsima, siis nüüd on võimalusi vaatamiseks päris arvestatav hulk ning järgmistel aastatel täieneb valik veelgi.

Uus teler, parem pildiparandus

Kuna 8K jaoks on praegu veel oluliselt vähem sisu, kui näiteks 4K jaoks, siis aitavad uue teleri tunduvalt täiustunud pildiparandusalgoritmid. 4K pealt 8K peale suudavad need täiendused muuta pildi silmnähtavalt kvaliteetsemaks ja 85-tolliselt ekraanilt on sisu niimoodi vaadates oluliselt kvaliteetsem, kui sama suure 4K ekraani pealt.

Parandustehnoloogiad, mida Sony 8K HDR teler kasutab, on järgmised:

 • X1 Ultimate protsessor – riistvaraliselt tagatakse 8K HDR-i kvaliteediga selgem pilt, veel kirkamad värvid ja suurem kontrast
 • 8K X-Reality™ PRO pildiparandus ongi see tehnoloogia, mis saab hakkama 8K-st madalama kvaliteediga pildi parandamisega ligi 8K kvaliteedini. Seda teeb X-Reality PRO juba teisendades alates hariliku telesignaali kvaliteedist kuni Full HD ja 4K-ni välja
 • 8K X-tended Dynamic Range PRO ja TRILUMINOS™ ekraanitehnoloogiad pakuvad enneolematult selgeid ja kirkaid värve ja ülihead kontrasti
 • X-Motion Clarity hoolitseb selle eest, et kiiresti vahelduvad ja liikuvad kaadrid oleksid selged
 • DSEE tehnoloogia parandab ka heli, tehes tavalise helisignaali ligi Hi-Res audio kvaliteedile lähedaseks
 • Acoustic Multi-Audio™ toob kõrgemad sagedused paremini esile telerile lisatud kahe kõrgete sageduste kõlariga

Kust leida 4K ja 8K sisu?

Praegu sobib 8K telerile väga hästi ka 4K sisu, sest see teisendatakse ligi 8K vääriliseks ja suurel ekraanil on seda hoopis nauditavam vaadata, kui tavalise 4K teleriga.

Kuid on ka võimalus heita pilk juba originaalis 8K kvaliteedis toodetud materjalile. Selleks on mitmeid võimalusi.

 • Vimeo videokeskkond sai 8K toe 2017. aastal. Sellest ajast on sinna üles laetud juba enam kui 7700 8K kvaliteediga videot, mida saab Android TV äpiga vaadata (Vimeo äpp on Androidiga teleritele olemas). Vaata valikut siit.
 • Youtube pakub nii 8K kui ka isegi 16K kvaliteedis videoid. Vaadata saab samuti Youtube´i Android TV äpiga. Valiku leiab siit.
 • Sony 4K Blu-ray pleieriga saab mängida 4K HDR kvaliteediga plaatidelt sisu, mille teler automaatselt ligi 8K HDR kvaliteediks konverdib.
 • Vaata isetehtud pilte täisreolutsioonis. Kui sul on vähemalt 33 MP sensoriga kaamera, siis saad suurelt ekraanilt vaadata pilte nende originaalkvaliteedis. Näiteks Sony kompaktkaameral DSC-RX1RM2 on 42,4 miljonit efektiivset pikslit.
 • 8K videot saab ise teha profikaameratega – näiteks sobib selleks
  UHC-8300, mis paraku tavainimesele on hinna poolest kättesaamatu. Esimesed Sony laiatarbe-kaamerad 8K sensoriga peaksid aga müügile jõudma juba kõige varem aasta või kahe pärast.
 • Tokyo 2020 olümpiat saab vaadata otsepildina 8K kvaliteedis, on korraldajad lubanud.
 • 2020. aastal peaksid Euroopas alustama esimesed 8K striiminguteenused üle Interneti. Esimesed testid on tehtud näiteks Austrias. Nende vaatamiseks oleks vaja vähemalt 120 Mbit/s kiirusega võrguühendust.
 • Suur osa uuematest filmidest, nende hulgas ka “Tenet”, mis suvel Tallinnas Laagna teel režissöör Christopher Nolani poolt filmiti, on üles võetud vähemalt 8K kvaliteedis, nii et lähimas tulevikus võime oma 8K teleritest näha neid kassahitte juba originaalkvaliteedis.

Sony telerite, kõrvaklappide, kõlarite ning kõigi muude toodete parima valiku leiad Sony Centeri poodidest või e-poest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.