Kordame üle: kuidas kõrvaklappe korralikult puhastada

Mustus võib isegi kõrvaklappide helikvaliteeti mõjutada.Foto: Shutterstock

Kõrvaklapid puutuvad kasutamisel kokku inimese kehaga ja koguvad aja jooksul enda külge mustust. Seepärast on vaja neid puhastada nii nagu ka muid nutiseadmeid.

Müügil on kõrvapealseid ja -siseseid, suuri ja väikseid, kalleid ja odavaid kõrvaklappe. Küll aga on neil üks ühine nimetaja: neid peaks regulaarselt ja korralikult puhastama. 

Kuidas aga puhastada kõrvaklappe nii, et need pärast küürimist ikka töötaksid? Milliseid tööriistu (kui üldse) on selleks tarvis? Kas ja millist puhastusvahendit oleks õige kasutada?

Puhasta kõrvaklappe regulaarselt

Esmalt küsi endalt, millal sa viimati kõrvaklappe korralikult puhastasid. Kas teadsid, et puhastamata kõrvaklapid pole mitte lihtsalt ebamugavus ja kole vaadata, vaid mustus võib isegi heli kvaliteeti mõjutada?

Kõrvaklappidesse koguneb tolm, taskus ja kotis peituvad karva- ja tolmurullid ning muidugi puutuvad klapid kokku kõrvavaiguga. Kui su kõrvaklappidest on üks või mõlemad märgatavalt vaiksem(ad), on viimane aeg need ära puhastada.

Kindlat reeglit, kui tihti peaks kõrvaklappe puhastama, ei ole. Kõige parem on muidugi, kui neile kogunenud rasu ja kõrvavaik eemaldada peale igat kasutamist. Nii tagad kõrvaklappide puhtana püsimise.

Kui kasutad klappe harvemini, võib nende puhastamise viia näiteks nädalase tsükli peale. Oluline on selle juures lihtsalt jälgida, et neile kogunenud mustus saaks regulaarselt eemaldatud.

Millega puhastada?

Kõige parem ja lihtsam on kõrvaklappe puhtaks saada, kasutades leiget seebivett ja lappi. Pärast kerget puhastust tuleks klapid kindlasti kuiva lapiga üle käia, et niiskus neile liiga ei teeks.

Kuularite puhastamiseks võib kasutada ka tugevate harjastega pintslit, mis aitab paremini tahkeid osakesi eemaldada.

Enamik tootjaid soovitab kõrvaklappe puhastada vaid pehme mikrofiibrist rätiku või kuiva vatitikuga. Lisaks hoiatavad paljud tootjad alkoholi sisaldavate puhastusvahendite ja muude vedelike eest. Üks on kindel: kõrvaklappe ega nende laadimiskarpe ei tohi vedeliku sisse uputada ega selles leotada. 

Millest alustada?

Esmalt püüa kõrvaklappidest välja saada suurem sodi. Selleks võiks proovida suruõhku või fotopoodides pakutavat õhupumpa. Hoia kõrvaklappi käes nii, et puhastatav avaus oleks suunatud põranda poole. Seejärel juhi suruõhu juga kõrvaklapi sisse, et seal olev sodi lahti tuleks ja põrandale kukuks. Jälgi, et sa mustust kogemata kõrvaklapi sisse ei puhu!

Ära puhu suust õhku, sest sealt lendab koos õhuga kõrvaklapi sisse ka süljepiisku. See võib kõrvaklapi, vastupidi, veel mustemaks teha ning täistatistatud kõrvaklappide kasutamine ei kõla just hästi. 

Kui suruõhuga puhastamisest jääb väheks, võta appi tugevamad tööriistad. Seda eelkõige siis, kui kõrvaklappidesse on ajapikku kogunenud vaiku, mida on klappidest raskem välja saada, sest see on kleepuv. Võid kasutada näiteks vatitikku, puidust või plastist hambaorki, pehmete harjastega kasutamata hambaharja või piibupuhastusharja (leitav käsitööpoodidest). Väldi metallist tööriistu, sest need võivad kõrvaklapi osi kriimustada.

Kõrvasiseste klappide puhastamine

Kui kõrvaklappidel on eemaldatavad kummist otsikud (tavaliselt on need nn in-ear– ehk kõrvasisestel klappidel, näiteks AirPods Pro), siis võta need ära, enne kui puhastama asud – nii saad kõrvaklapile paremini ligi. Kummist eemaldatavaid otsikuid võib ka vedelikuga (näiteks tavalise veega) puhastada. Tee lihtsalt kindlaks, et need on enne klappidele tagasi panemist täiesti kuivad (lase neil öö läbi kuivada), kuna liigne niiskus on kõrvas ebamugav ning võib ka kõrvaklappidele liiga teha.

Hoia kõrvaklappe eraldi kotis

Et klapid pikalt kestaks, tuleks neid hoiustada eraldi karbis või kotis. Nii väldid tolmu ja mustuse kogunemist ka muust keskkonnast ning eraldi karbis on neid oluliselt lihtsam endaga kaasa võtta ja klappide vigastusi vältida. 

Juhtmevabu kõrvaklappe (nt AirPods) hoia kasutamisvälisel ajal alati laadimiskarbis. Nii ei kogune neisse tolm ja ka tõenäosus, et klapid ära kaovad, on siis väiksem. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.