Kolm erinevas hinnaklassis Bluetooth-kõlarit: mis neil vahet on?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Bluetooth-kõlarite hinnad kõiguvad seinast-seina ning võib tekkida küsimus: mida ma tõesti saan või kaotan, kui valin kõlari, mis on teisest pea-aegu samasugusest mõnevõrra kallim või odavam? Selgub, et erinevused on teatud aspektides äärmiselt suured, kuid samas teistel puhkudel on seadmed üsna sarnased.

Selleks, et asjast parim ülevaade anda, vaatame kolme erinevas hinnaklassis olevad seadet. Esimeseks on 60 euro juurde jääv Sony XB10 kõlar, teine 130 eurone XB20 seade ning kolmas 170 eurone XB30 Bluetooth-kõlar.

Kõikide kõlarite hinnad on erinevad, seega, mida rohkem makstes juurde saab või mida hoopis kaotab?

Helikvaliteet

Kõlari puhul on kahtlemata kõige olulisem see, millist häält see teeb. Nagu eeldada võib, on parima helikvaliteediga kõige suurema hinnasildiga kõlar, kuid see ei tähenda, et kõige odavam kõlar halvasti kõlaks: kõik oleneb sellest, millega heli võrrelda.

XB10 näol on tegemist äärmiselt pisikese kõlariga, mis on loodud kaasas kandmiseks. Selle saab pista kotti, et see rannas muusika kuulamiseks välja võtta või võtta see kaasa autosse, kui autokõlarid ei ole päris need, mis nad olla võiks. Kuna XB10 on sarnaselt teistele võrdluses olevatele kõlaritele varustatud Extra Bass funktsiooniga, mis lubab madalamaid helisid võimendada, siis suudab seade vaatamata väiksele suuruse igati korralikku heli tekitada.

XB10 ei tee küll häält eriti kõvasti ning teatud muusikapalade puhul võib helikvaliteet soovida jätta, kuid tuleb arvestada seda, milleks kõlar mõeldud on. XB10 on just see seade, mis on mõeldud asendama telefoni sisseehitatud kõlarit: see tuleb lihtsalt ära ühendada ning telefonil ongi justkui uus heliseade. Kui võrrelda XB10 heli telefoni enda kõlarist tulevaga, siis on vahe hiiglaslik: muusika ning laulusõnad on selged, bass on tümpsuv ning heli on oluliselt valjem, kui ükski telefonikõlar iial saavutada suudaks.

Siiski jääb XB10 märkimisväärselt alla oma suuremale vennale XB20. XB20 on juba seade, mille julgeb kaasa võtta peole. Seadmest välja tulev heli on äärmiselt vali ning helikvaliteedi kohta ei saa midagi paha öelda. Madalad helid kostuvad seadmest korralikult ning bassirikka popmuusika kuulamiseks on seade ideaalne. Samuti kõlavad hästi kõrged ning keskmised helid, näiteks laulusõnad või kitarrimäng. Võrreldes XB10-ga on kõik helid lihtsalt puhtamad, paremini kuulda ning üleüldiselt kõrvale meeldivamad.

Ja lõpuks XB30 on klass omaette. See ei ole küll märkimisväärselt kallim kui XB20, kuid sellegi poolest on vahe helikvaliteedis hiiglaslik. XB30 suudab heli edastada äärmiselt valjult, suisa nõnda valjult, et kortermajas seda täisvõimsusel tööle ei tasu panna, vastasel juhul võib naabritega probleeme tekkida. Lisaks sellele, et heli on vali, kõlab see äärmiselt hästi. Seadmest tulevad madal helid on nõnda sügavad ja korralikud, et võivad laua värisema panna, kõrged ning keskmised helid on puhtad ja selgelt mõistetavad ning mingisuguseid moonutusi on laulude puhul äärmiselt keeruline leida.

Seega on XB30 just sobiv seade, mis panna koju riiulisse, kui soovid äärmiselt head juhtmeta heli, või võtta see kaasa peole või muule koosviibimisele, kus on keskmisest rohkem rahvast ning vaikne kõlar lihtsalt asja ära ei aja.

Kasutuskohad

Erineva hinnaklassiga kõlarid tulevad ka erinevate võimalustega ning on mõeldud millegi kindla jaoks, seega ei muuda hind vaid seda, mis häält kõlar teeb, vaid ka näiteks seda, kus seda kasutada saab.

Kõige suurem erinevus kolme kõlari vahel on nende suurus. Mida kallim kõlar on, seda suurem see on. Suuruse vahe ei ole küll hiiglaslik ning kõiki seadmeid saab soovi korral muretult kaasas kanda, kuid on siiski selgelt näha, et otseselt kaasaskandmiseks on neist mõeldud üks. Selleks seadmeks on kõige odavam XB10, mis on äärmiselt väike ning sellest tulenevalt mahub taskusse või näpuvahele, et see mugavalt kaasa võtta.

XB20 seevastu on aga veidi suurem, kuid siiski piisavalt väike, seda probleemideta kaasas kanda. Seade on juba nii suur, et seda mugavalt taskusse mahutada ei ole võimalik, kuid kui liikuda ringi koos kotiga, siis sinna mahub see ilma ühegi probleemita.

XB30 on aga juba märkimisväärselt suurem ning raskem, seega seda käekotis või rannakotis kaasas kanda kõige parem ei ole. Siiski, kui on soov seade kindlapeale kaasa võtta, siis saab selle tehtud. Ideaalis võiks XB30 kõlarit kasutada reisil: suuremasse reisikohvrisse mahub see ilma probleemideta ning saad kindel olla, et reisi sihtpaigas on korralik helikvaliteet sinuga kindlalt kaasa.

Siiski võib kõlarite vahel leida ka sarnasusi. Kuigi nende füüsiline suurus on erinev, siis üks äärmiselt oluline aspekt on sama: need on kõik pritsmekindlad, seega saab neid muretult kasutada ka niiskemates ning tavalistele elektroonikaseadmetele ohtlikumates kohtades.

Aku

Juhtmevaba kõlari puhul ei saa üle ega ümber ka sellest, kui kaua nende aku vastu peab või kui kaua selle täis laadimine aega võtab.

Kõige pikema aku eluajaga on kõige kallim, XB30 kõlar. Seadme aku peab ühe laadimiskorraga vastu kuni 24 tundi ning aku uuesti täis laadimiseks kulub neli tundi. Üllatavalt aga ei ole paremuselt teise aku elueaga keskmise hinnaga kõlar, vaid hoopis kõige odavam seade. XB10 aku peab vastu 16 tundi, XB20 aga 12 tundi.

Kuna XB10 on nõrgem, kui XB20, siis suudab selle väiksesse korpusesse mahutatud aku kauem vastu pidada. XB20 pakub aga segu korralikust helikvaliteedist ning väiksest suurusest, seega on aku eluea pealt veidi ohverdatud.

XB30 pakub on täiskomplekti: kuna see on parajalt suur, on sinna sisse mahutatud nii võimsad komponendid, kui ka äärmiselt suur aku, mis peab vastu terve ööpäeva.

Ühenduvused

Kui vaadata aga seda, kuidas kõlarit heliallikaga ühendada saab, siis hind suurt rolli ei mängi. Kõik kõlarid toetavad NFC-d, Bluetoothi ning on varustatud ka 3,5 millimeetrise pistikuga ehk soovi korral saab kasutada tavalist kõlarijuhet, et telefonist või arvutist heli kõlarini toimetada.

Seega on vahe erinevas hinnaklassis olevate kõlarite vahel peamiselt seotud nende suurusega, helikvaliteediga ning sellega, kus kõlarit kasutada võiks. Saad aga kindel olla, et kui valid ühe kolmest seadmest, siis kasutuskogemus on kahtlemata meeldiv.

Vaata neid ja teisi häid kõlareid Sony Centeri e-poest siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.