Kumb on koju parem, kas projektor või teler?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Valiku tegemine teleri ja projektori vahel pole alati lihtne ja aina keerulisemaks muutub, sest kumbki pole enam filmi või õhtuste uudiste vaatamiseks halb.

Nutiteler näitab küll väiksemat, kuid eredamat pilti, projektor võib aga filmi üle terve toaseina suurendada. Telerite diagonaalid aina suurenevad ja hinnad langevad, samas muutub projektorite soojenemisaeg aina lühemaks ja pilt kirkamaks. Eeliseid ja puudusi on mõlemal.

Heledus ja pildikvaliteet – võitjaks on nutiteler

Kui tahta võimalikult heledat ja kirgast pilti, siis võitjaks on praegusel hetkel nutiteler. Uued tehnoloogiad muudavad pildi veel kontrastsemaks ja tõetruumaks, LED-paneel ja 4K eraldusvõime koos HDR-iga tähendavad peaaegu ideaalset kinoelamust.

Sony Bravia nutitelerid oskavad ka kehvemast telekanali videopildist spetsiaalsete algoritmidega välja võluda maksimaalselt hea kvaliteedi.

Lisaks täiendab nutiteleri võimalusi Android TV operatsioonisüsteem, millega saab kasutada paljusid kasulikke äppe ja striimida filme.

Ekraanisuurus – võidab projektor

Kui soovida endale elutoa seinale võimalikult suurt pilti, siis vähemalt eelarve osas tuleb peagi teleril lagi ette. Projektori pildisuurus on sama raha eest parem ja tõesti – kes soovib, võib osta projektori, mis näitab filmi põrandast laeni ulatuval ekraanil. Selleks pole vaja veel kesklinna korterit maha müüa. Nutiteleri ekraanisuurus on küll aja jooksul aina kasvanud, kuid tipus lähevad suuremate telerite hinnad ikkagi ulmeliseks.

Paigaldus – võidab nutiteler

Kui ostad uue lameteleri, siis tuleb see sättida kapile või kinnitada seinale ning kõik ongi valmis kasutamiseks.

Projektoriga on tegemist rohkem. Kui paigutad selle lae alla, tuleb juhtmeid vedada ja pilti häälestada, ühendada muusikakeskusega ning kinnitada ekraan, millelt vaadata.

Projektor võib vajada ka mõnda lisaseadet, mis edastab kaablist või antennist tuleva signaali projektorisse. Telerites on see juba lahendatud, aga eraldi digiboksi kasutamisel muidugi suurt vahet pole.

Silmasõbralikkus – parem on projektor

Teleriekraan on taustavalgustusega, seega silmale väsitavam, sest vaatama peab nö valgusallikasse. Ehkki pildi värelust on uute tehnoloogiatega oluliselt vähendatud ja paneele aina silmasõbralikumaks muudetud, on pikema filmi vaatamiseks siiski parem projektor, kust näeb peegeldunud valgust. See väsitab vähem. Ei maksa unustada, et väga korralik projektoriekraan, eriti suurem maksab ka üsna palju.

Käivitusaeg – võitjaks võivad olla mõlemad

Projektorite suur puudus võrreldes koduse telerivaatamisega oli pikk soojenemisaeg – kui tahad õhtul Aktuaalset Kaamerat vaadata, siis ei viitsi enne ju mitu minutit oodata, kuni projektori lamp soojeneb. Nüüdseks on see probleem sama hea kui kadunud – laserprojektorid, mis käivituvad hetkega, on muutunud ka kodukasutajale taskukohasemaks ja just sellise tehnoloogiaga pildinäitajat maksakski elutuppa soetada, kui on plaan kodus suurelt ekraanilt vaadata nii filme kui telesaateid.

Kumb siis võtta?

Kui vaatad kõige rohkem uudiseid või telesaateid, kipub parem elamus olema lameteleriga, kus on ka kõik teleri funktsioonid kohe sisse ehitatud. Samuti pole vaja telerit vaadata hämaras, päike võib igal ajal tuppa paista.

Kui aga oled filmigurmaan ning meeldib vaadata kassahitte ja väärtfilme nagu kinos, siis tõelist kinoelamust pakub hea projektor suure ekraaniga. Keskmises elutoas ei pruugi tavaline lameteler olla piisavalt suur, et diivanilt kõiki detaile eristada. Kui aga pilt on maast laeni, siis saab nagu kinos vähimadki detailid kätte.

Üks ei välista siiski teist – aina enam on hakanud näiteks vanem põlvkond peale seda, kui lapsed välja kolinud, sisustama vabaks jäänud pinda ja ehitanud sinna kodukino. Sinna ruumi sobib laserprojektor juba ideaalselt. Elutuba saab aga kasutada ka funktsionaalselt: siis võib seinale paigaldada mootoriga ekraani, mis avaneb vaid siis, kui projektor käivitatakse. Telesaateid vaadatakse nutitelerist, filme aga projektoriga suuremalt ekraanilt.

Vaata Sony Centeri nutitelerite ja kodukinoprojektorite valikut.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.