Sony Centeri blogi

Kuidas telekate ekraane ohutult puhastada?

Teeme selgeks, mida peaks telerite paneelide puhastamisel kindlasti vältima.Foto: Daniel Jedzura/Shutterstock

Parima telepildi tagamiseks ja televiisori eluea pikendamiseks on mõistlik teleriekraani regulaarselt puhastada. Seda tasub aga teha ettevaatlikult, kuna suures puhastamistuhinas on võimalik ka televiisorit kahjustada.

All kordame üle põhitõed, mida pead teadma televiisorite ekraanide ohutust hooldamisest. Kui sul ei ole veel telerit, mille ekraani pärast muret tunda, siis sellele probleemile leiad lahenduse Sony Centeri e-poes.

Keemiaga või ilma?

Ekraanide hooldamisel peaks kindlasti vältima vannitoas või köögis kasutatavat kodukeemiat. Telekate paneelid on köögis ja vannitoas leiduvatest pindadest oluliselt õrnemad, mistõttu võid keemiaga oma ekraane rängalt kahjustada.

Teleriekraanide hooldamiseks keemilised vahendid hästi ei sobi, kuid televiisorid ei koosne ainult ekraanist. Keemiaga saad puhastada näiteks telekaid tagant, kuid ka siis tasub olla ettevaatlik, et kahjulikud ühendid ei satuks kogemata teleri paneelile või portidesse.

Kangas olgu pehme ja puhas

Ekraanide pinnad on õrnad ning neid valesti hooldades võivad ekraanile tekkida kriimustused ja täkked. Telerite ekraanid ei tule enamasti kriimustuskindla kaitsva kattega, seega selliste ekraanide puhastamisel tasub olla eriti ettevaatlik.

Ekraanipuhastaja truu kaaslane on mikrofiiberkiust lapp. Neid toodetakse spetsiaalselt ekraanide puhastamiseks, kuid sobib ka prillide või muu optika puhastamiseks mõeldud kangas. Riie, millega telekat puhastad, võiks olla kuiv. Vastasel juhul võib üleliigne niiskus sattuda elektroonika sisemusse ja seda kahjustada.

Ära kasuta puhastamiseks tualettpaberit, pabersalvrätikut või vannitoa- ja köögirätikuid. Need on mikrofiibrist karedamad ja võivad ebatasasustes peita puru ja muud mustust. Nii võid oma õrna ekraanipinda kriimustada. Kui prillilappi ja mikrofiiberkiudu käepärast ei ole, siis kasuta puhast ja pehmet puuvillast materjali, näiteks mõnda T-särki.

Aga vedelikud?

Mis siis, kui ekraanile on sattunud suurem mustus? Kas peakski jääma ainult kuiva lapi juurde või saab teleri ekraani puhastada ka vedelikuga?

Kui oled prillikandja, siis teleka ekraani puhastamiseks võib sobida prillide puhastamiseks mõeldud vedelikku. See ei mõju plastikpindadele kahjulikult, kuid eemaldab ka tõrksama ja rasvasema mustuse. Olemas on ka spetsiaalselt teleriekraanide puhastamiseks mõeldud tooted, mis paneele ei kahjusta. Kui kuivast lapist ei piisa, siis peaks just selline puhastusvahend olema sinu järgmine valik.

Nagu mainitud, siis kodukeemiat peab vältima. Mõistlikum on välja otsida puhas pihustuspudel ja destilleeritud vee anum. Vajadusel sobib ka keedetud ja piisavalt jahtunud leige vesi. Mida puhtam ja neutraalsem vesi, seda parem. Piserda natukene vett ekraanile või lapile ja plekid peaksid saama eemaldatud

Vedelikuga ei tasu mingil juhul liiale minna. Kui pead tõepoolest kasutama vett, siis tee seda pigem tagasihoidlikult, vastasel juhul võib niiskus kahjustada ekraani elektroonikat. Pärast puhastuskuuri võiksid ekraanist pehme ja kuiva kangaga üle käia, et üleliigsest niiskusest lahti saada.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.