Kuidas töötab HDR nutiteleris ja miks on sellel nii tõetruu pilt?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Aasta alguses Las Vegases toimunud tarbijaelektroonikamessil CES oli Sonyl väljas 8K ekraan, mis näitas HDR pilti ja pani möödujad peatuma – nii tõetruud pilti pole üheltki ekraanilt kunagi varem nähtud. Seda tehnoloogiat veel kodudesse osta ei saa, kuid 4K ekraanid koos HDR pildiga on juba tavaliseks saamas. Mismoodi seda tehakse ja miks tundub HDR nii päris-elu lähedane?

HDR (High Dynamic Range) on üle aastakümnete üks suurimaid muutusi pildiedastuses ja tähendab seda, et ekraan suudab näidata väga sügavast mustast väga ereda valgeni võimalikult loomulike värvidega. Kui lisada siia juurde veel kristallselge 4K kvaliteediga pikslihulk, siis ongi loodud võimalus vaadata nutitelerist sisu, mis on vägagi lähedane sellega, mida me oma silmaga enda ümber näeme.

HDR ei anna piksleid juurde – pole ka vaja, sest 4K ekraani ees istudes me piksleid enam diivanilt ei erista. Küll aga on HDR ekraanil iga piksli kohta veel rohkem infot – enam värvitoone, koos sellega ka enam kontrasti ja enam sügavust.

Must on tumedam ja valge eredam

Lühidalt võikski HDR-i kokku võtta ühe lausega – must on tumedam ja valge eredam. Kuid muidugi mitte ainult.

HDR-il on võrreldes HD-videopildiga 60 korda rohkem värve. See aga tähendab, et ka video peab olema üles võetud teistmoodi. Muidugi oskavad ka HDR-toega Sony Bravia telerid tavalisest telepildist suure dünaamilisusega pilti tekitada, nagu pannakse piksleid juurde tavalise telepildi suurel 4K ekraanil näitamisel, aga kõige parem on ikkagi see, kui paned Blu-Ray mängijasse plaadi, millel 4K HDR film või miks mitte avada mõni Youtube´i video, millel on HDR kvaliteediga sisu. Youtube näitab HDR-i juba paar aastat.

Kui tavalise hea 4K videopildiga võib silmale tunduda, et enam eriti paremaks minna ei saa, siis kõrvuti HDR-i ja SDR-i (Standard Dynamic Range – tavaline dünaamiline ulatus) vaadates on vahe kohe silmaga näha.

Tehnilist juttu: mida peetakse HDR-iks ja mida mitte?

HDR-il pole veel päris lõplikult väljakujunenud standardit, kuid kokku on lepitud mõnedes parameetrites, mida nimetada laiaks dünaamiliseks ulatuseks ehk HDR-iks.

Näiteks võiks pildi heledus olla maksimumrežiimis vähemalt 400 nitti (valguse heleduse ühik, kus 1 nitt ehk cd/m² võrdub küünla heledusega), musta tase aga mitte üle 0,4 niti. Lisaks on igas pikslis salvestatud värvuse info kümnebitiselt, mis annab võimaluse edastada üle miljardi erineva tooni. Tavaliselt näidatakse ekraanidel 8-bitist värvi, mis annab ligi 16 miljonit erinevat tooni.

Nutiteler ei pea siiski kogu miljardi värvi valikut suutma näidata, vaid peaks vastama P3 värviruumi nõuetele. See on värvide ulatus, mis oleks inimsilmale peaaegu vajalik. Ka inimese enda silm ei suuda kõiki miljardit värvitooni tajuda. Suurem värviruum tähendab, et erinevate toonide üleminekud on veelgi sujuvamad ja ühtlasemad ning videopilt veelgi loomulikum.

Näidisvideod: vaata oma silmaga

HDR-i ilma oma silmaga vaatamata on raske kirjeldada, kuid alati on olnud esmamulje ülimalt positiivne kõigil neil, kes vahet ise näinud. Sonyl on valminud mõned selgitavad videod, mis annavad ettekujutuse, mida oodata. Vaata näiteks allolevast klipist, mis vahe on HDR-il ja SDR-il.

Kui ülalolev video pole ise veel HDR, siis allolev on Sony Bravia 4K HDR nutitelerist vaadatav juba täies hiilguses:

Peaasi, et pildiseadetest on HDR sisse lülitatud. Videost näeb, et ka hämarates oludes, kus on suured kontrastid (näiteks klaasilt peegeldumine) on HDR-iga pilt väga loomulik. Tavalise dünaamilise ulatusega kaameratele on selline keskkond väga keeruline ilma valgete pindade heledaks põlemiseta või hämarate alade detailide kadumiseta.

Samuti on ka ilutulestik väljakutse igale kaamerale: kuidas teha nii, et muidu pimedas taevas korraga lahvatavad tuled valgusrežiimi sassi ei ajaks? Kui on tegemist suure dünaamilise ulatusega videoga, siis näeb see pärast suurel ekraanil samuti väga ehe välja.

Vaata sellest ilutulestikuvideost:

https://www.youtube.com/watch?v=c6FTUWcwzs8

Tavalise, HDR-i mittetoetava ekraaniga võib HDR-sisu olla pisut ebaloomulike värvidega, sest teler ei suuda kogu värviulatust edasi anda.

Kõige loomulikumalt tajume me muidugi ehtsat loodust selle õigetes värvides. Kui sul on HDR ekraan (ka uuematel mobiilidel on see võimalus), siis allolev video näeb välja tõesti selline, nagu oleksid ise džunglis või rannal kohapeal:

https://www.youtube.com/watch?v=Bey4XXJAqS8

Millega üles võtta?

Veel üsna lühikest aega tagasi oli HDR-sisu loomine vaid spetsiaalkaameratega stuudiote tööala. Nüüd võib igaüks seda teha, kes on omale ostnud 4K HDR kaamera. Näiteks toetab seda Sony α7 III digikaamera. Allolev video ongi filmitud selle Sony tippmudeliga, mis tuleb müügile aprillis. Ka uus Sony Xperia XZ2 nutitelefon suudab teha 4K HDR salvestust.

Kõik uued Sony Bravia telerid on 4K HDR ekraaniga. Nende valikuga saab tutvuda Sony Centeris.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.