Sony Centeri blogi

Kolm olukorda, kus telefoni asemel on endiselt vaja päris kaamerat, et hea pilt kätte saada

Telefoniga pildistamas

Telefonide sisse ehitatud kaamerad on muutunud nii võimekateks, et enamikel meist ei ole eraldi fotoaparaati vaja. Kompaktkaamerate turg on seisma jäänud ja vaid üksikud spetsiifilisi nišše täitvad aparaadid on müügilettidel. Ometi on olukordi, kus hea lõpptulemuse saavutamiseks ei jää muud üle, kui korraliku kaamera järele haarata.

1. Portree

Kuigi suur osa internetis olevatest portreefotodest on tänapäeval tehtud telefonikaameraga, ei ole see kõige parem variant. Enamikel telefonidel on kaamera ees lainurkobjektiiv, mis muudab näo kuju oluliselt ja lõpptulemus ei jää väga realistlik.

Ka heale portreele iseloomulikku udust tausta suudavad vaid üksikud telefonid järgi teha ja ka siis mööndustega.

Kaks portree fotot kõrvuti
Vasakpoolne pilt on tehtud iPhone 6S’iga ja parempoolne Sony NEX5N + Sony 50mm f1.8 @ f2.2

Telefoniga pildistades tasub eelistada niinimetatud keskkonnaportreed, kus lisaks inimesele on näha ka ümbrust. Kui on vaja pildistada lähemalt, tasub haarata standard- või teleobjektiivi järele.

2. Hämar stseen

Telefonid on viimase kümnekonna aastaga muutunud üha paremateks halbades valgustingimustes pildistades. Väike sensor tähendab aga seda, et nende valgusepüüdmisvõime on siiski väga piiratud ja kui soovid küünlavalgel serveeritud õhtusööki oma sõpradele võimalikult selgelt näidata, pead telefoni asemel siiski suurema sensoriga kaamera valima.

Küünlavalgel teetass ja purk
Vasakpoolne pilt on tehtud iPhone 6S’iga ja parempoolne Sony NEX5N + Sony 50mm f1.8 @ f1.8

Kehvades valgustingimustes telefoniga pildistades tasub kaameral valida manuaalrežiim ja püüda telefoni võimalikult paigal hoida. Väikese sensori puudusi sellega ei kompenseeri ja varjudest palju detaile välja ei võlu, kuid puhtam lõpptulemus on saavutatav.

3. Makrofotograafia maailm

Üks fotograafia liik, millesse on nutitelefoniga väga raske panustada, on makrofotograafia. Lainurkobjektiivid ja teravustamiseks vajalik kaugus piiravad telefonide võimet pisikesi objekte piisavalt suurendada.

Kümme eurosenti savist taldrikul
Vasakpoolne pilt on tehtud iPhone 6S’iga ja parempoolne Sony NEX5N + Pentax 100mm Macro f2.8 @ f11

Kui soov on telefoniga siiski makrofotograafiat katsetada, tasub investeerida lisaobjektiividesse, mis käivad telefoni enda objektiivi ette. Pisikese maailma tõeliselt elavaks kujutamiseks on vaja aga korralikku hübriid- või peegelkaamerat spetsiaalse objektiiviga ja enamasti ka tugevat valgusallikat.   

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.