Kolm olulist küsimust, millele pead vastama videomängude mängimiseks uut telekat ostes

Hästi valitud telekas parandab mängude pildikvaliteeti olulisel määra.Foto: Rokas Tenys/Shutterstock

Kui soovid oma mängukonsoolist välja pigistada parima pildikvaliteedi, siis pead hoolikalt kaaluma, millist televiisorit kasutad. Telerite mudelid võivad esmapilgul tunduda peaaegu identsed, kuid kõik telekad ei tule funktsioonidega, mis aitavad mängukogemust paremaks muuta.

Teeme selgeks, millele pead mõtlema, kui otsid uut telerit, millega oma PlayStation 5 mängukonsoolist viimast võtta. Laia valiku mängufännidele sobivaid telekaid leiad Sony Centeri e-poest.

Milline kuvasuhe valida?

Kuvasuhe ehk resolutsioon määrab, kui mitmest individuaalsest pikslist koosneb teleri ekraani pind. Mida rohkem piksleid, seda parem, sest nii on tulemuseks selgem ja detailiküllasem mängukogemus. Kui pikalt domineeris ekraanitehnoloogias Full HD resolutsioon (1920×1080 pikslit), siis täna peaksid mängufännid kaaluma 4K kuvasuhtega (3840×2160 pikslit) teleka soetamist.

Mängude tootjad on üha enam võtnud eesmärgiks 4K kuvasuhtega mängude loomise ning seda toetavad ka uuemad mängukonsoolid. Näiteks PlayStation 5 peal näevad mängud 4Ks välja oluliselt paremad mängudest, mida kuvatakse Full HDs. Seega kui tahad oma mängudest viimast võtta ja ajaga kaasas käia, siis 4K teler on rangelt soovituslik.

Kui otsid eriti tulevikukindlat telekat, siis Sony Centeris on müügil ka 8K kuvasuhtega teler. Selle resolutsiooniga sisu veel eriti ei toodeta ja täna kasutaksid 8K telerit peamiselt ikka 4K sisu nautimiseks. Küll aga võiksid mõelda näiteks selle 50-tollise Sony 4K teleka soetamisele. Kui istud mängides telekast kaugemal ja vajad suuremat ekraani, siis tasub kaaluda näiteks 55-tollise või ka 65-tollise teleri ostmist.

Kas värskendussagedus on oluline?

Mängude nautimisel on värskendussagedusel keskne roll. Hertsides (Hz) mõõdetavast värskendussagedussagedusest sõltub kui mitu kaadrit sekundis telekas ekraanile paiskab. Mida kõrgem on teleri (ja mänguseadme) värskendussagedus, seda sujuvam on mängukogemus. See on eriti oluline kiiretempoliste mängude, näiteks üle interneti mängitavate võistluslike tulistamismängude ja kaklusmängude puhul.

Mängukonsoolid võimaldavad mänge jooksutada enamasti 30 või 60 kaadrit sekundis, kuid uue põlvkonna konsoolidel töötavad osad mängud ka 120 kaadrit sekundis. Seega kui plaanid soetada näiteks PlayStation 5 ja otsid telekat, mida ei ole vaja juba paari aasta pärast välja vahetada, siis peaksid kaaluma 120 Hz toega teleka ostmist. Nii saad mängudest ja oma konsoolist välja pigistada parima mängukogemuse veel mitme aasta jooksul.

120 Hz värskendussagedusega teleritel on üks ühine nimetaja: HDMI 2.1 sisend, mis on vajalik kõrge värskendussageduse saavutamiseks. Sony Centeris täidab kõik vajalikud kriteeriumid näiteks see 43-tolline telekas. Kui see variant jääb liiga väikeseks, siis 120 Hz tugi on olemas ka näiteks sellel 55-tollisel teleril.

Kas telekal on mängurežiim?

Ehk oled uuemate telekate sätete menüüs ringi uidates märganud, et võimalik on valida erinevate pildirežiimide vahel? Olemas on spetsiaalsed seadistused näiteks filmide vaatamiseks, spordi nautimiseks ning sätted pimedamates ja valgusküllasemates ruumides teleka kasutamiseks. Uuemad telerimudelid on valikusse lisanud ka mängurežiimi, mis pakub mitmeid kasulikke mängukogemust võimendavaid funktsioone.

Üks sellistest funktsioonidest on VRR ehk variable refresh rate. Kohati võib teleri ja mängukonsooli omavahelises suhtluses tekkida probleeme värskendussageduse sünkroniseerimisega. Selle tulemusena võib tekkida eriti ebameeldiv “pildi rebenemise” efekt, mis mängukogemust oluliselt rikub. VRR elimineerib selle probleemi peaaegu täielikult, muutes pildi kauniks ja sujuvaks. Oluline on ka ALLM ehk auto low latency mode, mis lülitab mänguseadmest tuleva signaali tuvastamisel teleka mängurežiimi automaatselt sisse. Sul ei ole vaja minna menüüdesse õigeid sätteid otsima, vaid telekas kannab kõige eest ise hoolt.

Sony Centeris pakub neid funktsioone näiteks see 50-tolline teler, see 55-tolline telekas ja see 65-tolline televiisor. Mänguritele oluliste funktsioonide olemasolu saad ka ise kerge vaevaga kontrollida, kuna Sony Centeri e-poes on telekate tootelehtedel välja toodud, kas antud mudel toetab VRRi, ALLMi ja võimalust mängida 120 kaadrit sekundis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.