Kuidas leida endale õige Sony Bravia TV?

Nutiteleri valik võib tunduda esmapilgul lihtne – ekraanisuurus ja hind ning ongi asi otsustatud. Kuid siis selgub, et valikut on nende kahe parameetri järgi valides ikka liiga palju. Kui ka hind, mis on suure diagonaaliga teleritel viimastel aastatel paljudele taskukohaseks muutunud, pole enam nii määrav, siis jääbki üle küsida, mille järgi siis omale kõige õigem teler valida? Siin on soovitused, kuidas suurest valikust endale õige isend leida.

LCD või OLED?

LCD on vanem ja odavam ekraanitehnoloogia, OLED kallim. Kuid valik pole siin ainult hinnapõhine, valida saab ka selle järgi, mida teleri juures kõige enam hindad ja kasutad.

OLED pakub paremat kontrasti: sügavamat musta ja kirkamat valget ning kõik vahepealsed värvid on samuti selgemad. OLED ekraanil on miljoneid eraldi süttivaid piksleid, mis tagavad pildi teravuse ka keerulisemates stseenides. OLED on eriti hea siis, kui oled kirglik filmivaataja. Just kvaliteetsete filmide puhul tulevad OLED-i eelised kõige paremini esile.

LCD-l on ka siiski oma nišš. Sellel on hea heledus näiteks eredalt valgustatud ruumides. Sony Full Array LED taustvalgustusega paneelid tagavad piisava valgustatuse igasugustes stseenides ning kui sul pole võimalik filmivaatamiseks alati tuba hämardada, siis on LCD endiselt hea valik. Sony X-tended Dynamic Range PRO tehnoloogia tagab, et taustvalgustuse valgusdioodid lülitatakse sisse ja välja ekraani taga just neis kohtades, kus on vaja rohkem heledust või täiuslikku musta.

OLED telerite valiku leiad siit ja Full Array LCD telerid siit.

Kui suur peab olema ekraan?

Jõuamegi ühe teleri valiku põhiküsimuse juurde – milline peab olema õige ekraanisuurus?

Klassikalised ekraanisuuruse arvutamise valemid enam ei kehti, sest ekraanipaneelid on läinud aina paremaks ja pilt on normaalselt vaadatav lähemalt, kui vanasti. Seega võib ekraan olla palju suurem, kui aastaid tagasi soovitati.

Siiski on mingid rusikareeglid säilinud. Näiteks kui istud väga lähedal telerile, võib lihtsalt kael kangeks jääda, kui pead sündmuste jälgimiseks liiga üles või vasakule-paremale pead keerama. Ühe-kahe meetri kaugusel istudes võta kõige väiksema diagonaaliga mudel: kuni 49-tolline. Kahe meetri kaugusel sobib juba ka 55-tolline, 2-3 meetri pealt vaata alates 55-tollisest jne. Päris suurte, 85-tolliste ekraanidega võiks siiski parima kinoefekti saavutamiseks istuda juba 5-6 meetri kaugusel.

Vali sobiv Bravia teler ekraani diagonaali järgi siit (vasakus veerus on valik 32-tollistest 85-tollisteni).

Mida kõige enam vaatad?

Filmide vaatamiseks on hea ruumiline kodukino heli, spordivõistlusi vaadates peab aga tekkima tunne, nagu viibiksid ise sündmuste keskel otse staadionil. Kiirelt muutuva pildiga spordivõistluste vaatamisel peab olema pilt alati selge. Seega võiks teler toetada tehnoloogiaid, mis pildi selguse tagavad. Sony tehnoloogia XR Motion Clarity ongi just selle jaoks loodud. See aitab kõik kaadrid teravana hoida ekraani heledust vähendamata.

Mängude mängimisel on oluline, et ekraan oleks võimalikult väikese viitega ja HDMI-st tuntaks ära mängukonsool, et sellele vastavad seadistused sisse lülitada. Sony Bravia telerite puldid toetavad muuseas ka Playstationi juhtimist, seega saad osa asju sama teleripuldiga ära teha. Mängude jaoks vali selline telerimudel, mille ekraani reageerimisaeg oleks kõige väiksem.

Kui vaatad teleseriaale, uudiseid ja tavalisi teleprogramme, siis need pole enamasti 4K (või 8K) kvaliteediga. Selleks, et neid vaadata kõrge resolutsiooniga ekraanilt, on vajalikud pildiparandustehnoloogiad. Sony XR 4K Upscaling tehnoloogia teebki madalama resolutsiooniga telepildi 4K kvaliteedile vastavaks.

Kui vaatad Netflixi, siis paljudel teleritel on selleks olemas eraldi ekraanirežiim ning ka puldil eraldi Netflixi nupp. See, millised mudelid täpsemalt sobivad, on kirjas Netflixi soovitustes. Viimaste soovituste järgi on Netflixi jaoks ideaalsed Sony Bravia mudelid ZG9, AG9, XG9505, XG8505, XG8577, XG8588, XG8596, XG8599, XG8796.

Samamoodi teeb Youtube´i videote vaatamise lihtsamaks puldil eraldi Youtube´i nupp. Sony Bravia telerid on Google TV operatsioonisüsteemiga ning Youtube´i äpp on Androidis samuti olemas.

Kui tähtis on heli

Kui hindad filme vaadates või kontserte kuulates seda, et heli oleks võimalikult ehe ja tuleks otse justnagu pildi seest, siis on valikus need Sony Bravia telerid, mis kasutavad ekraanipaneeli keskmise kõlarina. Tegemist on Sony Acoustic Surface Audio tehnoloogiaga (vaata seda toetavate telerite valikut siit). Selline lahendus on oluline just suurema paneeliga telerite puhul.

Ka LCD paneelidega on Sonyl tehnoloogia, mis paneb heli kostma justnagu pildi seest: Sony Acoustic Multi Audio. Selle tehnoloogiaga kiirgavad kõlarid heli ekraani servadest, mis kokkuvõttes annab kasutajale efekti, nagu tuleks hääl ekraanist (vaata seda toetavate telerite valikut siit).

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.